All About Jazz Reviews

English: Fred Frith, moers festival 2010

Source: All About Jazz.

Masabumi Kikuchi
Black Orpheus (ECM Records)

Cuong Vu Trio With Pat Metheny
Cuong Vu Trio Meets Pat Metheny (Nonesuch Records)

Rez Abbasi & Junction
Behind the Vibration (Cuneiform Records)

Ron Stabinsky
Free for One (Hot Cup Records)

John Coltrane
Interstellar Space (Impulse!)

Fred Frith / Darren Johnston
Everybody’s Somebody’s Nobody (Clean Feed Records)

Thomas Borgmann Trio
One For Cisco (NoBusiness Records)

Tyshawn Sorey
The Inner Spectrum of Variables (Pi Recordings)

Michael Bisio
Accortet (Relative Pitch Records)

Rob Mazurek/Emmett Kelly
Alien Flower Sutra (International Anthem Recording Company)

Saxophonist Louise D.E. Jensen Interviewed

Source: JAZZ RIGHT NOW.

Louise Dam Eckhardt Jensen is a fiery alto saxophonist originally from Denmark who spends a good portion of each year in New York. Over the past decade, she has worked with figures such as Peter Evans, Tom Blancarte, Weasel Walter, Brandon Seabrook, Kevin Shea, Erica Dicker, Matt Nelson, and many other figures on the New York scene. She has three exciting performances booked in New York this Summer and also has five new records, all with different bands, to be released in the latter half of 2016. Ms. Jensen’s work in improvisational music possesses a deep resonance with her life philosophy, which she discusses along with many of her musical projects in the interview below. She also talks about the political meaning instilled in her songs through her defiant critique of contemporary society both in the United States and Europe.

This Week in New York 

Source: I CARE IF YOU LISTEN.

NATE WOOLEY’S ARGONAUTICA RECORD RELEASE
The story of Jason and the Argonauts, the search for the golden fleece, begins with a collection of warriors, with different talents, different viewpoints, different temperaments; all coming together to create a mosaic that is imperfect but suited to their task. Nate Wooley’s Argonautica takes the same stance as he gathers players from different aesthetics to tell a grand abstract musical story.
Monday, May 30 at 8:00 PM
Tickets $20, $15 members/students/seniors
Roulette, 509 Atlantic Avenue, Brooklyn, NY

JENNIFER KOH’S SHARED MADNESS | NY PHIL BIENNIAL
Jennifer Koh premieres 30 violin showpieces written for her by the likes of Bryce Dessner, Philip Glass, Vijay Iyer, Kaija Saariaho, Julia Wolfe, and more.
Tuesday, May 31 at 7:00 PM
Tickets $25
National Sawdust, 80 North 6th Street, Brooklyn, NY

ENSEMBLE PAMPLEMOUSSE: GOODMORNING / GOODNIGHT
Goodmorning/Goodnight is a program of pieces by members of Ensemble Pamplemousse and other likeminded composers whose work shares common aesthetic interests. These compositions playfully question traditional concepts of sound and music performance, creatively linking acoustic and electronic sound worlds by blending innovative methods of sound production with extended instrumental techniques.
Tuesday, May 31 at 8:00 PM
Tickets $20, $15 members/students/seniors
Roulette, 509 Atlantic Avenue, Brooklyn, NY

ORCHESTRA OF THE LEAGUE OF COMPOSERS | NY PHIL BIENNIAL
Charles Wuorinen – Photo by Nina RobertsCharles Wuorinen – Photo by Nina Roberts
The League of Composers/ISCM — the nation’s oldest organization devoted to contemporary music — joins the NY PHIL BIENNIAL to present the Orchestra of the League of Composers performing a New York Premiere by Huck Hodge (United States, b. 1977), works by Pulitzer Prize–winning composers Charles Wuorinen (United States, b. 1938) and Paul Moravec (United States, b. 1957), and a U.S. Premiere by Felipe Lara (Brazil, b. 1979).
Wednesday, June 1 at 7:30 PM
Tickets $25, $15 students/seniors
Miller Theatre, 2960 Broadway, New York, NY

