Reviews You May Have Missed – July 2019

Last month we published a number of original reviews of some very interesting music. Check out the list below.

Extended Techniques NYC Calendar for August 2019

Source: Extended Techniques.

FRIDAY, August 2
8:30 pm Seraphic LIGHT
Matthew Shipp (piano) Daniel Carter (reeds, brass) William Parker (bass)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 2
8 pm Anthony Coleman Trio with Henry Fraser (bass) and Francisco Mela (drums)
VENUE: HappyLucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 3
7pm Donut Robot!
Portland-based Post-Haste Reed Duo (saxophonist Sean Fredenburg and bassoonist Javier Rodriguez)
https://aerocademusic.com/donut-robot
VENUE: SPECTRUM,
ADMISSION: $15/$10

SATURDAY, August 3
8pm The Stone Series: ANTHONY COLEMAN solo
VENUE: HappyLucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 3
8:30 pm Sylvie Courvoisier (piano), John Zorn (alto sax), Okkyung Lee (cello), William Parker (bass)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 3
9 pm International Contemporary Ensemble
Nathan Davis: Inside Voice (2018) (New York premiere)
Ann Cleare: teeth of light, tongue of waves (2017–18)
György Kurtág: Tre pezzi op. 38/Tre altri pezzi op. 38a (1998)
Kate Soper: The Ultimate Poem is Abstract (2016)
Anahita Abbasi: Sketch II (2012)
Dai Fujikura: Shamisen Concerto (World premiere)
Vimbayi Kaziboni, conductor
Hidejiro Honjoh, shamisen
Kate Soper, soprano
VENUE: Merkin Concert Hall
ADMISSION: $30

SUNDAY, August 4
6pm: Alex Ward, Sam Weinberg, Henry Fraser
Clarinet/Guitar, tenor/soprano saxes, Contrabass
VENUE: Downtown Music Gallery
ADMISSION: Free

SUNDAY, August 4
8pm Alex Ward and Steve Dalachinsky
https://www.facebook.com/events/804651033270060/
VENUE: Max Fish (120 Orchard St L.E.S)
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, August 7
8:30 pm Grammy Season Sextet
Ingrid Laubrock (tenor and soprano saxes) Brandon Seabrook (guitar) Michael Formanek (bass) Tom Rainey (drums) Mazz Swift (violin) Tomeka Reid (cello)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 9
Oliver Beer: Vessel Orchestra at The Met Breuer
John Zorn with Sara Serpa, Sae Hashimoto, Kenny Wollesen, Ikue Mori
https://www.facebook.com/events/2055131304613408/?event_time_id=2055131321280073
VENUE: Met Breuer
ADMISSION: free with Museum admission

SATURDAY, August 10
8:30 pm Music by Anthony Braxton for Quintet with Nate Wooley, Adam Matlock, Brandon Lopez and Tom Rainey
Ingrid Laubrock (tenor and soprano saxes) Adam Matlock (accordion) Brandon Lopez (bass) Nate Wooley (trumpet) Tom Rainey (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 10
7 PM Klaus Lang At Time:Spans Festival 2019
Brian Archinal, percussion
Yaron Deutsch, electric guitar
Antoine Françoise, piano and keyboards
Patrick Stadler, saxophones
Aaron Holloway-Nahum, technical director
Alfred Reiter-Wuschko, engineer
http://www.acfny.org/event/klaus-lang-at-timespans-festival-2019/
VENUE: Wagner Park (Battery Park)
ADMISSION: FREE

SUNDAY, August 11
8 PM Time:Spans – Jack + Ircam: Czernowin Hidden
HIDDEN , 2014 For string quartet and electronics
JACK Quartet
Christopher Otto, violin
Austin Wulliman, violin
John Pickford Richards, viola
Jay Campbell, cello
IRCAM engineers
IRCAM Computer Music Production, Serge Lemouton IRCAM Sound Engineer, Sylvain Cadars
TIME:SPANS Sound Engineer, Caley Monahon-Ward
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

