The Stone in May

Swiss pianist Sylvie Courvoisier, performing a...

Source: New York’s Stone.

5/1 Sunday (NBVP)
3 pm
JOHN ZORN’S BAGATELLES: DAN LIPPEL AND BRIAN MARSELLA DUO
Dan Lippel (guitar) Brian Marsella (piano)

8 and 10 pm
The world premiere of Scott Robinson’s Orchestra of the Impossible

5/2 Monday (HW)
8 pm
Pale Horse
PALE HORSE “BADLANDS” CD RELEASE CONCERT
Jeremiah Cymerman (clarinet, electronics) Christopher Hoffman (cello) Brian Chase (drums) Jon Irabagon (sopranino sax)

5/3 Tuesday (VP)
8 pm
KRIS DAVIS QUARTET
Kris Davis (piano) Mary Halvorson (guitar) Drew Gress (bass) Tyshawn Sorey (drums)

10 pm
MARY HALVORSON QUARTET
Mary Halvorson, Miles Okazaki (guitars) Drew Gress (bass) Tomas Fujiwara (drums)

5/4 Wednesday (ICS)
8 pm
BRIAN MARSELLA
Brian Marsella (solo piano)

10 pm
MATT HOLLENBERG-NICK MILLEVOI QUARTET
Matt Hollenberg, Nick Millevoi (guitars) Johnny DeBlase (bass) Kenny Grohowski (drums)

5/5 Thursday (BS)
8 pm
SYLVIE COURVOISIER AND MARK FELDMAN
Mark Feldman (violin) Sylvie Courvoisier (piano)

10 pm
TRIGGER
Will Greene (guitar) Simon Hanes (bass) Aaron Edgcomb (drums)

5/6 Friday (ICS)
8 pm
URI CAINE-JOHN MEDESKI DUO
Uri Caine (piano) John Medeski (organ)

10 pm
JOHN MEDESKI TRIO
John Medeski (organ) Dave Fiuczynski (guitar) Calvin Weston (drums)

5/7 Saturday (JB)
8 pm
IKUE MORI
Ikue Mori (electronics)

10 pm
URI CAINE TRIO with special guest JON IRABAGON
Uri Caine (piano) Mark Helias (bass) Clarence Penn (drums) Jon Irabagon (sax)

5/8 Sunday (JAAV)
3 pm
JOHN ZORN’S BAGATELLES: CHRIS SPEED TRIO
Chris Speed (tenor sax) Chris Tordini (bass) Dave King (drums)

8 pm
ERIK FRIEDLANDER AND MICHAEL NICOLAS
Erik Friedlander, Michael Nicolas (cellos)

5/10 Tuesday (AV)
8 pm
The Stone Benefit Improv Night
Okkyung Lee (cello) John Zorn (sax) and many special guests
This is the night that helps pay for our upkeep so come on down and help The Stone stay afloat! TWENTY DOLLARS

10 pm
Solo Cello: Amplified
Okkyung Lee (cello)

5/11 Wednesday (HW)
8 pm
Vicky Chow, Joshua Rubin and Okkyung Lee
Vicky Chow (piano) Joshua Rubin (clarinets) Okkyung Lee (cello)
New compositions.

10 pm
Liberty Ellman, Simon Hanes and Okkyung Lee
Liberty Ellman (guitar) Simon Hanes (electric bass) Okkyung Lee (cello)

5/12 Thursday (SK)
8 pm
C. Spencer Yeh and Okkyung Lee
C. Spencer Yeh (violin, voice) Okkyung Lee (cello)

10 pm
Greg Fox and Okkyung Lee
Greg Fox (drums) Okkyung Lee (cello)

5/13 Friday (HW)
8 pm
Jacob Sacks, Maeve Gilchrist, Eivind Opsvik and Okkyung Lee
Jacob Sacks (piano) Maeve Gilchrist (harp) Eivind Opsvik (bass) Okkyung Lee (cello)
New compositions.

10 pm
Chris Corsano and Okkyung Lee
Chris Corsano (drums) Okkyung Lee (cello)

5/14 Saturday
8 pm
Time To Be with Ikue Mori
Jennifer Choi, Pauline Kim Harris Cornelius Dufallo (violins) Conrad Harris (viola) Gemma Nam, Michael Nicolas (cellos) Ikue Mori (laptop)
New compositions for a large string ensemble featuring Ikue Mori.

10 pm
Time To Be with Okkyung Lee
Jennifer Choi, Pauline Kim Harris, Cornelius Dufallo (violins) Conrad Harris (viola) Gemma Nam, Michael Nicolas, Okkyung Lee (cellos)
New compositions for a large string ensemble featuring Okkyung Lee.

