Avant Music News Best of 2018: Part I – Honorable Mentions

Here we are again – our annual list of our favorite recordings for 2018. Or “lists” I should say. This year we received an enormous number of recordings to review. Given the volume of great music that came out this year, we’ve broken the “best of 2018” listing into two parts.

Today is for the honorable mentions. This is a very long list (even by our standards), but the releases herein are all very good and highly recommended. We reviewed a few of these and linked the reviews where they are available.

Tomorrow will cover our picks for albums of the year.

Like this list? Feel free to peruse previous years’ lists.

Honorable Mentions

1/2H 1/2W – Black Pelvic Fluids
Action Friend – bon•ho•mie
Alexander Adams / Billie Howard / Corey Lyons – Live at Elastic Arts, May 9, 2018
Steve Adams / Tim Perkis – A Few Eccentricities
African Ghost Valley / Billy Roisz – Angry Ambient Artists Vol. 3
Amado / McPhee / Kessler / Corsano – A History of Nothing
Anker / Thomas / Flaten / Solberg – His Flight’s at Ten
Awkward Geisha / Galaxxu – Sea Shanties & Mariner Tales
Daniel Barbiero / Ken Moore / Dave Vosh – Transparent Points on Four Axes
Nik Bärtsch / Ronin – Awase
Bella – UN
Bent Spoon Trio – Nine Year Itch
Eraldo Bernocchi – Like a Fire That Consumes All Before It
Matthew Burtner – Glacier Music
François Carrier / Michel Lambert – Out of Silence
François Carrier / Michel Lambert / Rafal Mazur – Beyond Dimensions
Bryce Catherin – make sure you have exhausted all that is communicated through stillness…
Chemical Clock – Plastic Reality
Anji Cheung – Terma
Chord – Chord
Seth Chrisman / Nathan McLaughlin – Earth Tones at the Metal Show
Cober Ord – Le Chant des Ruines
Chris Cochrane / Stuart Popejoy – Geologic Time
Rodger Coleman / Sam Byrd – The Mathematics of War
Martijn Comes & Giulio Aldinucci – Crystalline Tragedies / The Procession (distant motionless shores)
Conde / Shocron / Quinteros / Drury / Diaz – Geograficciones
Max Corbacho – Horizon Matrix
Max Corbacho – Nocturnes II
Jeff Cosgrove / Scott Robinson / Ken Filano – Hunters & Scavengers
Drew Daniel / John Wiese – Continuous Hole
Danketsu 9 – Thahraas
Dark Ages- Dark Ages
Sarah Davachi – Let Night Come Bells End the Day
Kris Davis / Craig Taborn – Octopus
Benoit Delbecq / Jorrit Dijkstra /John Hollenbeck – Linger
Dependent Origination – Dependent Origination
Jean Derome – Resistances
Dikeman / Allemano / Svirsky / Baggiani – The 2nd Path to Nowhere
Tom Djll – Serge Works
Dødsmaskin – Fiende
Dødsmaskin – Ingenting
The End – Svårmod och Vemod Är Värdesinnen
Ensemble SuperMusique – Les Porteuses d’Ô
Epos Nemo Latrocinium – Iter Itineris III
Errant Space – Seconds
Laurent Estoppey – HiLyeDyeLieDieWhyBye
Experiment#508 – The Hollow Ward
Forrest Fang – Scenes from a Ghost Train
Firetail – Nylon
Flamingo – Loud
Fonemi – Atene
Satoko Fujii / Joe Fonda – Mizu
Yuko Fujiyama – Night Wave
Future Usses – The Existential Haunting
Christoph Gallio / Paula Shocron / Pablo Diaz – Statements
Giant Gutter from Outer Space – Charred Memories
Vinny Golia – Intercommunications (Music for Woodwinds and Percussion)
Vinny Golia – Music for Woodwinds, Piano, Strings, and Percussion
Vinny Golia – Trajectory
Seth Graham – Gasp
Devin Gray – Dirigo Rataplan II
Gridfailure – When the Lights Go Out Vol. 2
Gridfailure & Megalophobe – Tasukete
Haarvöl – Peripherad Debris
Rich Halley 3 – The Literature
