Extended Techniques NYC Calendar November 2021

Source: extended techniques.

MONDAY, November 1
7pm Max Johnson Quarantet
Allison Philips – Trumpet,
James Brandon Lewis – Tenor Saxophone,
Max Johnson – Bass,
Lesley Mok – Drums
VENUE: Barbes

THURSDAY, November 4
7pm TargetMargin@7
Nathan Davis: Planetary Home Improvement
Phyllis Chen: Tone Grove
International Contemporary Ensemble:
Joshua Rubin, clarinet
Levy Lorenzo, percussion
Nathan Davis, percussion
Phyllis Chen, piano
Dan Lippel, guitar
Josh Modney, violin
Katinka Kleijn, cello
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd St, Brooklyn)

THURSDAY, November 4
8pm Joanna Mattrey: New Compositions for Improvisor
Nick Dunston: A Fleeting Once
Weasel Walter: Dire Consequenzas
Lucie Vitkova: Octavia
Leila Bordreuil: Mirage
Joanna Mattrey: Weaver
VENUE: Center for Performance Research (361 Manhattan Ave, Brooklyn)

THURSDAY, November 4
8:30pm Trio
Ikue Mori (electronics) Ingrid Laubrock (sax) Zeena Parkins (harp)
VENUE: The Stone

THURSDAY, November 4
10pm Gyan Riley’s Elixir
Gyan Riley – electric guitar and ukulele;
Taylor Levine – electric guitar;
Greg Chudzik – bass;
David Cossin – drums
VENUE: Barbes

FRIDAY, November 5
7pm TargetMargin@7
International Contemporary Ensemble
Suzanne Farrin, ondes Martenot
Gareth Flowers, trumpet
Levy Lorenzo, percussion
Nathan Davis, percussion
Dan Lippel, guitar
Josh Modney, violin
Katinka Kleijn, cello
Nicholas Houfek, ColorSynth
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd St, Brooklyn)

FRIDAY, November 5
7pm Hilos de viento
Andrés Guadarrama: Como hilos de viento y luz [World Premiere of New Version]
Jeffrey Gavett, baritone
Dm R: Sunsets in Mars are Blue [World Premiere]
Taylor Brook: The Machine Stops (2020) [World Premiere]
Jeffrey Gavett, baritone
Yarn/Wire
Laura Barger, piano
Russell Greenberg, percussion
Sae Hashimoto, percussion
Ning Yu, piano
VENUE: Americas Society (680 Park Avenue, New York)

FRIDAY, November 5
8:30pm Duo
Brandon Lopez (bass) Zeena Parkins (harp)
VENUE: The Stone

WEDNESDAY, November 10
9pm & 10:15pm Bergamot Quartet
VENUE: Bar Lunatico

THURSDAY, November 11
8pm Musical Ecologies: Loren Connors
VENUE: The Old Stone House

SATURDAY, November 13
Shoko Nagai/Satoshi Takeishi
VENUE: Soup and Sound 292 Lefferts Ave

THURSDAY, November 18
7:30pm Cramer Quartet: The Seven Last Words Project
Program includes works by Jessica Meyer, Colin Jacobsen, Nico Muhly, Tania León, Reena Esmail, Paola Prestini and Caroline Shaw
Cramer Quartet
Camilla Tassi, projection artist
VENUE: The Sheen Center for Thought and Culture (18 Bleecker St, New York)

THURSDAY, November 18 and SATURDAY, November 20
8:30pm Modum
Jon Madof (guitar, effects) Yoshie Fruchter (bass, guitar, oud) Chris Stromquist (drums, percussion) Mathias Kunzli (drums, percussion)
VENUE: The Stone

FRIDAY, November 19
7pm Ragas Live Festival
Ragas Live: In D by Brooklyn Raga Massive and Terry Riley (virtual), Innov Gnawa, Jay Gandhi and Abhik Mukherjee
VENUE: Pioneer Works

FRIDAY, November 19
8:30 pm Zoh Amba Trio
Zoh Amba (sax) Matt Hollenberg (guitar) Kenny Grohowski (drums)
VENUE: The Stone

SATURDAY, November 20
8pm & 9:30pm Stephen Gauci, Matt Shipp, William Parker, Francisco Mela
VENUE: Scholes Street Studio

SUNDAY, November 21
7pm Cramer Quartet: The Seven Last Words Project
Program includes works by Jessica Meyer, Colin Jacobsen, Nico Muhly, Tania León, Reena Esmail, Paola Prestini and Caroline Shaw
Cramer Quartet
Camilla Tassi, projection artist
VENUE: Flushing Town Hall (137-35 Northern Blvd | Queens)

MONDAY, November 22
7:30pm John Adams Conducts the Juilliard Orchestra
Steve Reich, Three Movements for Orchestra
Bartok, Music for Strings, Percussion, and Celesta
Sibelius, Symphony No. 1 in E minor
VENUE: Alice Tully Hall