Arts for Art Evolving Free Jazz Festival Dec. 7 – Jan. 12 in NY

William Parker

Via Arts for Art.

Arts for Art Presents
Justice is Compassion / Action is Power
December 7 – January 12
Abrazo Interno Gallery at the Clemente Center
107 Suffolk Street, New York, NY 10002
PERFORMANCE: 80 sets of music, dance, and poetry + visual art exhibit over 6 weeks
ART INSTALLATION: Jackson Krall & Tine Kindermann
WHEN: Monday – Saturday, December 7 – January 12, 7pm / 8pm / 9pm

Arts for Art is proud to announce the return of our winter Evolving free jazz series. The Evolving series focuses on the work of younger, forward thinking artists exploring a range of contemporary creative possibilities through music, dance, and poetry.

Thursday 12/07
7pm: Art Opening
8pm: Taylor Ho Bynum / Kris Davis
Taylor Ho Bynum – cornet / Kris Davis – piano
9pm: Victor / Vatcher / Stewart
Fay Victor – voice / Luke Stewart – bass / Michael Vatcher – drums

Friday 12/08
7pm: Kirk Knuffke Trio
Kirk Knuffke – cornet / Bill Goodwin – drums / Stomu Takeishi – bass guitar
8pm: Common Sense Gun Legislation
Steve Swell – trombone / William Parker – bass / TA Thompson – drums
9pm: Daniel Levin / Joe Morris
Daniel Levin – cello / Joe Morris – guitar

Saturday 12/09
7pm: Sean Conly Trio
Sean Conly – bass / Darius Jones – alto sax / Mike Pride – drums
8pm: Joe Morris / Mark Feldman
Joe Morris – guitar / Mark Feldman – violin
9pm: Rob Brown / JP Carletti
Rob Brown – alto sax / Juan Pablo Carletti – drums

Monday 12/11
7pm: Marty Ehrlich Trio Exaltation
Marty Ehrlich – reeds / John Hebert – bass / Nasheet Waits – drums
8pm: Richard Keene Group
Richard Keene – reeds / Charles Downs – drums / Leonid Galaganov – percussion / Larry Roland – bass / Billy Stein – guitar
9pm: Sam Newsome Trio
Sam Newsome – soprano sax / Hilliard Greene – bass / Reggie Nicholson – drums

Tuesday 12/12
7pm: crosscut metagroovia
patrick brennan – alto sax / Hill Greene – bass / TA Thompson – drums
8pm: Leila Bordreuil / Charmaine Lee
Leila Bordreuil – cello / Charmaine Lee – voice
9pm: Jon Irabagon / Dan Weiss
Jon Irabagon – sax / Dan Weiss – drums

Wednesday 12/13
7pm: Angelica Sanchez Trio
Angelica Sanchez – piano / Michael Formanek – bass / Kenny Wollesen – drums
8pm: Andrew Drury’s ContenTrio
Andrew Drury – drums / Briggan Krauss – alto sax / Brandon Seabrook – guitar
9pm: Jaimie Branch Trio
Jaimie Branch – trumpet / Luke Stewart – bass / Mike Pride – drums

Thursday 12/14
7pm: Steve Dalachinsky / Billy Cancel / Jane Omerod – poetry
8pm: Human Rites Trio
Jason Kao Hwang – violin / Andrew Drury – drums / Ken Filiano – bass
9pm: Yoni Kretzmer 5
Yoni Kretzmer – sax / Steve Swell – trombone / Thomas Heberer – trumpet / Max Johnson – bass / Thomas Fujiwara – drums

Friday 12/15
7pm: Singchronicities
Goussy Celestin – dance, music
8pm: Rosenbloom / Grimes / Conly
Mara Rosenbloom – piano / Henry Grimes – bass / Sean Conly – bass
9pm: Darius Jones Trio
Darius Jones – sax / Charlie Looker – guitar / Michael Vatcher – drums