JENNIFER CHOI + TALUJON PERCUSSION
Jennifer Choi and Talujon Percussion team up to present Lou Harrison’s Concerto for Violin and Percussion and gamelan-inspired works.
Thursday, June 2 at 8:00 PM
Tickets $20
Roulette, 509 Atlantic Avenue, Brooklyn, NY

BROOKLYN RIDER: NYC’S DOWNTOWN MUSIC SCENE | NY PHIL BIENNIAL
Brooklyn Rider– Photo by Sarah SmallBrooklyn Rider– Photo by Sarah Small
String quartet Brooklyn Rider performs music by Colin Jacobsen, John Zorn, and Tyondai Braxton.
Friday, June 3 at 7:00 PM
Tickets $25
National Sawdust, 80 North 6th Street, Brooklyn, NY

LIGETI FORWARD AT THE MET MUSEUM (PROGRAM I) | NY PHIL BIENNIAL
Each concert in Ligeti Forward pairs one of his concertos with new works it inspired. This program features music by Alexandre Lunsqui, Unsuk Chin, and György Ligeti.
Friday, June 3 at 7:00 PM
Tickets $50
Metropolitan Museum of Art, The Grace Rainey Rogers Auditorium, 1000 5th Avenue, New York, NY

TETHYS / THE OCEAN | COUNTER)INDUCTION
counter)induction performs music by composers Kyle Bartlett, Douglas Boyce, and Ryan Streber.
Friday, June 3 at 8:00 PM
$20 suggested donation
Tenri Cultural Institute, 43A West 13th Street, New York, NY

LIGETI FORWARD AT THE MET MUSEUM (PROGRAM II) | NY PHIL BIENNIAL
Composer Dai Fujikura (photo credit: ©Ai Ueda) Composer Dai Fujikura (photo credit: ©Ai Ueda)
Each concert in Ligeti Forward pairs one of his concertos with new works it inspired. This program features music by Marc-André Dalbavie, Dai Fujikura, and György Ligeti.
Saturday, June 4 at 7:00 PM
Tickets $50
Metropolitan Museum of Art, The Grace Rainey Rogers Auditorium, 1000 5th Avenue, New York, NY

IKTUS PERCUSSION
The final concert of the season for the Firehouse New Music Series that is hosted by Iktus Percussion features works by Robert Carl, Alice Shields, Scott L. Miller, Lewis Nielson, Christopher Shultis, Richard McCandless, and Daniel Tacke.
Saturday, June 4 at 8:00 PM
Tickets $10
The Firehouse Space, 246 Frost Street, Brooklyn, NY

LIGETI FORWARD AT THE MET MUSEUM (PROGRAM III) | NY PHIL BIENNIAL
Each concert in Ligeti Forward pairs one of his concertos with new works it inspired. This program features music by Gerard Grisey, John Zorn, and György Ligeti.
Sunday, June 5 at 2:00 PM
Tickets $50
Metropolitan Museum of Art, The Grace Rainey Rogers Auditorium, 1000 5th Avenue, New York, NY

NEW YORK CITY ELECTROACOUSTIC MUSIC FESTIVAL | NY PHIL BIENNIAL
Several programs of pure electroacoustic works for live electronics, including computer processing and laptop orchestras; works combining live instruments or voices with fixed media or live electronics; video and multimedia works; and sound installations. Works to be announced.
Sunday, June 5 at various times
Tickets $25
National Sawdust, 80 North 6th Street, Brooklyn, NY

This Week in Buenos Aires

chocronSource: Buenos Aires,su Nueva Musica.

