December at the Spectrum

English: Tony Scherr, moers festival 2011

Source: New York’s Spectrum.

– Jacopo Baboni Schilingi with Tamara Bounazou & Axelle Saint Cirel (Dec. 3)

– Winston Choi (Dec. 4)

– Manhattan Review Poetry Reading hosted by Philip Fried feat. Baron Wormser, Jeanne Marie Beaumont & Bitite Vinklers (Dec. 5)

– Giacomo Baldelli (Dec. 5)

– Vox Temporum Series finale curated by Spectrum’s Lester St. Louis & Brian Erickson feat. Lester St. Louis (Dec. 6)

– David Whitwell (Dec. 9)

– Jacob Greenberg (Dec. 10)

– Gabriel Zucker presents the Insomnia Lullabies Sextet (Dec. 10)

– Late Night with The Brothers Balliett & ****Spectrum’s Holiday Party**** (Dec. 11)

– Mick Rossi’s Outliers Series with You Break You Buy (Dec. 12)
Rossi & Stephen Ulrich collaboration feat. Tony Scherr & Dean Sharenow

– New York New Music Collective (Dec. 12) Tentative
Esther Noh, Howard Lew, Marie Marquis, Kristina Bachrach, Stanichka Dimitrova, Michael Brofman, Beth Levin & Michael Rose

– Carolyn Enger’s 3@3@3 Series (Dec. 13)
Enger, Nurit Pacht, Carrie Frey & Jennifer Shaw

– Ukrainian-American pianist Nadia Shpachenko (Dec. 13) – in town from L.A.

– Jason Hardink (Dec. 14) – in town from Salt Lake City

– GravityFest: Gravity’s Rainbow Quasi-Bi-Weekly Series hosted by Sam Bodkin – Spectrum’s Deep Culture Program (Dec. 16)

– Sam Jones (Dec. 17)

– Rachel Hacker with Patricia Cardona & Thomas Gomori (Dec. 18)

– Spectrum’s Friday Prog presents: Ross Feller, Stephanie Richards & Fung Chern Hwei, Michael Lytle & Nick Didkovsky (Dec. 18)

– Robert Dick & Proteges: Laura Beardsmore, Maria Harman, Mara Miller, August Murphy, Eliza Shepherd, Gavin Stewart & Ryan Zerna (Dec. 19)

– John King’s Born into Flames Series feat. the performance debut of the Abe Speller/Jair-Rohm Parkers Wells/John King Trio (Dec. 19)

– Ramin Arjomand’s Reinterpretations Series (Dec. 20)

– Guy Barash’s Eavesdropping Series feat. Jeremy Gill & Avner Finberg (Dec. 20)

Advertisements

Tristan Perich Releases Reviewed


Source: burning ambulance, covering Perich’s four 2015 offerings.

Composer Tristan Perich has released four CDs this year through the Physical Editions imprint. Each comes in a cardboard sleeve about the size of a DVD case, accompanied by a foldout poster of its score. The covers are illustrated with drawings, also by Perich, but realized with the help of machines. Both the music and the drawings display an incredible density of content, almost too much information to process at one sitting. Even as foldout posters, the music on the scores is too tiny for any musician (or anyone else) to read without a magnifying glass; the sheer number of notes, and the intensely repetitive phrases into which they’re arranged, is almost frightening—the idea of trying to play this stuff is enough to give a person fits of nervous anxiety.

The Free Jazz Collective Reviews

English: Han Bennink, jazz drummer; Picture ta...

Source: The Free Jazz Collective.

Jean-René Mourot / Bruno Tocanne – Chroniques de l’imaginaire (Momentanea, 2015) ****
Matthew Shipp Quartet: Declared Enemy – Our Lady of the Flowers (RogueArt, 2015) ****½
Irène Schweizer & Han Bennink – Welcome Back (Intakt, 2015) *****
John Butcher – Nigemizu (Uchimizu, 2015) ****½
Kid Millions & Jim Sauter – Bloom (Astral Spirits, 2015) ****
Premature Burial – The Conjuring (New Atlantis, 2015) ****
Le Rex – Wild Man (Cuneiform, 2015) ****

Ches Smith, Mat Manieri, and Craig Taborn Tour Europe in January

English: Ches Smith at a concert with Marc Rib...

Source: Ches Smith, the trio is touring to support their new ECM Records release, The Bell.