Saturday 12/16
7pm: AfroHorn Super Special
Francisco Mora Catlett – drums / Ahmed Abdullah – trumpet / Bob Stewart – tuba / Aruan Ortiz – piano / Rashaan Carter – bass / Roman Diaz – percussion / Sam Newsome – soprano sax / Alex Harding – baritone sax
8pm: Newman Taylor Washboard XT
Newman Taylor Baker – washboard
9pm: Cooper-Moore / Brian Price
Cooper-Moore – instruments / Brian Price – reeds

Monday 12/18 – honoring Connie Crothers
7pm: Andrea Wolper Trio
Andrea Wolper – voice / Patricia Nicholson – dance / TA Thompson – drums
8pm: Double Duo
Jay Clayton – voice / Ken Filiano – bass
9pm: Carol Liebowitz Trio
Carol Liebowitz – piano, voice / Adam Lane – bass / Andrew Drury – drums

Tuesday 12/19 – honoring Connie Crothers
7pm: Virg Dzurinko / Ryan Messina
Virg Dzurinko – piano / Ryan Messina – trumpet
8pm: Tidepool Fauna 4
Kyoko Kitamura – voice / Ingrid Laubrock – sax / Ken Filiano – bass / Da Yeon Seok – Korean drum
9pm: Nick Lyons Trio
Nick Lyons – alto sax / Roger Mancuso – drums / Adam Lane – bass

Wednesday 12/20
7pm: Miriam Parker – dance / Rob Brown – alto sax
7:30: Christine Bonansea – dance
8pm: Vincent Chancey Trio
Vincent Chancey – french horn, panderia / Joe Fonda – bass / Jeremy Carlstedt – drums
9pm: Bob Stewart / Curtis Stewart
Bob Stewart – tuba / Curtis Stewart – violin

Thursday 12/21
7pm: Gyname
Michael Wimberly – drums / Nioka Workman – cello
8pm: Music for a Free World Trio
Dave Sewelson – bari sax / William Parker – bass / Marvin Bugalu Smith – drums
9pm: WISQtet
Warren Smith – percussion / Andrew Lamb – reeds / Larry Roland – bass / Jose Abreu – percussion

Friday 12/22
7pm: Lisa Sokolov
Lisa Sokolov – voice, piano
8pm: Andrew Lamb Quintet
Andrew Lamb – reeds / Ahmed Abdullah – trumpet / William Parker – bass / Newman Taylor Baker – drums / Michael Wimberly – percussion
9pm: Secret Music Society
Jackson Krall – drums / Mark Hennen – piano / Larry Roland – bass / Elliott Levin – reeds / JD Parran – woodwinds / Juan Quinones – guitar

Thursday 12/28
7pm: Ned Rothenberg
8pm: Bisio / Fefer / Dalachinsky
Michael Bisio – bass / Avram Fefer – reeds / Steve Dalachinsky – poetry
9pm: Clarinet Madness
Jay Rosen – drums / Perry Robinson – clarinet / Michael Marcus – clarinet

Friday 12/29
8pm: Foster / Lopez / Weston
Michael Foster – sax / Brandon Lopez – bass / Matt Weston – percussion, electronics
7pm: Jochem Van Dijk Quartet
Jochem van Dijk – bass guitar / Dave Gould – drums / Evan Gallagher – piano / Sana Nagano – violin
9pm: Sarah Bernstein Quartet
Sarah Bernstein – violin / Ron Stabinsky – piano / Stuart Popejoy – bass / Satoshi Takeishi – drums

Saturday 12/30
7pm: Jeff Lederer / Kirk Knuffke
Jeff Lederer – clarinet / Kirk Knuffke – cornet
8pm: Jemeel Moondoc
9pm: Karen Borca Quartet
Karen Borca – bassoon / Hill Greene – bass / Warren Smith – vibes / Jackson Krall – drums

Tuesday 01/02 – honoring Amiri Baraka
7pm: Amina Baraka & the Red Microphone
Amina Baraka – poetry / John Pietaro – drums / Ras Moshe – reeds / Rocco John Lacovone – reeds / Laurie Towers – bass guitar
8pm: Melanie Dyer’s Baraka Project
Melanie Dyer – viola / Gwen Laster – violin / Patricia Nicholson – dance
9pm: Joe McPhee Trio
Joe McPhee – reeds / Billy Stein – guitar / Charles Downs – drums