MAY 31 @ Vicente el absurdo , 22hs 2 sets
Duo Cabeza-Bavio -classical contemporary improv
Yamila Bavio – Saxo alto y soprano, flauta
Marcos Cabezaz – Marimba, Percusion

trio
Frido ter Beek – Saxo alto y soprano
Pablo Moser – Saxo baritono y soprano
Sebastian de Urquiza – Contrabajo

JUNE 1 @ el Quetzal , 22 hs – 3 sets !!
Acelerador de Protones:
Paula Schocron , piano
Andrés Elstein .drums
Vio Garcia .cello
Mig Ma . turntable

Soroche:
Carlos Eduardo Quebrada Vásquez,´bass
Juan Olivera trumpet
Nico del Aguila ,drums

Bianucci 5:
Nataniel Edelman , piano.
Pablo Cavalchini , guitar
Ezequiel Dutil , contrabass
Matias Crouzeilles drums
Renato Bianucci , flute

JUNE 2 @ CTRO CULTURAL DEL SUR , 20HS
free impro duo
Darío Dolci , saxophones
Marcelo Garcia, drums & percussion

JUNE 3 @ UNA CASA 22HS – 2 SETS
RHABDOVIRIDAE
Cecilia Quinteros: Cello
Pablo Vazquez: Contrabass
Caro Tierhs: Violin

CALATO
Javier Areal Vélez Jorge Espinal , preppared guitars
Agustín Genoud , voice
Pablo Verón, drums

JUNE 5 @ roseti 21 hs – 2 sets
MONÓTONOS TRUENOS
Violeta García – Cello
Carlos Quebrada – Bass

TRÍO + UNA
Rocío Methce – Voice
Juan Bayón -Contrabass
Andrés Elstein – drums
Tatiana Castro Mejía – Piano

June at Cafe OTO

English: Darren Hayman performing with the Sec...

Source: London’s Cafe OTO.

Wednesday 1 June 2016, 8pm
Penultimate Press Presents:
Ora Clementi + Widt + Derek Baron &Amp; John Welsh

Thursday 2 June 2016, 8pm
Uneasy Listening Club Presents
Orphy Robinson with Guest Shabaka Hutchings

Friday 3 June 2016, 8pm
Guttersnipe + Yeah You + Astoria

Saturday 4 June 2016, 4pm
Tom Wallace & Graham Dunning / Earshots Recordings Launch with Daniel Kordik &Amp; Colin Webster

Saturday 4 June 2016, 8pm
Caught by the River & Upset the Rhythm Present:
Darren Hayman &Amp; Band Performing Songs from ‘Thankful Villages’ + July Skies + Spoken Word &Amp; Nature Disco

Sunday 5 June 2016, 8pm
David Toop – ‘into the Maelstrom’ Book Launch W/ Evan Parker + Elaine Mitchener + Angharad Davies + Steve Beresford + Sylvia Hallett

Monday 6 June 2016, 8pm
Phill Niblock with Lore Lixenberg and Guy DE Bievre + Film Screening

Tuesday 7 June 2016, 8pm
Kammer Klang:
Exaudi Performs Christopher Fox + Ictus Performs Christopher Trapani and Larry Polansky

Wednesday 8 June 2016, 8pm
Confront Recordings Twentieth Anniversary 1996 – 2016:
John Butcher / Michael Francis Duch + Bourne / Davis / Kane + the Seen

Thursday 9 June 2016, 8pm
Steve Noble / Guillaume Viltard / Seymour Wright + Pat Thomas

10–11 June 2016, 11am–8pm
Malcy Duff – the Chiropodist’s Aqueduct
Free Event

Friday 10 June 2016, 8pm
Baba Yaga’s Hut Presents:
Ela Orleans

Saturday 11 June 2016, 8pm
Dylan Nyoukis & Ali Robertson Present:
Blood Stereo / Usurper Quartet + Acrid Lactations + Point Turning Hinneys Gruntled + Ash Reid &Amp; Duncan Harrison + Stewart Greenwood

12–14 June 2016
Oto Project Space:
Ash Reid & Ali Robertson

Sunday 12 June 2016, 7pm
Cesura//acceso Presents:
Fred Moten W/ Hannah Black + Will Holder + Sacha Kahir + Fumi Okiji + Pat Thomas + Hypatia Vourloumis

13–15 June 2016
Ecstatic Peace Library – Conference #1: Thurston Moore + Brix Smith-start + Deb Googe + Maggie Nicols + Trash Kit + Tania Chen

15–19 June 2016
Alterations Festival

Thursday 16 June 2016, 8pm
Ddmmyy:
Michael Finnissy Plays Michael Finnissy and Laurence Crane