January 15, 2016 USA: NY NYC @ The New School’s Tishman Auditorium, 10pm
Ches Smith/Craig Taborn/Mat Maneri plays ECM @ WINTERJAZZ FEST

January 17, 2016 PORTUGAL: Lisbon @ Culturgest, 8pm
Ches Smith/Craig Taborn/Mat Maneri

January 18, 2016 AUSTRIA: Vienna @ Porgy and Bess, 8pm
Ches Smith/Craig Taborn/Mat Maneri

January 19, 2016 DENMARK: Copenhagen @ JazzHouse, 8pm
Ches Smith/Craig Taborn/Mat Maneri

January 20, 2016 SWEDEN: Gothenburg @ Nefertiti, 8pm
Ches Smith/Craig Taborn/Mat Maneri

January 21, 2016 NORWAY: Oslo @ Nasjonal Jazzscene, 8pm
Ches Smith/Craig Taborn/Mat Maneri

January Evolving Festival in New York

Source: Arts for Art, an organization putting on a month-long creative music fest in NY.

Monday January 4
7 pm
DAVID HENDERSON – poet

8 pm
CHARLES GAYLE TRIO
Charles Gayle – sax
Larry Roland – bass
TA Thompson – drums

9 pm
LAUBROCK & RAINEY
Ingrid Laubrock – sax
Tom Rainey – drums

Tuesday January 5
7 pm
ROLAND’S THE NEO URBAN FOLK PROJECT
Larry Roland – poetry, bass
Waldron Ricks – trumpet
Michael Moss – tenor, bass clarinet
Michael Wimberly – drums & percussion

8 pm
JAMES BRANDON LEWIS TRIO
James Brandon Lewis – sax
Luke Stewart – bass
Warren Trae Cruddup III – drums

9 pm
16 HITS OR MISSES FOR VIOLIN & CELLO VOL 2
Mazz Swift – violin
Tomeka Reid – cello

Wednesday January 6
7 pm
STEVE DALACHINSKY – poet

8 pm
FAY VICTOR “IN PRAISE OF ORNETTE”
Fay Victor – voice
Darius Jones – alto saxophone
Kenny Wessel – guitar
Sean Conly – bass

9 pm
YONI KRETZMER’S 2BASS QUARTET
Yoni Kretzmer – tenor sax
Sean Conly – bass
Reuben Radding – bass
Mike Pride – drums

Thursday January 7
7 pm
TRIO DANCE
Yoshiko Chuma
Yukio Suzuki
Megumi Eda

8 pm
CHAD TAYLOR & JAMES BRANDON LEWIS
Chad Taylor – drums
James Brandon Lewis – sax

9 pm
STEVE SWELL TRIO
Steve Swell – trombone
Max Johnson – bass
Jeremy Carlstedt – drums

Friday January 8
7 pm
GRIES & HWANG
Lance Gries – dance
Jason Kao Hwang – violin

8 pm
MALABY & MANERI & LEVIN
Daniel Levin – cello
Mat Maneri – viola
Tony Malaby – sax

9 pm
JASON KAO HWANG TRIO
Jason Kao Hwang – violin, viola
Tomeka Reid – cello
Anders Nilsson – guitar

Saturday January 9
7 pm
CHISA HIDAKA
Chisa Hidaka – dance
Paul Singh – dance

8 pm
TIDEPOOL FAUNA
Kyoko Kitamura – voice
Ingrid Laubrock – sax
Ken Filiano – bass

9 pm
ANDREW LAMB MOVIN’
Andrew Lamb – sax
Larry Roland – bass
Juan Pablo Carletti – drums

Monday January 11
Cecil Taylor Tribute
7 pm
KAREN BORCA BAND
Karen Borca – bassoon
Warren Smith – vibes
Hill Green – bass
Jackson Krall – drums

8 pm
JEMEEL MOONDOC GROUP
Jemeel Moondoc – sax
Larry Roland – bass
Reggie Nicholson
 – drums

9 pm
SOUND RIVER TRIO
Mark Hennen – piano
Richard Keene – reeds
Jackson Krall – drums

Tuesday January 12
7 pm
patrick brennan’s transparency kestra
Angelo Branford – guitar
Patrick Brennan – saxophone
Gene Coleman – flutes & piccolo
Ken Filiano – bass viol
Haruna Fukuzawa – flutes & piccolo
Hill Greene – bass viol
Brian Groder – trumpet
Jerome Harris – guitar
Thomas Heberer – cornet
Patrick Holmes – clarinet
Jason Kao Hwang – violin
Yasuno Katsuki – euphonium
Richard Keene – oboe, Eb clarinet, soprano sax
Nicolas Letman Bertinovic – bass viol
Michael Lytle – contrabass clarinet
David Sidman – guitar
Harvey Valdes – guitar
Rod Williams – piano

8 pm
CONNIE CROTHERS DUO
Connie Crothers – piano
Patrick Holmes – clarinet

9 pm
ELLERY ESKELIN SOLO
Ellery Eskelin – sax

Wednesday January 13
7 pm
CHRIS PITSIOKOS QUARTET
Chris Pitsiokos – alto
Andrew Smiley – guitar
Henry Fraser – bass
Jason Nazari – drums

8 pm
JORGE SYLVESTER QUARTET IMAGINATION
Jorge Sylvester – alto sax, compositions
Nora McCarthy – voice, poetry, compositions
Donald Nicks – upright bass
Kenny Grohowski – drums