Mayuko Hino – Lunisolar
Christopher Hoffman Trio – Arrow of Light
Anton Hunter – Article XI
Invisible Party – The Shumankind
Reid Karris – April 18th 2018
Reid Karris – Demarcation
Kira Kira – Bright Force
Kiss the Frog – 07/15/2018 Harvelle’s, Long Beach CA
KTL – The Pyre
Peter Kuhn / Kyle Motl / Nathan Hubbard – Intention
Peggy Lee – Echo Painting
LEYA – The Fool
Matteo Liberatore – Solos
The Lie Detectors – Part III: Secret Unit
Listening Group – Listening Group
Andrew Livingston – News from the Oort Cloud
The London Experimental Ensemble – Treatise
Finn Loxbo – Eter
Roy Mattson – Flora and Fauna
Megalophobe – Megalophobe
Myra Melford / Snowy Egret – The Other Side of A
Gianni Mimmo / Silvia Corda / Adriano Orrù – Clairvoyance
N.O. Moore / John Edwards / Eddie Prevost – Darkened, Yet Shone
Joe Morris / Chris Dadge / Jonathan Wilcke – Rural Optimism
Joe Morris / Rob Oxoby – Dancing With Penguins
Remy Morritt – The Ant
Mz.412 – Ulvens Broder (10” single)
The Necks – Body
New York United – New York United
Nhung Nguyen (Sound Awakener) – Oblivion
Nouveaux Classical Project – Currents
NYTT LAND – Odal
O Saala Sakraal – Etmaal
Adam O’Farrill / Stranger Days – El Maquech
OCRE – OCRE
Otavan Veret – Syvys
Otherworld Ensemble – Live at Malmitalo
Ethan T. Parcell / Elgin Youth Symphony Orchestra – Six Pieces 2016-2018
Shane Parish – Child Asleep in the Rain
Han Earl Park / Catherine Sikora / Nick Didkovsky – Eris 136199
Aaron Parks – Little Big
Phillips Pabian Daisy Trio – Divergent Flow
Dan Phillips / Chicago Edge Ensemble – Insidious Anthem
Dan Phillips / Hamid Drake – Trail of Inevitability
Matt Piet – City in a Garden
Polyorchard – sextet | quintet
Bobby Previte – Rhapsody
Psychic TV – Kondole Dead Cat
Psyclopean – Children of R’lyeh
Quoan – Fine Dining
RAIC – Multiplicity
RAIC – Symbiosis, Vol. 1
Scot Ray – vEsSeL
Reid / Kitamura / Bynum / Morris – Geometry of Caves
Charlie Rhyner – The First Second
Dane Rousay – IMP / ENV
Dane Rousay / John Kennedy – Audit
Adam Rudolph / Dave Liebman / Tatsuya Nakatani – The Unknowable
Brandon Seabrook Trio – Convulsionaries
She Spread Sorrow – Midori
Patrick Shiroishi – Sparrow’s Tongue
Patrick Shiroishi / Rob Magill – Duo Eyes in the Dirt
Christopher Sky – Vastness
Sloth Racket – A Glorious Monster
SLUGish Ensemble – An Eight Out of Nine
Sly & the Family Drone – Live at Cafe Oto
Snek Trio – November 14th 2018
Sonar / David Torn – Vortex
Tyshawn Sorey – Pillars
The Star Pillow – Symphony for Intergalactic Brotherhood
Jason Stein / Locksmith Isidore – After Caroline
Stop Motion Orchestra – Lightworks
Leo Suarez – Marbles on Tile
Taphephobia – Ghostwood
Taphephobia & Kave – Monuments
Chad Taylor – Myths and Morals
Robert Scott Thompson – Phonotopological
Tiger Hatchery – Breathing in the Walls
TOC (Ternoy / Cruz / Orins) – Will Never Play These Songs Again
Tonus – Intermediate Obscurities I+IV
TORU – Volume 1 Featuring Sam Day Harmet
TreeHorse – Séance
Joshua Trinidad Trio – In November
Manuel Troller – Vanishing Points
Various Artists – Automatas Sonoros
Various Artists – Heresy
Various Artists – In Tenebris Scriptus – A Dark Aural Tribute to H.P.Lovecraft
Various Artists – Interstellar Transmissions
Giovanni Verga – Sylpic
Vortex – As Gods Fall
Yuen Chee Wai / Lasse Marhaug – In Praise of Shadows
WeFreeStrings – Fulfillment
Nate Wooley – Columbia Icefield
XOL – XOL Plays X.EN
Zeni Geva / Steve Albini – Maximum Implosion
Zevious – Lowlands

