The Cornelia Street Cafe in April

Source: Cornelia Street Cafe.

Wednesday, Apr 12 – 8:00 & 9:30pm
BRANDON SEABROOK TRIO
Brandon Seabrook, guitar; Daniel Levin, cello; Henry Fraser, bass
Voted Best Guitarist NYC by the Village Voice 2012, Brandon Seabrook brings a brand new trio to Cornelia St. Cafe featuring Henry Fraser on bass and Daniel Levin on Cello. A seemingly chaotic avalanche of improvisation on strings, abruptly tamed by intricate composition.

Friday, Apr 14 – 9:00PM & 10:30PM
TONY MALABY QUARTET
Tony Malaby, tenor sax; Leo Genovese, piano; William Parker, bass; Billy Mintz, drums Tony Malaby Quartet image
Tenor sax iconoclast Tony Malaby will premier a dynamic new quartet featuring some of the most far reaching improvisors on the NYC jazz scene.

Saturday, Apr 15 – 9:00PM & 10:30PM
TONY MALABY QUARTET
Tony Malaby, tenor sax; Leo Genovese, piano; William Parker, bass; Billy Mintz, drums
Tenor sax iconoclast Tony Malaby will premier a dynamic new quartet featuring some of the most far reaching improvisors on the NYC jazz scene.

Thursday, Apr 20 – 8:00 & 9:30pm
CRUMP, LAUBROCK & SMYTHE, CD RELEASE: PLANKTONIC FINALES
Ingrid Laubrock, tenor sax; Cory Smythe, piano; Stephan Crump, bass Crump, Laubrock & Smythe, CD Release: Planktonic Finales Celebrating the release of their debut album, Planktonic Finales (Intakt), this new collaborative trio comprising three of NYC’s most distinctive musical voices reconvenes for an evening of spontaneous, communal musical Celebrating the release of their debut album, Planktonic Finales (Intakt), this new collaborative trio comprising three of NYC’s most distinctive musical voices reconvenes for an evening of spontaneous, communal musical invention.

Friday, Apr 21 – 9:00PM & 10:30PM
CHRIS DINGMAN TRIO
Chris Dingman, vibraphone; Linda Oh, bass; Kenny Wolleson, drums
Chris Dingman is among the most celebrated composers and vibraphonists of his generation. Hailed by the New York Times as a “dazzling” soloist and composer with a “fondness for airtight logic and burnished lyricism,” his progressive approach has earned him praise as “an extremely gifted young composer, bandleader, recording artist, and much sought-after sideman” (Jon Weber, NPR). In this exclusive performance he unveils new compositions for trio exploring sonic and textural possibilities of the vibraphone, featuring an impeccable rhythm section.

Friday, Apr 28 – 9:00PM & 10:30PM
TOMAS FUJIWARA & THE HOOK UP
Tomas Fujiwara, drums, comp.; Adam Hopkins, bass; Mary Halvorson, guitar; Brian Settles, tenor sax; Jonathan Finlayson, trumpet
In describing Tomas Fujiwara & The Hook Up, Jim Macnie of The Village Voice says, “The drummer has named his band appropriately. Ensembles can go anywhere if the intra-group chemistry is cooking…Fujiwara sounds like he’s got his mates on speed dial.”

Vital Weekly Reviews 1075

Source: Vital Weekly.