FRIDAY, August 16
8 pm After Experimental Music: Okkyung Lee
“once upon a time, we used to share this same light…” , 2019 *
World premiere
Okkyung Lee, composer/performer/sound design
Chris Corsano and Ches Smith, drums
Ganavya Doraiswamy and Sara Serpa, voices
Maeve Gilchrist, harp
Caley Monahon-Ward, electronics
Tommy Martinez, Live Sound Processing
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

SATURDAY, August 17
8pm Tim Berne with Mat Maneri, Ches Smith, Ryan Ferreira
VENUE: HappyLucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 17
8 pm After Experimental Music: Matana Roberts
I call america , 2019 *
World premiere
Matana Roberts, composer/performer
Jaimie Branch, trumpet
Matt Lavelle, bass clarinet and pocket trumpet
Maria Grand, tenor saxophone
Geng/King Vision Ultra, wordspeak and sampler
Roberto C. Lange, wordspeak/electronics
Tomas Fujiwara, drums
International Contemporary Ensemble
Joshua Rubin, clarinet
Ryan Muncy, saxophone
Rebekah Heller, bassoon
Levy Lorenzo, percussion
Cory Smythe, piano
Mariel Roberts, cello
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

TUESDAY, August 20
8pm TALEA Ensemble, Lorraine Vaillancourt
Ana Sokolović
…and I need a room to receive five thousand people with raised glasses…or…what a glorious day, the birds are singing « halleluia »… , 2014 *
Dániel Péter Biró
Simanim (Signs/Traces) , 2006/07 *
Philippe Leroux
(D)Tourner , 2016-17 *
Matthew Gold, percussion soloist
TALEA Ensemble
Lorraine Vaillancourt, conductor
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $10-20

WEDNESDAY, August 21
8:30pm Gerald Cleaver/Matana Roberts
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, August 22
8:30 pm Schema III and IV
Ava Mendoza (guitar), Matana Roberts (sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 30
8PM Ken Vandermark & Mars Williams Duo w/Steve Marquette, Solo
https://www.facebook.com/events/1121854891331875/
VENUE: Eric’s House Of Improv
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 30
8PM Duos
Sandy Ewen & Bill Nace
Nate Wooley & Sam Weinberg
Chris Pitsiokos & Violeta Garcia (Buenos Aires)
VENUE: Record Shop
ADMISSION: $10

Friday, August 30
8pm Ken Vandermark/Mars Williams; Steve Marquette solo;
VENUE: 244 Rehearsal Studios
ADMISSION: TBD

San Francisco Scene: August 3-9, 2019

Source: Bay Improviser.

Saturday, August 3

Sat 8/03 7:30 PM Adobe Books [3130 24th St SF]
Christine Shields & San Kazakgascar

Sat 8/03 8:00 PM Sunnyvale [patricktalesforejr@gmail.com Sunnyvale]
Vinny Golia / Danny Kamins / Garrett Wingfield in Sunnyvale

Sat 8/03 8:30 PM Temescal Arts Center [511 48th Street Oakland]
Do-Over Music Series #8: Winant directs John Zorn’s COBRA
A super rare Zorn-authorized public performance of his seminal game piece, COBRA, performed by an all-star Bay Area band, conducted by William Winant.

Monday, August 5

Mon 8/05 9:00 PM Pro Arts [150 Frank H Ogawa Plz Oakland]
Hodel/Glenn/Pek & Dynes Trio

Tuesday, August 6

Tue 8/06 7:30 PM California Jazz Conservatory [2040 Addison Street Berkeley]
The California Jazz Conservatory’s Way Out West concert series presents an evening with New Zombies, performing one long set of original instrumental compositions. The Way Out West series provides composer-performers from the Bay Area and beyond with a showcase for forward-looking original work in jazz and related genres.

