Full Vision Festival 26 Schedule

Source: ARTS FOR ART.

Announcing the FULL SCHEDULE AND LINEUP OF PERFORMERS for Vision Festival 26, “A Light in Darkness” – bringing together the bright, beautiful voices of hundreds of artists in the vibrant Arts for Art (AFA) community to showcase the FreeJazz aesthetic of creative improvisation. AFA’s Artists are prepared to BE THE LIGHT with sights and sounds of hope and peace.

In addition to the exciting lineup of performers across six nights and two New York City venues, this year The Vision Festival will celebrate the Lifetime Achievement of not one, but TWO titans of FreeJazz: Wadada Leo
Smith and Oliver Lake.

DAY 1 | Tuesday, June 21 – Roulette
Wadada Leo Smith: Celebrating a Lifetime of Achievement
Exhibition: Paintings, Photos, and Ankhrasmation Symbolic Language Score
509 Atlantic Avenue, Brooklyn

7pm
Open Healing: Albert Ayler
Wadada Leo Smith – trumpet
Pheeroan akLaff – drums

7:20pm
Film: Butterfly Silver
by Robert Fenz excerpt (4 minutes)

7:30pm
RedKoral Quartet, String Quartet No. 10: Angela Davis into the Morning Sunlight
Shalini Vijayan – violin
​Mona Tian – violin
Andrew McIntosh – viola
Ashley Walters – cello

8pm
Wadada Leo Smith’s Purple Kikuyu and RedKoral Quartet, “Flight 93 in Pennsylvania’s Sky: No Greater Love – A Remembrance of Their Beauty & Courage”
Wadada Leo Smith – trumpet
Pheeroan akLaff – drums
Erika Dohi – piano
​Sylvie Courvoisier – piano
​Shalini Vijayan – violin
​Mona Tian – violin
Andrew McIntosh – viola
Ashley Walters – cello

8:30pm
Wadada Leo Smith’s Purple Kikuyu: New York City’s Central Park in August
Wadada Leo Smith – trumpet
Pheeroan akLaff – drums
Erika Dohi – piano
​Sylvie Courvoisier – piano

9pm
Thulani Davis with Wadada Leo Smith & RedKoral Quartet – Recitation and Music: Billie Holiday, Dark Lady of the Sonnet
​Thulani Davis – poet
Shalini Vijayan – violin
​Mona Tian – violin
Andrew McIntosh – viola
Ashley Walters – cello

9:30pm
Film: Trumpet and Camera
by Robert Fenz excerpt (10 minutes)

10pm
Prayer
Wadada Leo Smith – trumpet
Pheeroan akLaff – drums

DAY 2 | Wednesday, June 22 – Roulette
509 Atlantic Avenue, Brooklyn

7pm
Matthew Shipp Quartet
Matthew Shipp – piano
Jason Kao Hwang – violin
Michael Bisio – bass
Jay Rosen – drums

8pm
Staircase in Space
Whit Dickey – drums
Rob Brown – alto sax
Mat Maneri – viola
Brandon Lopez – bass

9pm
Davalois Fearon / Mike McGinnis
Davalois Fearon – dance
Mike McGinnis – sax

9:30pm
William Parker Trio
William Parker – bass, percussion
Hamid Drake – drums, frame drum
Cooper-Moore – homemade instruments

10:30pm
Rothenberg / Courvoisier / Cleaver
Ned Rothenberg – reeds
Sylvie Courvoisier – piano
Gerald Cleaver – drums

DAY 3 | Thursday, June 23 – Roulette
509 Atlantic Avenue, Brooklyn

6:30pm
3×3 “HEAD IN THE SAND” to Tipping Utopia to Vision Festival by Yoshiko Chuma and The School of Hard Knocks
Dancers: Yoshiko Chuma, Miriam Parker, Emily Mare Pope
Jason Kao Hwang – violin
Steve Swell – trombone
Christopher Mclntyre – trombone

7:30pm
C’est Trois
jaimie branch – trumpet
Luke Stewart – bass
Tcheser Holmes – drums

8:30pm
Unnameable Element
Leo Chang – voice, piri
Chris Williams – trumpet
Lester St. Louis – cello
Miriam Parker – movement

