Vision Festival 25 Lineup 

Source: Vision Festival.

Thursday, July 22 – Pioneer Works

159 Pioneer St, Brooklyn, NY 11231
6pm
Opening Healing Ceremony
William Parker – bass
Patricia Nicholson – text, dance
Jean Carla Rodea – voice
T.A. Thompson – drums

7pm
Music for a Free World Septet
Dave Sewelson – baritone sax
Aquiles Navarro – trumpet
Ava Mendoza – guitar
Dave Hofstra – tuba
​Steve Swell – trombone
William Parker – bass
​Marvin Bugalu Smith – drums

8pm
Cooper-Moore
Cooper-Moore – solo piano

8:45pm
​Dave Burrell & Darius Jones
Dave Burrell – piano
Darius Jones – alto saxophone

9:45pm
Matthew Shipp String Trio
Matthew Shipp – piano
Mat Maneri – viola
​William Parker – bass

Friday, July 23 – Pioneer Works – Celebrating Amina Claudine Myers
159 Pioneer St, Brooklyn, NY 11231

6:30pm
Amina Claudine Myers
​Voice Octet

7:30pm
Tyehimba Jess
​Tyehimba Jess – poetry

8pm
Generation IV
Amina Claudine Myers – voice, piano
Richarda Abrams – voice
Pyeng Threadgill – voice
Luna Threadgill-Morderbacher – voice

9pm
Reflections: A Portrait of Amina Claudine Myers
Documentary film by Moon Lasso
​Produced by AFA

9:30pm
Amina Claudine Myers Trio
Amina Claudine Myers – piano, Hammond B3
Jerome Harris – bass
​Reggie Nicholson – drums

Saturday, July 24 – The Clemente
114 Norfolk St, NYC 10002

5pm
Creative Vision Youth Ensemble

6pm
Composers Workshop Ensemble
Warren Smith – drums and percussion
Sweet Lee Odom – alto saxophone
Isaiah Richardson – tenor saxophone
Clare Daly – baritone saxophone
Don Slatoff – bass clarinet
Eli Asher – trumpet
Joe Daley – euphonium
Jack Jeffers – bass trombone
Emmett McDonald – trombone
Larry Roland – bass and poetry
Rod Williams – piano
Lloyd Haber – drums and percussion

7pm
ElectroFLUTTER
Fay Victor – voice, compositions
Nicole Mitchell – flute, electronics
Jamaaladeen Tacuma – bass guitar

8pm
Tracie Morris
Tracie Morris – poetry
​Cecilia Smith – vibraphone

8:30pm
Joe Morris & Tomas Fujiwara
Joe Morris – guitar
Tomas Fujiwara – drums

9:30pm
Tony Malaby’s Sabino Quartet
Tony Malaby – saxophones
Ben Monder – guitar
Michael Formanek – bass
Tom Rainey – drums

Sunday, July 25 – The Clemente
114 Norfolk St, NYC 10002

6pm
Whit Dickey Trio
Whit Dickey – drums
Rob Brown – alto sax
Mat Maneri – viola

7pm
Pheeroan akLaff Liberation Unit
Pheeroan akLaff – drums
Michael Gregory Jackson – guitar
​Adegoke Steve Colson – piano

8pm
Raymond Nat Turner
Raymond Nat Turner – poetry

8:30pm
​Third Landing
Ava Mendoza – guitar
Abiodun Oyewole – spoken word
​Devin Brahja Waldman – alto sax
Alexis Marcelo – keyboards
Luke Stewart – bass
Ches Smith – drums

9:30pm
James Blood Ulmer
ODYSSEY
James Blood Ulmer – guitar, vocals
Charles Burnham – violin
Warren Benbow – drums

Thursday, July 29 – Pioneer Works
159 Pioneer St, Brooklyn, NY 11231

6pm
Elder Ones
Amirtha Kidambi – voice, harmonium, synthesizer
Matt Nelson – soprano sax, effects
Eva Lawitts – bass, effects
Max Jaffe – drums, sensory percussion

7pm
James Brandon Lewis Quartet
​James Brandon Lewis – tenor sax
Aruán Ortiz – piano
Brad Jones – bass
​Chad Taylor – drums

8pm
Rock Paper Twister
Julie Ezelle Patton – poetry
Janice Lowe – piano
Paul Van Curen – guitar
William Parker – bass
​Nasheet Waits – drums
​Vinie Burrows – special guest

8:45pm
Mara Rosenbloom presents
Flyways
Mara Rosenbloom – piano
Anaïs Maviel – voice, surdo
Rashaan Carter – bass

9:45pm
Trio 3 + Special Guest
Oliver Lake – alto sax
Reggie Workman – bass
Andrew Cyrille – drums
​Special Guest – piano

Friday, July 30 – Pioneer Works
159 Pioneer St, Brooklyn, NY 11231

6pm
Brandon Lopez Trio
Brandon Lopez – bass
Gerald Cleaver – drums
Steve Baczkowski – woodwinds

7pm
Ingrid Laubrock’s Monochromes
Ingrid Laubrock – saxophones
Jon Irabagon – saxophones
Zeena Parkins – harp
Tom Rainey – drums
​performing with pre-recorded tapes

8pm
fly or die
jaimie branch – trumpet
Lester St. Louis – cello
Jason Ajemian – bass
​Chad Taylor – drums

9pm
Moten / Lopez / Cleaver
Fred Moten – poetry
Brandon Lopez – bass
Gerald Cleaver – drums

9:30pm
David Murray Octet Revival
David Murray – tenor sax
Lakecia Benjamin – alto sax
Josh Evans – trumpet
Terry Greene II – trombone
Mingus Murray – guitar
David Bryant – piano
Russell Carter – drums

Saturday July 31 – The Clemente ​- Tributes to Milford Graves
114 Norfolk St, NYC 10002

6pm
Andrew Cyrille
Andrew Cyrille – drum set

7pm
Joe McPhee Octet
Joseph McPhee – reeds, brass
Jason Kao Hwang – violin
Rosie Hertlein – violin
James Keepnews – guitar
Brandon Lopez – bass
Michael Bisio – bass
Warren Smith – vibraphone
Jay Rosen – drums​

8pm
Shahzad Ismaily
Shahzad Ismaily –
​multiple instruments

8:15pm
John Zorn
John Zorn – alto saxophone

8:30pm
Tribute to Milford Graves
William Parker – bass
​Lee Mixashawn Rozie – reeds
​DD Jackson – piano
​William Hooker – drums
Francisco Mela – drums

9:30pm
Drum, Horn, and Dance Finale