Cafe OTO in February

English: Charles Hayward performing in Limeric...

Source: London’s Cafe OTO.

1–3 February 2017
the Art Ensemble of Chicago – Three Night Residency

Saturday 4 February 2017, 7.30pm
N.m.o. + Hooter + Louie Rice / David Stearn (Duo) + Tabitha Thorlu-bangura (DJ)

Sunday 5 February 2017, 7.30pm
Nate Wooley / Evan Parker (Duo) + Nate Wooley / Seymour Wright (Duo)

Monday 6 February 2017, 7.30pm
Genesis P-orridge / Aaron Dilloway (Duo) + Dale Cornish / Phil Julian (Duo)

Tuesday 7 February 2017, 7.30pm
Kammer Klang:
Christine Sun Kim + plus-minus Ensemble Performs Cassandra Miller (World Premiere) + Juliet Fraser Performs Cassandra Miller (World Premiere)

Wednesday 8 February 2017, 7.30pm
Olivia Block + Luciano Maggiore / Kostis Kilymis (Duo) + Ute Kanngiesser

10–11 February 2017
Slapp Happy with Faust – Two Day Residency

Sunday 12 February 2017, 2pm
Slapp Happy with Faust – Matinee Show

Sunday 12 February 2017, 7.30pm
Lullabies for Insomniacs Presents:
Air Cushion Finish + Sculpture + Izabel (DJ)

Monday 13 February 2017, 7.30pm
Loops, Drones and Landscapes:
Xenia Pestova Performs Ed Bennett, Alvin Curran, Alvin Lucier, Egidija Medeksaite and Gayle Young

Tuesday 14 February 2017, 7.30pm
David Burraston + John Edwards & Tom Wheatley (Yoke Ii Tape Launch) + Andie Brown & Phil Julian (Duo)

Wednesday 15 February 2017, 7.30pm
Resonance Fm’s Avant-gala Fundraiser:
Scratch Orchestra all-stars

Thursday 16 February 2017, 7.30pm
Kristín Anna ValtýSDóttir + Ilan Volkov

Friday 17 February 2017, 7.30pm
Mie Presents:
Pelt + Mike Gangloff with Matt Peyton + Nathan Bowles

Saturday 18 February 2017, 7.30pm
Mie Presents:
Pelt + Mike Gangloff with Matt Peyton + Spiral Joy Band

Sunday 19 February 2017, 7.30pm
Maoupa Mazzocchetti + Raum-zeit + Jamka + Carlos Garate + Claire Voyant (DJ)

Monday 20 February 2017, 7.30pm
Alex Zhang Hungtai / David Maranha / Gabriel Ferrandini (Trio)

Tuesday 21 February 2017, 7.30pm
Jerman • Barnes + Ashley Paul + Mark Wastell / John Butcher (Duo) + Graham Dunning

Wednesday 22 February 2017, 7.30pm
Alexis Taylor / Charles Hayward / Pat Thomas

Thursday 23 February 2017, 7.30pm
Terrascope Audio Entertainment Presents:
the Alasdair Roberts Trio (Alasdair Roberts / Stevie Jones / Alex Neilson) + Sound of Yell

Saturday 25 February 2017, 7pm
Beartown Presents:
Sindre Bjerga + Claus Poulsen + Spoils & Relics + Tom White + Tom Bench + Phil Julian

Saturday 25 February 2017, 7.30pm
Seamus Cater + Leo Svirsky + Howard Skempton

Sunday 26 February 2017, 7.30pm
Yugenism: Animated Soundscapes of the Japanese Sublime

Monday 27 February 2017, 7.30pm
Yan Jun + Lo Wie + Seijiro Murayama + Ryu Hankil

Tuesday 28 February 2017, 7.30pm
Discrepant Presents:
Mike Cooper + Typhonian Highlife (Spencer Clark) + People Like Us

Advertisements