Friday 17 June 2016, 8pm
Upset the Rhythm + Cafe Oto Present:
Joshua Abrams – Natural Information Society W/ Evan Parker

Tuesday 21 June 2016, 8pm
Rymden &Amp; Lamour Presents:
Jin&daun + Sq & Ket + Slim Vic + Metal

Thursday 23 June 2016, 8pm
Terrascope Audio Entertainments Present:
Michael Chapman + Joshua Burkett + Crystalline Roses

Friday 24 June 2016, 7pm
Tigmus Presents:
ÁNde Somby: the Animals Inside the Man and the Man Outside the Animals

Saturday 25 June 2016, 8pm
Upset the Rhythm Presents:
Eartheater + Gabriel Saloman + Common Eider, King Eider

Sunday 26 June 2016, 8pm
Monk + Michael Speers

Monday 27 June 2016, 8pm
Meetings with Remarkable Saxophonists:
Andy Sheppard / John Edwards / Eddie Prévost

Tuesday 28 June 2016, 8pm
Kraak Presents:
Shetahr + Calhau!

Wednesday 29 June 2016, 8pm
Silvia Tarozzi & Deborah Walker Duo

Thursday 30 June 2016, 8pm
James Blackshaw

The IBeam Brooklyn in June

Ellery Eskelin

Source: IBeam Brooklyn.

Chet Doxas and John Escreet Improvised Duets
Friday, June 3rd 8:30 PM $15 Suggested Donation
Chet Doxas – Saxophone
John Escreet – Piano

Roberta Piket Sextet – One For Marian Pre-“CD Release” Party
Saturday, June 4th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Roberta Piket – piano, arrangements
Steve Wilson – alto saxophone and flute
Virginia Mayhew – tenor saxophone and clarinet
Shunzo Ohno – trumpet and flugelhorn
Harvie S – bass
Billy Mintz – drums

Michael Dessen Trio
Sunday, June 5th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Michael Dessen Trio
Michael Dessen – Trombone
Chris Tordini – Bass
Dan Weiss – Drums

Gutbucket + Special Guest Duets
Friday, June 10th 8:30 PM $15 Suggested Donation
8:30 pm
Adam Schatz/Michael Coleman (sax, keys, drums and…)
9:30 pm
Gutbucket

Gutbucket + Special Guest Duets
Saturday, June 11th 8:30 PM $15 Suggested Donation
8:30 pm
Kaoru Watanabe/Tamango (flute, fue, tap dance)
9:30 pm
Gutbucket

Double Feature
Monday, June 13th 8:30 PM $15 Suggested Donation
8:30PM: Mara Rosenbloom Trio
Adam Lane Bass
Chad Taylor Drums
Mara Rosenbloom Piano
9:30PM: Darius Jones Quintet
Ben Gerstein Trombone
Jason Stein Bass Clarinet
Michael Bisio Bass
Jason Nazary Drums
Darius Jones Alto Saxophone

Kolker / Stillman / Lossing / Kamaguchi / Mintz
Wednesday, June 15th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Adam Kolker – Saxophone
Loren Stillman – Saxophone
Russ Lossing – Piano
Masa Kamaguchi – Bass
Billy Mintz – Drums

Dirigo Rataplan (Night 1)
Friday, June 17th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Ellery Eskelin-tenor sax
Dave Ballou-trumpet
Michael Formanek-bass
Devin Gray-drums/compositions

Dirigo Rataplan (Night 2)
Saturday, June 18th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Ellery Eskelin-tenor sax
Dave Ballou-trumpet
Michael Formanek-bass
Devin Gray-drums/compositions

Brad Linde’s TEAM PLAYERS
Saturday, June 25th 8:30 PM $15 Suggested Donation
First Set
Brad Linde – alto and tenor saxophone, clarinet, Hammond organ
Billy Wolfe – tenor saxophone, clarinet
Aaron Quinn – guitar
Deric Dickens – drums
Second Set
Brad Linde – tenor saxophone
Caroline Davis – alto saxophone
Russ Lossing – piano
Deric Dickens – drums