Avant Music News Best of 2017: Part I – Honorable Mentions

Here we go again – our annual list of our favorite recordings for 2017. Or “lists” I should say. This year we received a record number of recordings to review. Given the volume of great music that came out this year, we’ve broken the “best of 2017” listing into two parts.

Today is for the honorable mentions. This is a very long list, but the releases herein are all very good and highly recommended. We reviewed a few of these and linked the reviews where they are available.

Tomorrow will cover our picks for albums of the year.

Like this list? Feel free to peruse previous years’ lists.

Honorable Mentions

9T Antiope – Isthmus
A Year in the Country – Undercurrents English: Barry Altschul, moers festival 2011
Barry Altschul / 3Dom Factor- Live in Krakow
Anantakara featuring Mukti – The Never Dying Fire
APUH! – Freedom of Peach
Art Zoyd – 44 1/2 at a Glance: Selections from the Art Zoyd Box Set
Daniel Barbiero / Ken Moore – Lunge
Bell – Secrets from a Distant Star
Aaron Bennett – Live at Luggage
Steve Beresford / Rachel Musson – Hesitantly Pleasant
Lea Bertucci – Metal Aether
Big Bold Back Bone – In Search of the Emerging Species
Peter Bjärgö – Animus Retinentia
The Borderlands Trio – Asteroidea
Sam Boshnack Quintet – Nellie Bly Project
Bowditch – Southend Objectified
Jaimie Branch – Fly or Die
La Breiche – Le Mal des Ardents
Abraham Brody – From the Rich Dark Earth
Kyle Bruckmann / Sam Pluta / Katherine Young – Live . Elastic . 10.20.16
Ellis Cage – Vinculum
Evan Caminiti – Toxic City Music
CARES – Coping Strategies
François Carrier / Michel Lambert / Alexey Lapin – Freedom is Space for the Spirit
François Carrier / Michel Lambert / Rafal Mazur – Oneness
Carter / Holmes / Putman / Greene / Ughi – Telepathic Alliances
George Christian – Exílios 1
Dale Cooper Quartet & The Dictaphones – Astrild Astrild
La Corporación – Rerum Novarum
Daniel Corral – Refractions
Corsano / Courvoisier / Wooley – Salt Task
Council of Nine – Trinity Swiss pianist Sylvie Courvoisier, performing a...
Sylvie Courvoisier / Mary Halvorson – Crop Circles
Crystal Mooncone – Listening Beam Five
Grant Cutler – Self Portrait
Dálava – The Book of Transfigurations
Dathon – Vacua
Dead Neanderthals – Craters
Dave Douglas – Little Giant Still Life
Dave Douglas – The New National Anthem
Dreadnaught – Hard Chargin’
Amir ElSaffar – Not Two
Ensemble et al. – The Slow Reveal
Karl Evangelista / Grex – A Love Supreme
Farvel – Osttomta
Favourite Animals – Favourite Animals
Ross Feller – X/Winds
Alvin Fielder / Frode Gjerstad / Damon Smith – A Shape Finds It’s Own Place
Paul Flaherty / Gene Moore / Gene Janas / Federico Ughi – Morfina
Foudre! – Earth
Nick Fraser – Is Life Long?
Satoko Fujii – Aspiration
Satoko Fujii Orchestra NY – Fukushima
Satoko Fujii Orchestra Tokyo – Peace
Satoko Fujii Quartet – Live at Jazz Room Cortez Wadada Leo Smith
Satoko Fujii / Wadada Leo Smith / Natsuki Tamura – Aspiration
Galaxuu – Lathe
Miguel A. García & Miguel Souto – The Lurking Fear
Gato Libre – Neko
Gaudi – Magnetic
Gerschlauer / Fiuczynski / DeJohnette / Garrison – Mikojazz
Bill Gilliam – Entangled Pathways
Jordan Glenn – BEAK LIVEGodspeed You Black Emperor! performing live on...
Godspeed You! Black Emperor – Luciferian Towers
Goldberg, Brown, and Anderson – The Reckoning
G. Grdina / F.Houle / K.Loewen / B.Delbecq – Ghost Lights
The Great Harry Hillman – Tilt
Grey Frequency – Exhibition
Gridfailure – When the Lights Go Out Vol. 1
GVSU New Music Ensemble – Return
Rich Halley / Carson Halley – The Wild
Ross Hammond – Follow Your Heart
Hanging Hearts – Into a Myth
Haunted Me – Humming Ghost
Hear in Now (Mazz Swift, Tomeka Reid, S.Bolognesi) – Not Living in Fear
The Heliosonic Tone-Tette – Heliosonic Toneways, Vol. 1
Jeff Herriott / Third Coast Percussion – Due East
Humcrush (Thomas Strønen / Ståle Storløkken) – Enter Humcrush
James Ilgenfritz – Origami Cosmos
Vijay Iyer Sextet – Far from Over