5/15 Sunday (JBHM)
3 pm
JOHN ZORN’S BAGATELLES: HARRIS EISENSTADT TRIO
Chris Dingman (vibraphone) Eivind Opsvik (bass) Harris Eisenstadt (drums)

8 pm
Lotte Anker, Craig Taborn and Okkyung Lee
Lotte Anker (saxes) Craig Taborn (piano) Okkyung Lee (cello)
FIFTEEN DOLLARS

10 pm
Solo Cello: Acoustic
Okkyung Lee (cello)
FIFTEEN DOLLARS

SPECIAL EVENT AT 9PM!
Tarek Atoui & Jad Atoui—Conjured Geographies
Produced for the Marrakech Biennial 6 in February 2016, Conjured Geographies uses sounds collected by Tarek and Jad Atoui on previous projects, and combines them in heterophonic, Tarab inducing associations.

5/16 Monday (MJC)
9 pm
Tarek Atoui & Jad Atoui—Conjured Geographies
Tarek Atoui (electronics) Jad Atoui (electronics)
A rare presntation of cutting edge electronics by these masters of the bizarre! NOTE LATER START TIME—NINE PM!!!

5/17 Tuesday (HW)
8 pm
Ikue Mori, John Zorn, Jim Staley and Koichi Makigami (voice)
Ikue Mori (electronics) John Zorn (sax) Jim Staley (trombone) Koichi Makigami (voice)

10 pm
Ikue Mori and Koichi Makigami
Ikue Mori (electronics) Koichi Makigami (voice)

5/18 Wednesday (DDT)
8 pm
Ikue Mori, Satoko Fujii and Ned Rothenberg
Ikue Mori (electronics) Satoko Fujii (piano) Ned Rothenberg (sax)

10 pm
Ikue Mori, Satoko Fujii, Kappamaki and Jim Black
Ikue Mori (electronics) Satoko Fujii (piano) Kappamaki (trumpet) Jim Black (drums)

5/19 Thursday (ICS)
8 pm
Obelisk
Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Okkyung Lee (cello) Jim Black (drums)
World premiere of a new group with new music!

10 pm
Improv set with Ikue Mori, Sylvie Courvoisier, Okkyung Lee, Jim Black, Makigami Koichi
Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Okkyung Lee (cello) Jim Black (drums) Makigami Koichi (voice)

5/20 Friday (DDT)
8 pm
Mephista
Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Susie Ibarra (drums)

10 pm
Mephista with Lotte Anker
Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Susie Ibarra (drums) Lotte Anker (sax)

5/21 Saturday (ICS)
8 pm
Phantom Orchard Duo
Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harp, keyboards, etc.)

10 pm
Phantom Orchard with special guests
Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harp, keyboards, etc.) Erik Friedlander (cello) Cyro Baptista (percussion)

5/22 Sunday (JAHM)
3 pm
JOHN ZORN’S BAGATELLES: MARTY EHRLICH QUARTET
Marty Ehrlich (reeds) John Irabagon (reeds) Mike Formanek (bass) Ches Smith (drums)

8 pm
Ikue Mori, Lotte Anker, Anthony Coleman
Ikue Mori (electronics) Lotte Anker (sax) Anthony Coleman (piano)

10 pm
Ikue Mori, Craig Taborn, Lotte Anker, and Ches Smith
Ikue Mori (elecrtronics) Craig Taborn (piano) Lotte Anker (sax) Ches Smith (drums)

5/24 Tuesday (AI)
8 pm
Adam Rudolph Quartet
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos; sinter; multi phonic vocal; percussion) Marco Cappelli (acoustic guitar, looping, electronics) Kaoru Watanabe (noh kan, fue, c flute)
James Dellatacoma (electronic processing)

10 pm
Adam Rudolph Solo with Electronics
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos; sinter; multi phonic vocal; percussion) James Dellatacoma (electronic processing)

5/25 Wednesday (AI)
8 pm
Electro-acoustic Trio Adam Rudolph, Graham Haynes, Aruan Ortiz
Adam Rudolph (electronic processing, handrumset (kongos, djembe, tarija, zabumba) thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Graham Haynes (cornet, flugelhorn, percussion, electronics) Aruan Ortiz (piano, electronics, laptop)

10 pm
Go: Organic Woodwind Orchestra
Sylvain Leroux (tambin fulani flute, c flute, bamboo flutes) Michel Gentile, Kaoru Watanabe (noh kan, fue, c flute) Batya Sobel (oboe) Sara Schoenbeck (bassoon, sona) JD Parran (contra alto clarinet, bamboo flute, kalimbas) Ned Rothenberg (b flat and bass clarinet, shakuhachi) Ivan Barenboim (b flat clarinet, bamboo flutes) Sean Sonderegger (contra bass clarinet, bass clarinet)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.