LE SYNDICAT – FACTION VIVANTE (CD by Aussaat) *
LE SYNDICAT & PHARMAKUSTIK – PLASMOGLITCH (LP by Rotorelief)
7000 EICHEN – TRANSFERRATION (CD by Jazzwerkstatt)
DANIEL BENNETT – ROIL (CD by Organized Music From Thessaloniki)
SKULLFLOWER – THE SPIRALS OF GREAT HARM (2CD by Cold Spring) *
CARL – MOON POOLS AND PETROLEUM PLAY (CD by Pay To Play Records)
GUY FRANK PELLERIN & MARCELLO MAGLIOCCHI – WATERFALL (CD by White Noise Generator)
ANTHONY CHILD – ELECTRONIC RECORDINGS FROM MAUI JUNGLE VOL. 2 (2LP/2CD by Editions MEGO)
MARTIJN COMES – INTERROGATION OF THE CRYSTALLINE SUBLIME (2CD by Moving Furniture Records) *
OONDOOD – QSTNS? (CD by Shelfreleased Recohrdings) *
ASMUS TIETCHENS & FABIO PERLETTA – DEFLECTIONS (CD by Auf Abwegen) *
GOLDEN BRAID (LP by Bluesanct/Red Frost Industries)
RABOUD MENS & MATHIJS KOUW 1(LP by Moving Furniture Records) *
JASON KAHN – MONADS (2LP by Editions)
9T ANTIOPE – ISTHMUS (CDR by Eilean Records) *
MONOLYTH & COBALT – THE DUNEN DIARIES (2CDR by Eilean Records) *
SAM MCLOUGHLIN – THE DAWN TRANCE (miniCDR by Rural Colours) *
STARLITE COFFINS – DEAD HORSE PASTURE (3″CDR by Quagga Curious) *
BRB>VOICECOIL – CLOTH WHITE SKIN (cassette by Muzamuza) *
ZOE POLANSKI – INERTIA: MUSIC FROM THE MOTION PICTURE (cassette by Hyster Tapes)
HEIDI UNTERPANTSCH – E.P.#2 (cassette by Barreuh Records)
GLANDS OF EXTERNAL SECRETION – CONVICTED FELON ADJUSTED FOR INSLATION (cassette by Coherent States) *
DANAE STEFANOU & MICHALIS MOSCHOUTIS – CREASE (cassette by Coherent States) *
MIKE COOPER & TASOS STAMOU – LONDON TAXIMI (cassette by Coherent States) *
SECULAR IDENTITY – NEW JERSEY TUNRPIKE (cassette by The Tide Of The End)
WISH FOR SKIN – SCATTERED DEVOUT (cassette by The Tide Of The End)
MINEUR – TEGEN HET GEMATIGDE LEVEN (cassette by The Tide Of The End)
ONDREJ ZAJAC – ICU (cassette by ACR)

April at the Stone

Wadada Leo Smith

Source: New York’s Stone.

4/1 Saturday (AR)
830 pm
Blue Campfire
Steven Bernstein (trumpet) Dave Tronzo (guitar) Larry Campbell (guitar) Steve Cardenas (guitar)

4/2 Sunday (AP)
830 pm
Universal Melody Brass Band
Frank London (trumpet) Steven Bernstein (trumpet) Art Baron (trombone) Curtis Fowlkes (trombone) Matt Darrio (sax) Oscar Noriega (sax) Marcus Rojaz (tuba) Billy Martin (drums)

4/4 Tuesday (RK)
830 pm
Marc Ribot and Greg Cohen duo
Marc Ribot (guitar) Greg Cohen (bass)

4/5 Wednesday (HW)
830 pm
Misha Mengelberg Memorial Concert
Elias Stemeseder (piano) Greg Cohen (bass) Kenny Wollesen (drums)

4/6 Thursday (RK)
830 pm
Masada String Trio
Mark Feldman (violin) Erik Friedlander (cello) Greg Cohen (bass)

4/7 Friday (HM)
830 pm
WAY LOW
Dave Douglas (trumpet) Scott Robinson (reeds) Ray Anderson (trombone) Ted Rosenthal (piano) Greg Cohen (bass) Kenny Wollesen (drums)

4/8 Saturday (DDT)
830 pm
Trio
Uri Caine (piano) Greg Cohen (bass) Kenny Wollesen (drums) plus special guest

4/9 Sunday (DDT)
830 pm
TRIO
Marty Ehrlich (bass clarinet) Greg Cohen (bass) Ken Peplowski (clarinet)

THE STONE RESIDENCIES
JEREMIAH CYMERMAN
As a special treat, each concert will begin with a short solo performance by some of Jeremiah’s favorite musicians and best friends.
APR 11–16

4/11 Tuesday (SK)
830 pm
Jeremiah Cymerman & Nate Wooley
Jeremiah Cymerman (clarinet, electronics) Nate Wooley (trumpet, amplifier)
An evening of solos and duos with trumpet maverick Nate Wooley

4/12 Wednesday (HW)
830 pm
Pale Horse Expanded Ensemble / Laura Ortman Solo
Jeremiah Cymerman, Matt Bauder (clarinets) Christopher Hoffman (cello) Brian Chase (drums) Andria Nicodemou (vibraphone) Laura Ortman (violin)

4/13 Thursday (MJC)
830 pm
Hate Speech / Trevor Dunn Solo
Jeremiah Cymerman (clarinet) Charlie Looker (guitar) Trevor Dunn (bass)

4/14 Friday (AV)
830 pm
TRIO / Brandon Lopez Solo
Jeremiah Cymerman (clarinet, pedals) Matt Mitchell (piano) Chris Corsano (drums) Brandon Lopez (bass)

4/15 Saturday (TD)
830 pm
Bloodmist / Josh Sinton Solo
Jeremiah Cymerman (clarinet, electronics) Toby Driver (bass) Mario Diaz de Leon (guitar) Josh Sinton (sax)

4/16 Sunday (BS)
830 pm
Systema Munditotius / Jon Irabagon Solo
Jeremiah Cymerman, Patrick Holmes, Matt Bauder, Aaron Novik (clarinets) Brian Chase, Russell Greenberg (percussion) Jon Irabagon (sax)
“It began with a restlessness, but I did not know what it meant or what ‘they’ wanted of me. There was an ominous atmosphere all around me. I had the strange feeling that the air was filled with ghostly entities. Then it was as if my house began to be haunted….”