Jü – Summa
Kenoma – The Tides Will Prevail
Khost – Governance
Kid Millions & Sarah Bernstein – Tense Life
Dominic Lash Quartet – Extremophile
The League of Assholes – IM PEACH
Jose Lencastre NAU Quartet – Fragments of Always
Longleash – Passage
Shawn Lovato – Cycles of Animation
Dina Maccabee – Tethered Music
Rudresh Mahanthappa – Agrima
Malicious Wonderland – Wasteland
Marateck – Time is Over
Miya Masaoka / Zeena Parkins / Myra Melford – MZM
Rob Mazurek – Chants and Corners
Simon McCorry – Blue English: *description: Joe McPhee at the Empty...
Joe McPhee / Damon Smith / Alvin Fielder – Six Situations
Radboud Mens & Matthijs Kouw – 1
Lisa Mezzacappa – AvantNOIR
Simon Millerd – Lessons and Fairytales
Alex Mincek – Torrent
Kate Mohanty – The Double Image
Morgen Wurde – Assassinous Act
Moser / Dresser / Anderson / Modirzadeh – For My Mother
Mostly Other People Do The Killing – Loafer’s Hollow
Mostly Other People Do The Killing – Paint
Kyle Motl – Transmogrification
Kyle Motl / Drew Ceccato – Katabasis
Kyle Motl / Kjell Nordeson / Tobin Chodos – Panjandrums
Mumpbeak – Tooth
David Lee Myers – Ether Music
Quinsin Nachoff – Ethereal Trio
Luca Nasciuti – Kishar
The Necks – Unfold
Keir Neuringer / Matthew Wright – Speak Cities
Sam Newsome – Sopranoville: New Works for Prepared and Non-Prepared Saxophone
Sam Newsome / Jean-Michel Pilc – Magic Circle
No One – 11
nordBeck – Blenterop 1491
Northumbria – Markland
NYTT LAND – Fimbulvinter
Eivind Opsvik – Overseas V
Orphax & Machinefabriek – Weerkaatsing
Orthodox – Supreme
Ed Palermo Big Band – The Adventures of Zodd Zundgren
Ed Palermo Big Band – The Great Un-American Songbook, Volumes I & II
Mario Pavone – Vertical
Craig Pedersen Solo Trumpet (2016)
Peregrine Falls – Peregrine Falls
Ivo Perelman / Matthew Shipp / William Parker – The Art of Perelman-Shipp Volume 1: Titan
Dan Phillips Quartet – Converging Tributaries
Phurpa – Gyer Ro
Keith Price – Double Quartet
William Price – Rush Hour
Psyclopean – The King in Yellow
Abbey Rader / John McMinn – Phenobarbitol Sessions
Omar Rahbany – Passport
Ben Rath – Black Heart Music
Scot Ray and Vicki Ray – Yar
Eric Revis – Sing Me Some Cry
Steve Roach – Fade to Gray
Mariel Roberts – Cartography
Kristo Rodzevski – Bitter Almonds
Adam Rudolph – Morphic Resonances
Adam Rudolph / Moving Pictures – Glare of the Tiger
Charles Rumback / Jim Baker / John Tate – Threes
Greg Saunier / Ron Miles / Mary Halvorson – New American Songbooks
Schnellertollermeier – Rights
John Scott (Stereocilia) – A Late Spring Never Lies
Brandon Seabrook / Needle Driver – Needle Driver
She Spread Sorrow – Mine
Shelter (Vandermark, Wooley, Heather, Stadhouders) – Shelter
Matthew Shipp Quartet – Sonic Fiction
Paula Shocron / William Parker / Pablo Diaz – Emptying the Self
Sick Boss – Sick Boss
SiP – Live at the Whistler
Skullflower – The Spirals of Great Harm
Sloth Racket – Shapeshifters
Some Some Unicorn – Live at Iklectik
Vinnie Sperrazza – Hide Ye Idols
Dino Spiluttini – To Be a Beast
STAUB Quartet – House Full of Colors
Subversive Intentions – Every Sound is a Drone
Sult + Lasse Marhaug – Harpoon
Svartsinn – Collected Obscurities
Tag Cloud – Pattern Recognition
TeHÔM – Live Assault
TOC (Ternoy / Cruz / Orins) – Will Never Play These Songs Again
Trouble Kaze – June
Peeter Uuskyla / Tellef Øgrim / Anders Berg – LAIV
Vacuum Aeterna – Control Metamorphose
Various Artists – Dur Untash
Sophia Vastek – Histories
Biggi Vinkeloe / Amy K. Bormet / Tina Raymond – The Harold Trio
Cuong Vu 4tet – Ballet – The Music of Michael Gibbs
Ken Walicki – Cyberistan
Andrew Weathers Ensemble – Build a Mountain Where Our Bodies Fall
Andrew Weathers / Seth Chrisman – Ogallala
Anna Webber / Elias Stemeseder / Devin Gray – Jagged Spheres II
Doug Wieselman / Trio S – Somewhere Glimmer
WK569 – Omaggio a Marino Zuccheri
Nate Wooley – Polychoral
Wounds – Clinomania
Yarn/Wire – Currents Vol. 0
Yarn/Wire – Currents Vol. 4
Kevin Gan Yuen – Uncloaked Infinite