9 pm
CARLETTI & LEVIN & IRABAGON
Daniel Levin – cello
Jon Irabagon – saxes
Juan Pablo Carletti – drums

Thursday January 14
7 pm
KIRK KNUFFKE QUARTET
Kirk Knuffke – cornet
C. Knoche – bass clarinet
Mark Helias – bass
Kenny Wollesen – drums

8 pm
MCPHEE & BISIO
Joe McPhee – sax, trumpet
Michael Bisio – bass

9 pm
K.J. HOLMES & JEREMY CARLSTEDT
K.J. Holmes – dance
Jeremy Carlstedt – drums

Friday Martin Luther King January 15
7 pm
RAYMOND NAT TURNER – poet

8 pm
HEBERT’S CELLULAR LEVELS
John Hébert – bass
Satoshi Takeishi – electronics, sampling, percussion
New Orleans special guest Angelle Hébert – dance

9 pm
FARMERS BY NATURE featuring BLUIETT
Gerald Cleaver – drums
Hamiet Bluiett – reeds
William Parker – bass

Saturday Martin Luther King January 16
7 pm
NICHOLSON & PARKER
Patricia Nicholson – poetry
William Parker – ngoni and flutes

8 pm
JD PARRAN‘S HARLEM REUNION
Shayshahn MacPherson – violin/percussion
Baba Donn Eaton – percussion
Alexi Marcelo – piano
Larry Roland – bass, poetry
JD Parran – tenor sax, flutes, percussion

9 pm
MICHAEL FOSTER THE GHOST
Michael Foster – saxophones & tapes
Henry Fraser – bass & tapes
Connor Baker – percussion

Monday Martin Luther King January 18
7 pm
2BASSES
Hill Greene – bass
Ratzo Harris – bass

8 pm
H. GRIMES BASS & VIOLIN DUO
Henry Grimes – bass
Melanie Dyer – violin

9 pm
TURISMO METAPHYSICA; THE METAPHYSICAL TOURIST
a meditation on Native American music traditional, original and contemporary
L. Mixashawn Rozie – reeds, strings, voice
guest Bill Arnold – percussion

Tuesday January 19
7 pm
AMIGO’S DEEP ECOLOGY TRIO
Cristian Amigo – guitar
JD Parran – reeds
Andrew Drury – drums

8 pm
TOMAS FUJIWARA
Tomas Fujiwara – drums
Taylor Ho Bynum – cornet

9 pm
DICKEY & KNUFFKE
Kirk Knuffke – trumpet
Whit Dickey – drums

Wednesday January 20
7 pm
Ana Isma Viel
Ana Isma Viel – voice
Sam Yulsman – piano, voice

8 pm
Rob Brown Trio
Rob Brown – sax
Todd Nicholson – bass
Juan Pablo Carletti – drums

9 pm
CENTO
Andrea Wolper – voice
Ken Filiano – bass
TA Thompson – sound-rhythium

Thursday January 21
7 pm
BISIO & LEWIS DUO
James Brandon Lewis – sax
Michael Bisio – bass

8 pm
MICHAEL TA THOMPSON DUO
Ken Filiano – bass
Rod Williams – piano
TA Thompson – drums

9 pm
LEWIS BARNES QUARTET
Lewis Barnes – trumpet
Michael Bisio – bass
Connie Crothers – piano
Warren Smith – drums

Friday January 22
7 pm
RAS’ MUSIC NOW! UNIT
Ras Moshe Burnett – tenor sax, flute
Bill Cole – nagaswarm, didgeridoo, sona, hojok, piri
Larry Roland – bass
Charles Downs – drums

8 pm
TONY MALABY‘S APPARITIONS TRIO
Tony Malaby – sax
Billy Mintz, Randy Peterson – drums

9 pm
ANGELICA SANCHEZ TRIO
Angelica Sanchez – piano
Brandon Ross – guitar
Chad Taylor – drums

Saturday January 23
7 pm
MORRIS & AZAIEZ
Joe Morris – guitar
Yasmine Azaiez – violin

8 pm
PNPARKER’S REVOLUTION RESURRECTION QUINTET
Jason Jordan – dance
Patricia Nicholson – dance
Jason Kao Hwang – violin, viola
TA Thompson – drums

9 pm
JONES TENOR DUETS
Jessica Jones, Tony Jones – tenor sax
guest poet Raymond Nat Turner

Sunday Finale January 24
7 pm
NBB COLLECTIVE
Andrew Bemkey – piano
Todd Nicholson – bass
Newman Taylor-Baker – drums

8 pm
WARREN SMITH TRIO
Andrew Lamb – tenor
Larry Roland – bass
Warren Smith – percussions

9 pm
closing special WILLIAM PARKER’S LITTLE HUEY ORCHESTRA