Extended Techniques NYC Calendar for August 2019

Source: Extended Techniques.

FRIDAY, August 2
8:30 pm Seraphic LIGHT
Matthew Shipp (piano) Daniel Carter (reeds, brass) William Parker (bass)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 2
8 pm Anthony Coleman Trio with Henry Fraser (bass) and Francisco Mela (drums)
VENUE: HappyLucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 3
7pm Donut Robot!
Portland-based Post-Haste Reed Duo (saxophonist Sean Fredenburg and bassoonist Javier Rodriguez)
https://aerocademusic.com/donut-robot
VENUE: SPECTRUM,
ADMISSION: $15/$10

SATURDAY, August 3
8pm The Stone Series: ANTHONY COLEMAN solo
VENUE: HappyLucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 3
8:30 pm Sylvie Courvoisier (piano), John Zorn (alto sax), Okkyung Lee (cello), William Parker (bass)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 3
9 pm International Contemporary Ensemble
Nathan Davis: Inside Voice (2018) (New York premiere)
Ann Cleare: teeth of light, tongue of waves (2017–18)
György Kurtág: Tre pezzi op. 38/Tre altri pezzi op. 38a (1998)
Kate Soper: The Ultimate Poem is Abstract (2016)
Anahita Abbasi: Sketch II (2012)
Dai Fujikura: Shamisen Concerto (World premiere)
Vimbayi Kaziboni, conductor
Hidejiro Honjoh, shamisen
Kate Soper, soprano
VENUE: Merkin Concert Hall
ADMISSION: $30

SUNDAY, August 4
6pm: Alex Ward, Sam Weinberg, Henry Fraser
Clarinet/Guitar, tenor/soprano saxes, Contrabass
VENUE: Downtown Music Gallery
ADMISSION: Free

SUNDAY, August 4
8pm Alex Ward and Steve Dalachinsky
https://www.facebook.com/events/804651033270060/
VENUE: Max Fish (120 Orchard St L.E.S)
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, August 7
8:30 pm Grammy Season Sextet
Ingrid Laubrock (tenor and soprano saxes) Brandon Seabrook (guitar) Michael Formanek (bass) Tom Rainey (drums) Mazz Swift (violin) Tomeka Reid (cello)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 9
Oliver Beer: Vessel Orchestra at The Met Breuer
John Zorn with Sara Serpa, Sae Hashimoto, Kenny Wollesen, Ikue Mori
https://www.facebook.com/events/2055131304613408/?event_time_id=2055131321280073
VENUE: Met Breuer
ADMISSION: free with Museum admission

SATURDAY, August 10
8:30 pm Music by Anthony Braxton for Quintet with Nate Wooley, Adam Matlock, Brandon Lopez and Tom Rainey
Ingrid Laubrock (tenor and soprano saxes) Adam Matlock (accordion) Brandon Lopez (bass) Nate Wooley (trumpet) Tom Rainey (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 10
7 PM Klaus Lang At Time:Spans Festival 2019
Brian Archinal, percussion
Yaron Deutsch, electric guitar
Antoine Françoise, piano and keyboards
Patrick Stadler, saxophones
Aaron Holloway-Nahum, technical director
Alfred Reiter-Wuschko, engineer
http://www.acfny.org/event/klaus-lang-at-timespans-festival-2019/
VENUE: Wagner Park (Battery Park)
ADMISSION: FREE

SUNDAY, August 11
8 PM Time:Spans – Jack + Ircam: Czernowin Hidden
HIDDEN , 2014 For string quartet and electronics
JACK Quartet
Christopher Otto, violin
Austin Wulliman, violin
John Pickford Richards, viola
Jay Campbell, cello
IRCAM engineers
IRCAM Computer Music Production, Serge Lemouton IRCAM Sound Engineer, Sylvain Cadars
TIME:SPANS Sound Engineer, Caley Monahon-Ward
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

FRIDAY, August 16
8 pm After Experimental Music: Okkyung Lee
“once upon a time, we used to share this same light…” , 2019 *
World premiere
Okkyung Lee, composer/performer/sound design
Chris Corsano and Ches Smith, drums
Ganavya Doraiswamy and Sara Serpa, voices
Maeve Gilchrist, harp
Caley Monahon-Ward, electronics
Tommy Martinez, Live Sound Processing
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

SATURDAY, August 17
8pm Tim Berne with Mat Maneri, Ches Smith, Ryan Ferreira
VENUE: HappyLucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 17
8 pm After Experimental Music: Matana Roberts
I call america , 2019 *
World premiere
Matana Roberts, composer/performer
Jaimie Branch, trumpet
Matt Lavelle, bass clarinet and pocket trumpet
Maria Grand, tenor saxophone
Geng/King Vision Ultra, wordspeak and sampler
Roberto C. Lange, wordspeak/electronics
Tomas Fujiwara, drums
International Contemporary Ensemble
Joshua Rubin, clarinet
Ryan Muncy, saxophone
Rebekah Heller, bassoon
Levy Lorenzo, percussion
Cory Smythe, piano
Mariel Roberts, cello
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

TUESDAY, August 20
8pm TALEA Ensemble, Lorraine Vaillancourt
Ana Sokolović
…and I need a room to receive five thousand people with raised glasses…or…what a glorious day, the birds are singing « halleluia »… , 2014 *
Dániel Péter Biró
Simanim (Signs/Traces) , 2006/07 *
Philippe Leroux
(D)Tourner , 2016-17 *
Matthew Gold, percussion soloist
TALEA Ensemble
Lorraine Vaillancourt, conductor
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

WEDNESDAY, August 21
8:30pm Gerald Cleaver/Matana Roberts
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, August 22
8:30 pm Schema III and IV
Ava Mendoza (guitar), Matana Roberts (sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 30
8PM Ken Vandermark & Mars Williams Duo w/Steve Marquette, Solo
https://www.facebook.com/events/1121854891331875/
VENUE: Eric’s House Of Improv
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 30
8PM Duos
Sandy Ewen & Bill Nace
Nate Wooley & Sam Weinberg
Chris Pitsiokos & Violeta Garcia (Buenos Aires)
VENUE: Record Shop
ADMISSION: $10

Friday, August 30
8pm Ken Vandermark/Mars Williams; Steve Marquette solo;
VENUE: 244 Rehearsal Studios
ADMISSION: TBD