Advertisements

Extended Techniques NYC Calendar for January 2018

Source: Extended Techniques.

NYC Calendar January 2018
Highlights of the month:
our special event on January 11 – Campello/Dalachinsky/Novik/Maccabee/Johnson
Ken Vandermark’s Stone Residency January 2-7, and Audrey Chen Duo: Voices January 20

TUESDAY, January 2
8:30 PM Ken Vandermark, Solo reeds
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

TUESDAY, January 2
9 and 10:30 PM Broken Shadows w/ TIM BERNE, saxophone; CHRIS SPEED, saxophone; REID ANDERSON, bass; DAVE KING, drums
VENUE: Korzo
ADMISSION: $15

WEDNESDAY, January 3
8:30 PM Ikue Mori (laptop, electronics) Ken Vandermark (reeds)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, January 4
8:30 PM Kris Davis (piano) Paal Nilssen-Love (drums) Ken Vandermark (reeds)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, January 4
9 PM Wooley/Lopez/Foster /Bennett
Nate Wooley – trumpet
Brandon Lopez – bass
Michael Foster – saxophone
​Ben Bennett – drums
VENUE: Abrazo Interno Gallery, Clemente Center
ADMISSION:$15- $25

FRIDAY, January 5
8:30 PM Sylvie Courvoisier (piano) Tom Rainey (drums) Nate Wooley (trumpet) Ken Vandermark (reeds)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 6
8:30 PM William Parker (bass) Ken Vandermark (reeds)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, January 7
8:30 PM Terrie Ex (guitar) Paal Nilssen-Love (drums) Norwegian guest (bass) Ken Vandermark (reeds)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, January 10
9 PM Songs for a free world
William Parker – bass
Rob Brown – alto sax
Jason Kao Hwang – violin
Melanie Dyer – viola
Gerald Cleaver – drums
​Fay Victor – voice
VENUE: Abrazo Interno Gallery, Clemente Center
ADMISSION:$15- $25

THURSDAY, January 11
7 PM Campello/Dalachinsky/Novik/Maccabee/Johnson
First set:
Marcos Campello guitar, Steve Dalachinsky – poetry
Second set:
Marcos Campello, guitar + Aaron Novik, reeds + Max Johnson, bass + Dina Maccabee, voice/violin + Brazilian spirit possesion videos (Vincent Moon: hibridos.cc)
https://www.facebook.com/events/388490271599268/
https://marcoscampello.bandcamp.com/album/ontem-vai-ser-outro-dia
VENUE: Spectrum
ADMISSION: $15

THURSDAY, January 11
7:30 PM Roomful of Teeth
Program
Caroline Shaw Partita for 8 Voices
Ambrose Akinmusire a promise in the stillness (NY Premiere)
Tigran Hamasyan Ser Aravote(NY Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
https://www.carnegiehall.org/calendar/2018/01/11/roomful-of-teeth-0730pm
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $35 to $45

