Cafe OTO in October

English: Multi-instrumentalist and composer, L...

Source: Cafe OTO.

Sunday 1 October 2017, 2pm
Eloïse Decazes & Eric Chenaux + Le Fruit Vert – Matinee Show

Sunday 1 October 2017, 7pm
Penultimate Press Presents:
Ursula Reuter Christiansen – ‘the Executioner’ (Uk Premiere) + Henning Christiansen – ‘180 Hammer Blows Against War Monkeys’ (Performed by Thorbjørn Reuter Christiansen) + Mark Harwood – DJ

Sunday 1 October 2017, 7.30pm
Dominique Lawalrée + Time Is Away (DJ)

Monday 2 October 2017, 7.30pm
Kraak Presents:
Henry Andersen + Köhn

Tuesday 3 October 2017, 7.30pm
Eddie Prévost / James L Malone / Joe Wright (Trio) + Xt (Paul Abbott, Seymour Wright)

Wednesday 4 October 2017, 7.30pm
Phew + Stefan Schneider

Thursday 5 October 2017, 7.30pm
Baba Yaga’s Hut Presents:
Harald Grosskopf & Eberhard Kranemann Present ‘Krautwerk’

Friday 6 October 2017, 7.30pm
Mark Fell & Ernest Edmonds + Rian Treanor &Amp; Karl D’silva

Saturday 7 October 2017, 7.30pm
Repeater Books Presents:
Down with Childhood – with Patchfinder (Live) + Jacob Williams (Live)

Sunday 8 October 2017, 6.30pm
Oto Project Space:
Nopa #4

Sunday 8 October 2017, 7.30pm
Counter | Culture – Curated by Dee Sada

Monday 9 October 2017, 7.30pm
Confront Recordings Presents:
Jason Kahn / Christian Wolfarth + Phil Julian / Mark Wastell + Georg Graewe / Mark Sanders

Tuesday 10 October 2017, 7.30pm
Cynthia – Monk 100

11–12 October 2017
Terre Thaemlitz – Two Day Residency

Wednesday 11 October 2017, 7.30pm
Oto Project Space:
Solo:duo:trio #5 – David Toop / Dimitra Lazaridou-chatzigoga / Luciano Maggiore (Trio) + Angharad Davies / Jason Kahn (Duo) + Christian Wolfarth (Solo)

Friday 13 October 2017, 7.30pm
Staraya Derevnya + Hans Grusel’s Krankenkabinet

Friday 13 October 2017, 7.30pm
Oto Project Space:
Leafcutter John + Howlround + Ctrl Freq

Saturday 14 October 2017, 7.30pm
the Experimental Library: Ornette Coleman

15–17 October 2017
the Art Ensemble of Chicago – Three Night Residency

Tuesday 17 October 2017, 7.30pm
Oto Project Space:
Johannes Lunds / John Chantler (Duo)

Wednesday 18 October 2017, 7.30pm
Ulaş ÖZdemir / Arash Moradi (Duo)

Thursday 19 October 2017, 7.30pm
Zsamm Plays ‘Let Them Grow’

Friday 20 October 2017, 7.30pm
Ruton Music – Mika Taanila + Jussi Lehtisalo + Charles Hayward + Bruce Gilbert + Patchfinder (DJ)

Saturday 21 October 2017, 7.30pm
Peter Gordon (Solo) + Special Guest David Cunningham &Amp; Video by Kit Fitzgerald

Sunday 22 October 2017, 7.30pm
Baba Yaga’s Hut Presents:
Shit & Shine + Man from Uranus

Monday 23 October 2017, 7.30pm
Félicia Atkinson

Tuesday 24 October 2017, 7.30pm
Paradise Yard (Sue Lynch / Greta Pistaceci / Crystabel Riley / Hutch Demouilpied / Adam Bohman / Sharon Gal)

Wednesday 25 October 2017, 7.30pm
John Edwards / Phil Minton / Steve Noble (Solo &Amp; Trio Performances) + Film Screening of ‘Colours & Shapes: Portraits of Free Improvisers’ – a Film by John Macedo

26–27 October 2017
Elysia Crampton – Two Day Residency with Donna Huanca

Saturday 28 October 2017, 7.30pm
Loren Connors + ‘Gestures’ Film Screening

Sunday 29 October 2017, 7.30pm
Eugene Chadbourne (Solo)

30 October – 1 November 2017
Sun Ra Arkestra – Under the Direction of Marshall Allen – Three Day Residency

Advertisements