InGardens 2022 Schedule 

Source: ARTS FOR ART.

At First Street Green Culture Park | 33 East 1st Street on September 11, 12 & September 25, 26 and at Children’s Magical Garden | 129 Stanton St near Essex Street on September 18,19 & October 2, 3

Monday, September 5 at @ Children’s Magical Garden
Noon: MiM Children’s music workshop led by Cooper-Moore
1:30pm Sam Newsome Trio
Sam Newsome – soprano sax / Laura Cocks – flute / Daniel Carter – woodwinds
2:30pm TA Thompson Sonic Matters
Ken Filiano – bass / Sara Schoenbeck – bassoon / TA Thompson – drums
3:30pm Poet TBA
4:00pm Andrew Lamb Trio

Saturday, September 10 @ First Street Green Art Park
1:30pm Fay Victor – voice, composition / Liany Mateo – bass / Lesley Mok – drums
2:30pm Melanie Dyer – viola / Mara Rosenbloom – keyboard / Kyoko Kitamurra – voice
3:30pm Miriam Parker – dance / Luke Stewart – bass
4:00pm Mara Rosenbloom – piano / Anais Maviel – voice, percussion / Sean Conly – bass

Sunday, September 11 @ First Street Green Art Park
1:30pm Irreversible Entanglements Quartet
Keir Neuringer – alto sax / Luke Stewart – bass / Aquiles Navarro – trumpet / Tcheser Holmes – drums
2:30pm Jason Kao Hwang Trio
Jason Kao Hwang – violin / Max Johnson – bass / Andrew Drury – drums
3:30pm Ellen Christi / William Parker / Jackson Krall
Ellen Christi – voice / William Parker – strings / Jackson Krall – water phone, drums
4:30pm Dave Sewelson / Bobby Kapp / William Parker
Dave Sewelson – baritone sax / Bobby Kapp – drums / William Parker – bass

Saturday, September 17 @ Children’s Magical Garden
1:30pm Steve Swell – trombone / Kirk Knuffke – cornet / TA Thompson – drums
2:30pm jaimie branch group
3:30pm The Larry Roland Urban Project
Larry Roland- poetry, bass / Kiyoko Layne – keyboard / Waldron Ricks – trumpet / TA Thompson – drums
4:00pm Whit Dickey / Rob Brown
Whit Dickey – drums / Rob Brown – alto sax

Sunday, September 18 @ Children’s Magical Garden
1:30pm Chris Williams – trumpet / Luke Stewart – bass / Cinque Kemp – drums
2:30pm Daro Behroozi / Éléonore Weill / Martin Shamoonpour
Daro Behroozi – flutes, woodwinds, percussion / Éléonore Weill – flutes, voice / Martin Shamoonpour – flutes, percussion
3:30pm Anne Waldman Poet
4:00pm William Hooker Trio
Sarah Manning – alto sax / Jair-Rohm Wells – bass / William Hooker – drums

Saturday, September 24 @ First Street Green Art Park
1:30pm Juan Pablo Carlett – drums / Rob Brown – alto sax
2:30pm Company Lopez : Quintet
Brandon Lopez – bass
3:30pm Patrick Holmes – clarinet / Sarah Sandaval – dance
4:00pm James Brandon Lewis Trio

Sunday, September 25 First Street Green Art Park
1:30pm Aakash Mittal Trio
Aakash Mittal – sax, clarinet / Jasmine Wilson – vocals, spoken word / Lesley Mok – percussion, drum set
2:30pm William Parker & Hamid Drake DUO
William Parker – gimbre, percussion, double reeds / Hamid Drake – frame & drumset, vocals
3:30pm Julia Wilkins
4:00pm Michael Wimberly Trio
Alexis Marcelo – keyboards / Adam Lane – bass / Michael Wimberly – drums

Saturday, October 1 @ Children’s Magical Garden
1:30pm Devin Brahja Waldman Trio

2:30pm Triosphere

Reggie Nicholson – drums, percussion / Don Chapman – tenor sax / On Ka’a Davis – guitar
3:30pm Yuko Otomo – Poet
4:00pm Nick Lyons Trio
Nick Lyons – alto sax / Pete Swanson – bass / John Wagner – drums

Sunday, October 2 @ Children’s Magical Garden
1:30pm Navarro / Holmes
Aquiles Navarro – trumpet / Tchesser Holmes – drums
2:30pm Freedom First: Keith LaMar, Albert Marquès, William Parker
3:30pm Lisa Sokolov – voice
4:00pm Dan Kurfirst Trio

Saturday, October 8 @ First Street Green Art Park
1:30pm KB & Trio Band
Karen Borca – bassoon / Hilliard Greene – bass / Jackson Krall – drums
2:30pm Knife & Rose
Patricia Nicholson – poetry, dance / Ellen Christi – voice / Jean Carla – voice / TA Thompson – drums
3:30pm Djassi / Shayna Dulberger – bass
4:00pm Ava Mendoza & Mike Baggeetta Guitar Duo
Ava Mendoza – guitar / Mike Baggeetta – guitar

Sunday, October 9 First Street Green Art Park
1:30pm Mixashawn Solo
2:30pm Che Chen / Daniel Carter / Chris Williams
Che Chen – percussion, homemade instruments / Daniel Carter – reeds, flute, trumpet / Chris Williams – trumpet
3:30pm Sokolov-Gonzalez / Rosenbloom
Raina Sokolov-Gonzalez voice Mara Rosenbloom keyboard
4:00pm AfroHORN Sonic Explorations
Francisco Mora Catlett – drums / Sam Newsome – soprano sax & sonic diversity / Roman Diaz – percussion

Monday, October 10 First Street Green Art Park
1:30pm Ayumi Ashito – sax / Daniel Carter – reeds / Demian Richardson – trumpet
2:30pm Darius Jones / William Parker / Scott Clark
Darius Jones – alto sax / William Parker – bass / Scott Clark – drums
3:30pm Poet TBA
4:00pm Avram Fefer’s Trio of Freedom
Avram Fefer – sax / Michael Bisio – bass / TA Thompson – drums