Wednesday, August 7

Wed 8/07 7:30 PM Center for New Music [55 Taylor St SF]
Cornelius Boots’ 45th Birthday Bash: Solo Shakuhachi Plus Guests

Wed 8/07 8:00 PM Ivy Room [860 San Pablo Ave Albany]
A night of experimental music w/ Scott Amendola/Phillip Greenlief/Thomas Dimuzio- acoustic/electric/electronic – solo-duo-trio at Ivy Room

Thursday, August 8

Thu 8/08 7:30 PM Center for New Music [55 Taylor St SF]
Ted Moore & Tom Weeks

Thu 8/08 8:00 PM Luggage Store Creative Music Series [1007 Market Street SF]
Pate/Jamieson
Ryan Pate – guitar, Andrew Jamieson – keyboard
KREation Ensemble
Kevin Robinson – saxophones plus TBA

Friday, August 9

Fri 8/09 9:00 PM Bird & Beckett Books and Records [653 Chenery St. SF]
Raffi Garabedian Quartet with Richard Sears, Miles Wick, & Tim Buckley

Fri 8/09 9:00 PM Ivy Room [860 San Pablo Ave Albany]
Charlie Hunter & Lucy Woodward — Music!Music!Music!
Ivy Room and Guitar Player Magazine Present
Doors: 8:00 pm / Show: 9:00 pm

30,000 Posts

A few hours ago, Avant Music News posted its 30,000th article. When I started the site in 2003, posting 1-3 articles per day, I never imagined that it would develop into this enterprise with 6-7 posts per day and several thousand followers worldwide. This is a testament to the growth and strength of weird, unusual, creative music. Once again I would like to thank AMN’s contributors, authors, the musicians who we cover, and of course our readers.

Arts for Art Announces Fall 2019 Program Schedule 

Source: Arts for Art. Lots of free jazz…

Arts for Art is excited to announce the schedule for our 2019 fall programming season entitled For A Suffering World. The season begins with an evening of tributes to Steve Cannon, the beloved Lower East Side cultural iconoclast and community leader, organized in partnership with A Gathering of the Tribes. Tributes to the late poet will continue during the return of our popular In Gardens series in September and October. We then look forward to the continuation of partnerships with El Taller Latino Americano in East Harlem and the Weeksville Heritage Center in Central Brooklyn. The season concludes with the weekly family-friendly FreeJazz on a Sunday Afternoon series.

Performance lineups and more information to be announced soon.

Fall 2019 Schedule

Steve Cannon Tribute Performances
September 6 at the Clemente
107 Suffolk St, New York, NY 10002

In Gardens
September 7-8 at 6BC Botanical Garden
630 E 6th St, New York, NY 10009

September 14-15, 21-22 at Children’s Magical Garden
129 Stanton St, New York, NY 10002

September 28-29 at First St. Green
33 E 1st St, New York, NY 10003

October 5 at Children’s Magical Garden
129 Stanton St, New York, NY 10002

Arts for Art at El Taller Latino Americano
October 10-13
215 E 99th St, New York, NY 10029

Arts for Art at Weeksville Heritage Center
October 18-20
158 Buffalo Ave, Brooklyn, NY 11213

FreeJazz on a Sunday Afternoon
Sundays October 27-December 8
107 Suffolk St, New York, NY 10002

CUNEIFORM RECORDS Artists on Tour

Source: Cuneiform Records.

BUBBLEMATH
August 23 – Common Roots Festival – Red Carpet Nightclub – 11 Fifth Ave South – St Cloud, MN