9:30pm
Red Lily Quartet
James Brandon Lewis – tenor sax
Kirk Knuffke – cornet
William Parker – bass
Chad Taylor – drums

10:30pm
Nicole Mitchell Ensemble: Dreams of Awakening
Nicole Mitchell – flutes, composition
Ken Filiano – bass
Joshua White – piano
Val Jeanty – electronics, percussion
Terri Lyne Carrington – drums

DAY 4 | Friday, June 24 – Roulette
509 Atlantic Avenue, Brooklyn

6:30pm
Isaiah Collier & The Chosen Few
Isaiah Collier – tenor sax
Jordan Williams – piano
Luke Stewart – bass
Tcheser Holmes – drums

7:30pm
SPARKS
Eri Yamamoto – piano
William Parker – bass
Chad Fowler – sax
Steve Hirsh – drums

8:30pm
Ahmed Abdullah & Francisco Mora Catlett: Diaspora Meets AfroHORN
Ahmed Abdullah – trumpet
Francisco Mora Catlett – multi-percussion
Monique Ngozi Nri – vocals, poetry
Sam Newsome, Don Chapman – woodwinds
Bob Stewart – tuba
James Hurt – piano
Radu ben Judah – bass
Roman Diaz – African percussion

9:30pm
Angelica Sanchez Trio
Angelica Sanchez – piano
Michael Formanek – bass
Hamid Drake – drums

10:30pm
Fay Victor’s SoundNoiseFUNK: WORK in these TIMES Premiere
Fay Victor – voice, composer
Sam Newsome – soprano, toys
Joe Morris – electric guitar
Reggie Nicholson – drums
Special Guest: Eddy Kwon – interdisciplinary artist

DAY 5 | Saturday, June 25 – Roulette
​509 Atlantic Avenue, Brooklyn

5pm
MiM Vision ENSEMBLE
AFA’s student band directed by William Parker / TA Thompson / Daro Behroozi

6:30pm
Jason Kao Hwang Myths of Origin for 30 Strings

7:30pm
Knife & Rose
Patricia Nicholson – text, movement
Ellen Christi – voice
Jean Carla Rodea – voice
Francisco Mela – drums, voice

8:30pm
Watershed
Steve Swell – trombone, composer
Karen Borca – bassoon
Rob Brown – sax
Melanie Dyer – viola
Bob Stewart – tuba
TA Thompson – drums
Special Guest: Dave Burrell – piano

9:30pm
Monique Ngozi Nri / Ahmed Abdullah
Monique Ngozi Nri – poet
Ahmed Abdullah – trumpet

10pm
Natural Information Society
Joshua Abrams – bass, gimbre
Lisa Alvarado – harmonium
Jason Stein – bass clarinet
Mikel Patrick Avery – drums
Special Guest: William Parker – bass, gimbre
Special Guest: Hamid Drake – drums

​DAY 6 | Sunday, June 26 – La Plaza at The Clemente
Oliver Lake: Celebrating a Lifetime of Achievement
​114 Norfolk Street (Outdoors), NYC

5pm
JD Parran Spirit Stage 2: performs the music of Oliver Lake
JD Parran – tenor sax
Gwendolyn Laster – violin
Kelvyn Bell – guitar
Bill Lowe – bass trombone
Hilliard Greene – bass
Gene Lake – drums
Patricia Nicholson – choreography
Jason Jordan, Miriam Parker – dance
Amir Bey – head dress

6pm
Oliver Lake’s JUSTICE with Sonic Liberation Front
Oliver Lake – composer, arranger, conduction, spoken word
Elliot Levin – tenor sax
Veronica Jurkiewicz – violin
Matt Engle – acoustic bass
Kevin Diehl – drum kit, synth drums
Jameka Gordon – flute
Chaela Harris – voice (alto)
Ravi Seenerine – voice (tenor)
Shanon Chua – voice (soprano)

7:30pm
Oliver Lake / Andrew Cyrille
Oliver Lake – poetry
Andrew Cyrille – drums

8pm
World Saxophone Quartet
David Murray – tenor, bass clarinet
James Carter – baritone
Greg Osby – tenor sax
Bruce Williams – alto, soprano sax