Extended Techniques NYC Calendar For January 2019 

Source: extended techniques.

THURSDAY, January 3
8 PM Matt Shipp and Michael Bisio
VENUE: The Owl
ADMISSION:$10

THURSDAY, January 3
8:30 pm Herbie Nichols Sung
Fay Victor (voice, lyrics, conceptualization) Anthony Coleman (piano) Michael Attias (alto and baritone saxes) Ratzo Harris (double bass) Tom Rainey (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 4
7PM Altai Kai: Throat Singing Virtuosos
https://www.facebook.com/events/299425344010690/
VENUE: Rubin Museum
ADMISSION: $30

FRIDAY, January 4
8 PM Chasm
Tim Berne – Saxophone
Ryan Ferreira – Guitar
Dave King – Drums
VENUE: IBeam
ADMISSION: $15

WEDNESDAY, January 9
8 PM NYC Winter Jazzfest Presents: Medeski Martin & Wood
with Alarm Will Sound
VENUE: Brooklyn Steel (319 Frost Street, Brooklyn NY)
ADMISSION: $45- $55

WEDNESDAY, January 9
8:30 pm Tomeka Reid, Ches Smith and Craig Taborn
Tomeka Reid (cello) Ches Smith (drums) Craig Taborn (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, January 9
8pm Andrew Cyrille
Vision Festival Lifetime Achievement Salon
A Special Salon featuring a solo drum set performance by Vision Festival Lifetime Achievement Honoree Andrew Cyrille.
https://www.artsforart.org/salon.html
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $30 (includes food and wine)

FRIDAY, January 11
6PM Reich/Eastman: Manhattan Minimalists
REICH (1939-) || Music for 18 Musicians [1976]
EASTMAN (1940-1990) || Gay Guerrilla [1980]
https://www.facebook.com/events/1827211467328559/
VENUE: Neidorff-Karpati Hall
ADMISSION: free

FRIDAY, January 11
Winter Jazz Fest Marathon
6:20pm Michael Formanek’s Very Practical Trio with Tim Berne and Mary Halvorson
VENUE: LPR
ADMISSION: $50- $60 Single Night Pass

FRIDAY, January 11
Winter Jazz Fest Marathon
6:40pm Jamie Saft Quartet
12:00am Susan Alcorn
VENUE: Soho Playhouse (15 Vandam Street, Nyc)
ADMISSION: $50- $60 Single Night Pass

FRIDAY, January 11
8 pm Screening of Milford Graves Full Mantis, directed by Jake Meginsky (New Ear Festival 2019)
Susie Ibarra (drums), Brian Chase (drums)
https://www.fridmangallery.com/new-ear-2019
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: $20- $15

SATURDAY, January 12
Winter Jazz Fest Marathon
6:20pm Vijay Iyer & Craig Taborn
VENUE: LPR
ADMISSION: $50- $60 Single Night Pass

SATURDAY, January 12
Winter Jazz Fest Marathon
11 pm Jon Irabagon
VENUE: Soho Playhouse (15 Vandam Street, Nyc)
ADMISSION: $50- $60 Single Night Pass

SATURDAY, January 12
8:30 pm Farmers by Nature
William Parker (bass) Gerald Cleaver (drums) Craig Taborn (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 18
7:30PM Bop Kabbalah + Voices: New Radical Yiddish Liberation Songs
Judith Berkson / Ty Citerman / Sara Serpa
https://www.facebook.com/events/221737358619513/
VENUE: Areté Venue and Gallery
ADMISSION: $15

FRIDAY, January 18
8:30 pm Capricorn Climber
Ingrid Laubrock (sax) Trevor Dunn (bass) Tom Rainey (drums) Mat Maneri (viola) Kris Davis (piano) Special Guest Jen Shyu (voice)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, January 20
6pm Matana Roberts and Darius Jones – Alto Sax Duets – First Time Duet!
VENUE: DMG
ADMISSION: free

THURSDAY, January 24
8:30 pm Jen Shyu, Ikue Mori and Mat Maneri
Jen Shyu (vocals) Ikue Mori (electronics) Mat Maneri (viola)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

MONDAY, January 28
7.30pm + 9.30pm Anna Webber Sextet Clockwise Album Release Concert
Anna Webber – flute & tenor saxophone
Jeremy Viner – tenor saxophone & clarinet
Jacob Garchik – trombone
Chris Hoffman – cello
Matt Mitchell – piano
Chris Tordini – bass
Ches Smith – drums
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $15/free for members, reserved table seating: $20/$10 members

TUESDAY, January 29
6pm Either/Or, Music Of Richard Carrick
Performers: Either/Or
Repertoire:
Richard Carrick lanterne for solo bass flute (2018)
Richard Carrick Sarang Ga for bass clarinet with piano (2018)
Anthony Braxton Composition No. 101 (1981) and Composition No. 168 (1992)
Richard Carrick autour for ensemble (2019), world premiere
https://www.millertheatre.com/events/either-or-2018
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: Free

THURSDAY, January 31
7.30pm + 9.30pm Ches Smith New Quartet
Ches Smith – drums
Mary Halvorson – guitar
Liberty Ellman – guitar
Nick Dunston – bass
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $15/free for members, reserved table seating: $20/$10 members