FRIDAY, January 12
7:40 PM Ches Smith’s We All Break (a part of Winter Jazz Fest, January 12 Marathon)
http://www.winterjazzfest.com/marathon1/
VENUE: New School Jazz Building 5th Floor Theater (55 West 13th Street)
ADMISSION: $175 for festival pass

SATURDAY, January 13
7:40 PM Sylvie Courvoisier Mark Feldman DUO
(a part of Winter Jazz Fest, January 13 Marathon)
http://www.winterjazzfest.com/marathon2/
VENUE: New School Jazz Building 5th Floor Theater (55 West 13th Street)
ADMISSION: $175 for festival pass

SATURDAY, January 13
8:30 PM Okkyung Lee (cello) Chris Corsano (drums) Ches Smith (drums)
VENUE: The Stone at New School
ADMISSION: $20

SUNDAY, January 14
7 PM Ravi Coltrane presents Universal Consciousness: Melodic Meditations of Alice Coltrane
a part of Winter Jazz Fest
https://venuepilot.co/events/15534/orders/new
VENUE: Le Poisson Rouge
ADMISSION: $35- $45

TUESDAY, January 16
7:30 PM Anton Batagov + Attacca Quartet
Program:
Anton Batagov: Different Things for piano, string quartet, double bass, and four voices (2017) (World Premiere)
L. van Beethoven: String Quartet op. 18 no. 6 (1800)
http://bacnyc.org/performances/performance/anton-batagov-attacca-quartet
VENUE: Baryshnikov Arts Center
ADMISSION: $25

FRIDAY, January 19
7:30 PM Four Simultaneous Soloists
Maria Chavez – Turntables
David Grubbs – Electric Guitar
Sarah Hennies – Vibraphone
C. Spencer Yeh – Violin and Voice
https://pioneerworks.org/programs/four-simultaneous-soloists/
VENUE: Pioneer Works
ADMISSION: $15

FRIDAY, January 19
9 PM Kronos Quartet
Program:
Steve Reich Pendulum Music
Smith “The Star-Spangled Banner” (arr. Stephen Prutsman and Kronos Quartet)
Trad. “The House of the Rising Sun” (arr. Jacob Garchik)
Stacy Garrop Glorious Mahalia (World Premiere, commissioned by Carnegie Hall)
Ken Benshoof Odds and Ends
Gershwin “Summertime” from Porgy and Bess (arr. Jacob Garchik)
Zachary J. Watkins Peace Be Till (World Premiere, commissioned by Carnegie Hall)
https://www.carnegiehall.org/calendar/2018/01/19/kronos-quartet-0900pm
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $62 to $72

SATURDAY, January 20
8 PM Audrey Chen Duo: Voices
minton.chen_.warsaw-1-780x525Audrey Chen, Voice + Suprise guest, Voice
http://roulette.org/event/audrey-chen-duo-voices/
https://www.facebook.com/events/155568425078798/
VENUE: Roulette
ADMISSION: $15/$20
SATURDAY, January 20
7.30 PM + 9.30 PM Tom Rainey Obbligato Album Release Concert
Ralph Alessi – trumpet
Ingrid Laubrock – saxophone
Kris Davis – piano
Drew Gress – bass
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $10 -$35

SUNDAY, January 21
4 PM ICE Presents: The Music of Nicole Mitchell, Lu Wang, Okkyung Lee, and More!
https://nationalsawdust.org/event/ice-presents-the-music-of-nicole-mitchell-lu-wang-okkyung-lee-and-more/
VENUE: National Sawdust
ADMISSION: $25-$35

TUESDAY, January 23
6 PM Pop-Up Concerts: Eric Huebner and Steven Beck
Repertoire:
György Ligeti Three Pieces for two pianos (1976)
Steve Reich Piano Phase (1967)
Pierre Boulez Structures I (1952)
Performers
Eric Huebner piano
Steven Beck piano
http://www.millertheatre.com/events/eric-huebner-and-steven-beck
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: Free

THURSDAY, January 25
8 PM Trio Klaritas: Voices in Common Time
Program:
Nico Muhly Common Ground
Anna Pidgorna Like doves with grey wings embracing
Pierre Jalbert Piano Trio No. 1
Martin Bresnick Trio for Violin, Cello, and Piano
https://www.carnegiehall.org/calendar/2018/01/25/klaritas-trio-0800pm
VENUE: Weill Recital Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $30