4/17 Monday (ICS)
830 pm
Michael Nicolas, Sylvie Courvoisier and Ches Smith
Michael Nicolas (cello) Sylvie Courvoisier (piano) Ches Smith (drums)
A special improv concert by these three master musicians!

4/18 Tuesday (ICS)
830 pm
Wadada Leo Smith & Hardedge: The Nile—Solo / Duo / Solo / Duo
Wadada Leo Smith (trumpet) Hardedge (sound design)

4/19 Wednesday (HM)
830 pm
Wadada Leo Smith, Angelica Sanchez & Pheeroan AkLaff
Wadada Leo Smith (trumpet) Angelica Sanchez (piano) Pheeroan AkLaff (drums)

4/20 Thursday (NB)
830 pm
String Quartet No. 13 (for Four Violas with Trumpet and Electronics)
Stephanie Griffin (viola) Gwen Lester (viola) Tanya Kalmanovitch (viola) Jason Kao Hwang (viola) Hardedge (electronics) Wadada Leo Smith (trumpet)

4/21 Friday (NB)
830 pm
Wadada Leo Smith with DarkMatterHalo
Wadada Leo Smith (trumpet) Brandon Ross (electric guitar) Doug Wieselman (electric guitar) Hardedge (sound design)

4/22 Saturday (RK)
830 pm
Wadada Leo Smith & Bill Laswell
Wadada Leo Smith (trumpet) Bill Laswell (electric bass)

4/23 Sunday (JA)
830 pm
String Quartet No. 14 with Trumpet and Percussion Interlude
Wadada Leo Smith (trumpet) Reggie Nicholson (percussion) and a
String Quartet

THE STONE RESIDENCIES
CHUCK BETTIS
APR 25–30

4/25 Tuesday (AP)
830 pm
Overishins
Mick Barr (guitar, banjo) Chuck Bettis (electronics, throat) Johnny DeBlase (bass) Mike Pride (drums)
A very rare chance to experience this murky dungeon thunder.

THE STONE COMMISSIONS
SUPHALA
In collaboration with National Sawdust The Stone presents a series of World Premieres the last Wednesday of every month through 2017.
7pm at National Sawdust in Williamsburg. For details check https://nationalsawdust.org/event/jazz-stone-commissioning-series/
TWENTY FIVE DOLLARS

4/26 Wednesday (HW)
830 pm
Die Trommel Fatale
Brandon Seabrook (guitar, compositions) Marika Hughes (cello) Eivind Opsvik, Henry Fraser (double bass) Chuck Bettis (electronics, throat) Dave Treut (drums) Sam Ospovat (drums)
Pre-apocalyptic summit, oozing centuries of purloined caterwauls. A sorceric phenomenon of wood, steel and flesh featuring a clangorous array of aural spasms and geometric quickstep grotesquerie.

THE STONE AT RUSS AND DAUGHTERS CAFE!
THURSDAY APRIL 27: URI GURVICH
ONE SET AT 8PM—ADMISSION FREE!
The Stone is proud to present music at Russ and Daughters Cafe at 127 Orchard Street the last Thursday of every month! Drop by for smoked fish, pickles and great music!

4/27 Thursday (AR)
830 pm
Snake Union vs. Soft Circle
Dave Grant (modular synth) Chuck Bettis (electronics) Hisham Akira Bharoocha (drums)
A first time meeting of these pillars of the underground.

4/28 Friday (TD)
830 pm
Barr/Bettis/Rapport/Vogl
Mick Barr (guitar) Chuck Bettis (electronics) Evan Rapport (sax) Franke Vogl (prepared bass)
Ecstatic spontaneous compositions by the collective. Featuring members of Krallice, Meta-matics and Companion Trio.

4/29 Saturday (JA)
830 pm
Matmos & Chuck Bettis
Drew Daniel, Chuck Bettis (electronics) M.C. Schmidt (piano, objects, electronics)
The sound of surprise.

4/30 Sunday (HM)
830 pm
Mephista with Chuck Bettis
Sylvie Courvoisier (piano) Susie Ibarra (drums) Ikue Mori, Chuck Bettis (electronics)
Calculated chaos balanced on a razor.