CHEER-ACCIDENT
August 1 – Kiaju – 1004 E Oak St -Louisville, KY [with Softcheque]
August 2 – The Pilot Light – 106 E Jackson Ave – Knoxville, TN
August 4 – Curiousity Coffee – 2327 Main St – Columbia, SC
August 7 – RhizomeDC – 6950 Maple St NW – Takoma, Washington, DC 20012 [no opener – all C-A!]
August 9 – The Rotunda – 4014 Walnut St – Philadelphia, PA [with George Korein and the Spleen, Stressica]
August 10 – Ceremony – 224 Manhattan Ave – Brooklyn, NY
August 11 – Machine With Magnets – 400 Main St – Pawtucket, RI
August 12 – ONCE – 156 Highland Ave – Somerville, MA [with Rabbit Rabbit Radio, Mission Creep]
August 13 – Tubby’s – 586 Broadway – Kingston, NY
August 14 – Now That’s Class – 11213 Detroit Ave – Cleveland, OH [with Iron Oxide, StBTlLCO, BSI, The Grand Trine]
August 15 – The Pioneer – Indianapolis, IN
August 16 – Blind Bob’s Bar – 430 E 5th St – Dayton, OH [with Viceroy Kings, Others By No One]
August 17 – Martyrs’ – 3855 N. Lincoln – Chicago, IL [with Bobby Conn, Akosuen]

FAR CORNER
August 18 – Planet Prog Radio Show live webcast – 9:00 pm central

THE GREAT HARRY HILLMAN
August 28 – Willisau Jazz Festival – Willisau, Switzerland

LE REX
August 17 – PROGR – Bern, Switzerland

MESSTHETICS [featuring Anthony Pirog]
September 5 – Hopscotch Music Festival – Raleigh, NC
September 6 – Center For The Performing Arts – 500 South Goodwin Ave – Urbana, IL
September 19 – Barracuda – 611 East 7th St – Austin, TX
September 20 – 89th St OKC – 8911 No. Western Ave – Oklahoma City, OK
September 21 – Three Links – 2704 Elm St – Dallas, TX
September 22 – The Satellite – 6922 Harrisburg Blvd – Houston, TX
September 24 – Gasa Gasa – 4920 Freret St – New Orleans, LA
September 26 – Paper Tiger – 2410 No St Mary’s St – San Antonio, TX
September 27 – Ohana Festiva – Doheny State Beach – Dana Point, CA
September 28 – Ohana Festiva – Doheny State Beach – Dana Point, CA

ED PALERMO BIG BAND
August 7 – The Social Club – 499 Bloomfield Ave – Monclair, NJ
August 12 – The Iridium – 1650 Broadway – NYC, NY
August 17 – The Falcon – 1348 Route 9W – Marlboro, NY 12542
September 6 – The Iridium – 1650 Broadway – NYC, NY

RICHARD PINHAS [+ YOSHIDA TATSUYA on all dates]
September 5 – Nine Spices – Shinjuku City, Tokyo – Japan [with trio Pinhas/Merzbow/Yoshida]
September 6 – Satin Doll 2000 – Sendai, Japan
September 7 – Morioka Music – Japan
September 8 – Snoky Records – Utsunomiya, Japan
September 9 – Kirchner – Hamamtsu, Japan
September 10 – Tokuzo – Nagoya, Japan [with trio Pinhas/Yoshida/Ono Ryoko]
September 11 – Takutaku – Kyoto, Japan
September 12 – Musica Japonica – Osaka, Japan [with trio Pinhas/Yoshida/Kawabata Makoto]
September 13 – Helluva Lounge – Kobe, Japan
September 14 – Jiro’s Guitar Bar – Tokushima, Japan
September 15 – Too Nice – Takamatsu, Japan
September 16 – Hoshizora Jett – Matsuyama, Japan
September 17 – Otis – Hiroshima, Japan [with trio Pinhas/Yoshida/ Kobayashi Yoshio]
September 18 – Indo-Yo – Hofu, Japan
September 19 – At Hall – Oita, Japan
September 20 – Navaro – Kumamoto, Japan
September 21 – Utero – Hakata, Japan
September 22 – Silver Elephant – Tokyo, Japan [with trio Pinhas/Yoshida/Hoppy Kamiyama]
September 23 – Goodman – Tokyo, Japan [with quartet Pinhas/Yoshida/Haino Keijii/Takeda Risa]

SOFT MACHINE
August 4 – tba – Porretta Terme, Italy
September 13 – Lowestoft Jazz Festival – Lowestoft Beach, UK