5/26 Thursday (LC)
8 pm
Dave Liebman and Adam Rudolph Duet
Dave Liebman (soprano and tenor saxes, assorted flutes) Adam Rudolph (handrumset, kongos, djembe, tarija, zabumba, thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion)

10 pm
Go: Organic String Orchestra
Elektra Kurtis, Julianne Carney, Sana Nagano, Trina Basu, Sarah Bernstein, Mark Chung (violins) Gwen Laster, Melanie Dyer, Stephanie Griffen (violas) Marika Hughes (cello) Marzo Reis, Emma Alabaster (contrabasses)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.

5/27 Friday (HW)
8 pm
Gift of the Gnawa plus special guest Steve Gorn
Hassan Hakmoun (sintir, vocals) Adam Rudolph (handrumset, udu, cajon) Steve Gorn (bansuri flute) Abderahim Hakmoun (qarqaba, vocals)

10 pm
Gift of the Gnawa plus special guest Graham Haynes
Hassan Hakmoun (sintir, vocals) Adam Rudolph (handrumset, cajon) Abderahim Hakmoun (qarqaba, vocals) Graham Haynes (cornet)

5/28 Saturday
8 pm
Adam Rudolph’s Moving Pictures
Adam Rudolph (compositions, handrumset (kongos, djembe, tarija, zabumba) thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Graham Haynes (cornet, flugelhorn, percussion, electronics) James Hurt (drums percussion) Kenny Wessel (electric guitar, electronics, banjo) Alexis Marcelo (fender rhodes, piano, percussion) Damon Banks (electric bass)

10 pm
Adam Rudolph’s Moving Pictures
Adam Rudolph (compositions, handrumset (kongos, djembe, tarija, zabumba) thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Graham Haynes (cornet, flugelhorn, percussion, electronics) James Hurt (drums percussion) Kenny Wessel (electric guitar, electronics, banjo) Alexis Marcelo (fender rhodes, piano, percussion) Damon Banks (electric bass)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.

5/29 Sunday (NB)
3 pm
JOHN ZORN’S BAGATELLES: SYLVIE COURVOISIER TRIO
Sylvie Courvoisier (piano) Drew Gress (bass) Kenny Wollesen (drums)

8 pm
Hu: Vibrational presents The Epic Botanical Beat Suite
James Dellatacoma (electronic processing) Adam Rudolph (compositions, bata, slit drum, rebolo, gankogoui, udu, percussion) James Hurt (sogo, kidi, igbo bell, udu, percussion) Matt Kilmer (frame drum, djembe, kanjira, udu) Tim Kieper (dusun’goni, pandiero, udu, percussion) Keita Ogawa (earthtone drum, frame drum, hadjira, pandeiro, udu, percussion) Joe Hertenstein (gongs, cymbals, udu, percussion) John Hadfield (frame drums, udu, percussion)Shane Shanahan (frame drums, pandeiro, udu, percussion)

10 pm
Go: Organic Guitar Orchestra
Adam Rudolph, Nels Cline, Rez Abbasi, Miles Okazaki, David Gilmore, Marco Cappelli, Liberty Ellman,
Joel Harrison, Kenny Wessel (electric guitars and electronic processing) Damon Banks (bass guitar) Jerome Harris (electric guitar, bass guitar)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.

5/30 Monday (ICS)
8 pm
JOHN ZORN’S BAGATELLES DOUBLE BILL: JIM BLACK’S PIANO TRIO and GUITAR QUARTET
PIANO TRIO—Elias Stemeseder (piano) Chris Tordini (bass) Jim Black (drums) GUITAR QUARTET—Keisuke Matsuno (guitar) Jonathan Goldberger (guitar) Simon Jermyn (bass) Jim Black (drums)
Jim Black’s acoustic and electric renditions of John Zorn Bagatelles! TWENTY DOLLARS FOR THE DOUBLE BILL!

5/31 Tuesday (BF)
8 pm
Les Frères Michot
Tommy Michot (accordion, vocals) Louis Michot (fiddle) Andre Michot (guitar) Ryan Brasseux (triangle)

10 pm
Lost Bayou Ramblers
Louis Michot (fiddle, vocals) Andre Michot (accordion, lapsteel) Eric Heigle (drums) Bryan webre (bass) Jonny Campos (guitar)