THURSDAY, January 25
8:30 PM Tony Malaby (sax) Kris Davis (piano) Eric Revis (bass) Chad Taylor (drums)
VENUE: Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 27
9 PM Matthew Shipp Trio, Roscoe Mitchell: The Free Jazz Movement
Performers:
Matthew Shipp Trio
Michael Bisio, Bass
Newman Taylor Baker, Drums
Matthew Shipp, Piano
Roscoe Mitchell, Saxophone
https://www.carnegiehall.org/calendar/2018/01/27/matthew-shipp-trio-roscoe-mitchell-saxophone-0900pm
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $32 to $52

Sunday, January 28
2 PM American Symphony Orchestra
Hollow Victory: Jews in Soviet Russia after the World War
Program
WEINBERG Rhapsody on Moldavian Themes
WEINBERG Symphony No. 5
FLEYSHMAN Rothschild’s Violin (completed by Shostakovich)
https://www.carnegiehall.org/calendar/2018/01/28/american-symphony-orchestra-0200pm
VENUE: Stern Auditorium / Perelman Stage (Carnegie Hall)
ADMISSION: $12.50 to $55

SUNDAY, January 28
4 PM Fresh Squeezed Opera Presents: Kate Soper’s Here Be Sirens
Victoria Benson, soprano, “Polyxo”
Claire Myers McCormick, soprano, “Peitho”
Devony Smith, soprano, “Phaino”
https://nationalsawdust.org/event/kate-sopers-here-be-sirens-suite/
VENUE: National Sawdust
ADMISSION: $25-$35

SUNDAY, January 28
8PM Julius Eastman: Crazy Evil Gay
Julius Eastman: Evil Nigger (1979)
Adam Tendler, Dynasty Battles, Michelle Cann, and Joseph Kubera, pianos
Julius Eastman: Gay Guerilla (1979)
Version for electric guitar ensemble scored by Dustin Hurt.
Julius Eastman: Crazy Nigger (1979)
Adam Tendler, Dynasty Battles, Michelle Cann, and Joseph Kubera, pianos
http://thekitchen.org/event/julius-eastman-crazy-evil-gay
VENUE: The Knockdown Center
ADMISSION: $25

TUESDAY, January 30
10:30 PM Ethan Iverson, piano
VENUE: Korzo
ADMISSION: $15

The San Francisco Tape Music Festival This Weekend

Source: The San Francisco Tape Music Festival.

Friday January 5, 2018 (9pm)
PIERRE HENRY Variations for a Door and a Sigh (excerpt) (1963)
FRANCIS DHOMONT Phœnix XXI (2016)
MAGGI PAYNE Coronal Rain (2017)
FERNANDO LOPEZ-LEZCANO Y Sonó como Arpa Vieja (2017)
NATHAN CORDER clima, slice, clima (2017)
ELSA JUSTEL Cercles et Surfaces (2013)
PANAYIOTIS KOKORAS Qualia (2017)
JAMES O’CALLAGHAN Xenoia (2017)

Saturday January 6, 2018 (8pm)
JAMES TENNEY Collage #1 (Blue Suede) (1962)
THOM BLUM Tabula Rasa (2017)
MATT INGALLS Collage #3 (Buchla Suite) (2017)
SOPHIA SHEN / GABBY WEN Cloudburst Dreamscape (2017)
ADAM SOHN Cricket Rhythm (2017)
ROCÍO CANO VALIÑO Tâches (2016)
NIKOS STAVROPOULOS Karst Grotto (2017)
DEMIAN RUDEL REY Che-toi (2016)
BERNADETTE JOHNSON Summer (2009)
FRANCESCO GIOMI Scabro (2011)

Saturday January 6, 2018 (10:40pm)
[ program runs 1hr 15min with no intermission ]
MONIQUE JEAN T.A.G. (2013)
JOSEPH ANDERSON Pacific Slope (2002)
TIM WALTERS The Answer in the Flame (2017)
CHAMBERLAIN ZHANG Spiralism (2016)

Sunday January 7, 2018 (8pm)
KARLHEINZ STOCKHAUSEN Gesang der Jünglinge (1956)
HILDEGARD WESTERKAMP Kit’s Beach Soundwalk (1989)
JONTY HARRISON Espaces cachés (2014)
NATASHA BARRETT A Soundwalk through Shanghai (2014)
HANS TUTSCHKU Remembering Japan (part 1) (2016)
CLIFF CARUTHERS Short Walk to Killaloe Moon (2001)
ORESTIS KARAMANLIS Sterfos (2009)