Wednesday 01/03 – honoring Amiri Baraka
7pm: Raymond Nat Turner / Larry Roland – poetry
8pm: Hooker / Parker Duo
William Hooker – drums / William Parker – bass
9pm: Heroes are Gang Leaders Abridged
Thomas Sayers Ellis – voice / Randall Horton – voice / Luke Stewart – bass / Warren Crudup III – drums / James Brandon Lewis – tenor sax

Thursday 01/04
7pm: Ensemble Fanaa
Dan Kurfirst – percussion / Daro Behroozi – reeds / John Murchison – bass, gimbri
8pm: Whit Dickey / Mat Maneri
Whit Dickey – drums / Mat Maneri – violin
9pm: Wooley / Lopez / Foster / Bennett
Nate Wooley – trumpet / Brandon Lopez – bass / Michael Foster – reeds / Ben Bennett – percussion

Friday 01/05
7pm: LIP
K.J. Holmes – dance / Jeremy Carlstedt – drums
7:30pm: David Henderson – poetry
8pm: Jeremy Carlstedt Quartet
Jeremy Carlstedt – drums / Brian Settles – sax / Anders Nilsson – guitar / Sean Conly – bass
9pm: Tablopan
Juanma Trujillo – guitar / Hery Paz – tenor sax / Andrew Schiller – bass /
Robin Baytas & Daniel Prim – percussion

Saturday 01/06
7pm: Ronnie Burrage / Greg Lewis
Ronnie Burrage – drums / Greg Lewis – Hammond B3
8pm: Deep Ecology Trio +
JD Parron – winds / Cristian Amigo – guitar / Andrew Drury – perc / Jackson Krall – perc
9pm: Weasel Walter Quintet
Weasel Walter – drums / Michael Foster – sax / Leila Bordreuil – cello / Brandon Lopez – bass / Jaimie Branch – trumpet

Monday 01/08
7pm: Yoshiko Chuma – dance / Megumi Eda – dance / Jason Kao Hwang – violin
7:30pm: Nicole Peyrafitte – poetry
8pm: JP Carletti Xul Trio
Juan Pablo Carletti – drums / Jon Irabagon – reeds / William Parker – bass
9pm: Jeb Bishop Quartet
Jeb Bishop – trombone / Yoni Kretzmer – sax / Damon Smith – bass / Tom Rainey – drums

Tuesday 01/09
7pm: Devin Brahja Waldman
Devin Waldman – sax / Hilliard Greene – bass / Reggie Sylvester – drums
8pm: James Brandon Lewis / Aruan Ortiz
James Brandon Lewis – tenor sax / Aruan Ortiz – piano
9pm: Amirtha Kidambi / Sam Newsome
Amirtha Kidambi – voice / Sam Newsome – soprano sax

Wednesday 01/10
7pm: Daro Behroozi Quintet
Daro Behroozi – reeds / Alexis Marcelo – piano / Daniel Carter – reeds / Dan Kurfirst – percussion / Leonid Galaganov – percussion
8pm: Sana Nagano Quartet
Sana Nagano – violin / Ken Filiano – bass / Peter Apfelbaum – reeds / Max Jaffe – drums
9pm: Songs for a Free World
William Parker – bass / Rob Brown – alto sax / Jason Kao Hwang – violin / Melanie Dyer – viola / Fay Victor – voice / Gerald Cleaver – drums

Thursday 01/11
7pm: On Ka’a Davis Trio
On Ka’a Davis – guitar / Juini Booth – bass / Lamy Istrefi Jr. – drums
8pm: Nasheet Waits
9pm: Gerald Cleaver Quartet
Gerald Cleaver – drums / Chris Potter – sax / David Virelles – piano / Trevor Dunn – bass

Friday 01/12
7pm: The Mess
Brandon Lopez – bass / Sam Yulsman – piano / Chris Corsano – drums
8pm: Mixashawn / Joseph Palmer
Mixashawn – sax / Joseph Herrington Palmer – drums
9pm: Revolution Resurrection
Patricia Nicholson – dance / Jason Jordan – dance / Jason Kao Hwang – violin / TA Thompson – drums / Bill Mazza – live art

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s