AMN Reviews: Ian Vine – forty objects/forty-five objects (2015; Bandcamp)

a0872596484_10These two long compositions for electric guitar orchestra by UK composer/guitarist Ian Vine show how mass can be generated from multiplicity. Each work is composed of a given number of separate parts or objects, each of which is made up of a set of notes and is assigned to one guitar (all of which were played by the composer for this recording). Both tracks feature elongated, discordant sonorities that threaten not to resolve, with the second being the darker of the two. The overall profile is dense and drone-like, but even within this density individual parts make themselves heard as if moving between foreground and background as harmonic patterns emerge and disappear, floating in and out of the frame. The length of the pieces facilitates the kind of absorbed listening this kind of music benefits from: After a while the nuanced shifts of harmony and timbre take on an almost dramatic cast.

http://ianvine.bandcamp.com/

Advertisements

Evolving Pop-Up Series of Performances in New York This April

English: Joe McPhee, moers festival 2010
Joe McPhee

From Arts for Art, Inc.:

Evolving Pop-Up Series
Our Earth / Our World
28 Days – April 1 through May 1, 2015
Abrazo Interno Gallery
Clemente Soto Velez Cultural & Educational Center
107 Suffolk Street, New York, NY 10002

WHERE: Abrazo Interno Gallery at the Clemente, 107 Suffolk St – between Delancey & Rivington

Wed April 1st
7 pm Signal Problems: Danny Gouker – trumpet / Eric Trudell – tenor sax / Adam Hopkins – bass / Nathan Ellman Bell – drums
8 pm Saints and Sinners: John Hébert – bass / Terrence McManus – guitar
9 pm Content Provider: Andrew Drury – drums / Ingrid Laubrock – sax / Briggan Krauss – alto / Brandon Seabrook – guitar

Thu 2nd
7 pm Dark Matter: James Brandon Lewis – alto sax / Ryan Frazier – trumpet / Luke Stewart – bass / Warren Tre Crudup – drums
8 pm Max Johnson Band: Steve Swell – trombone / Max Johnson – bass / drums
9 pm Sewelson / Kuhn / Roland / Cleaver: Dave Sewelson – baritone sax / Peter Kuhn – clarinet, alto sax / Larry Roland – bass / Gerald Cleaver – drums

Fri 3rd
7 pm Behroozi / Wood / Johnson: Daro Behroozi – tenor sax / Steve Wood – bass / Mark Johnson – drums
8 pm Joe Morris Duo: Joe Morris – guitar / Yasmine Azaiez – violin
9 pm Chancey / Sinton / Laubrock: Vincent Chancey – french horn / Josh Sinton – baritone sax / Ingrid Laubrock – soprano, tenor sax

Sat 4th
6 pm Panel: Improvisation Free Jazz & Dance (including a series of improvisations)
Yoshiko Chuma / Patricia Nicholson Parker / Lance Gries / Matthew Shipp / Michael Bisio
9:00 Matthew Shipp Duo: Matthew Shipp – piano / Michael Bisio – bass

Tue 7th
7 pm Steve Dalachinsky – poet / Mara Rosenbloom – piano
8 pm Waldman / Chuma / Picket: Anne Waldman – poet / Yoshiko Chuma – dance / Lenny Pickett – sax
9 pm Selma: Lewis “Flip” Barnes – trumpet / Asim Barnes – guitar / Jared Michael Nickerson – el. bass / Hiroyuki Matsuura – drums

Wed 8th
7 pm 4 Dancers in a Room Part1: Lance Gries / Paul Singh / Chisa Hidaka / guests
8 pm 4 Dancers Improv + The Nu Band
9 pm The Nu Band: Joe Fonda – bass / Lou Grassi – drums / Mark Whitecage – alto sax / Thomas Heberer – trumpet

Thu 9th
7 pm Michael Wimberly Quartet Larry Rolands – bass / Juan Quinonez – guitar / Michael Wimberly – percussion / saxophonist TBA
8 pm Crothers / Otomo: Connie Crothers – piano / Yuko Otomo – poetry
9 pm Nick Lyons

Fri 10th
7 pm Mara Rosenbloom Trio: Mara Rosenbloom – piano / Sean Conly – bass / Jeff Davis – drums
8 pm Connie Crothers Trio: Connie Crothers – piano / Mike Bisio – bass / Michael TA Thompson – drums
9 pm Chancey / Sanchez / Tamez: Vincent Chancey – french horn / Angelica Sanchez – piano / Omar Tamez – guitar

Sat 11th
7 pm Jalalu Kalvert Nelson “All Lives Matter” for voices & instruments; “A Mother`s Lament”- in memory of the young Black Men killed by US Police 2014-15
Voices: Tak Iwasaki, Dominique Simmoneaux, Anais Maviel / Nadav Lachishi – bass / Keir Neuringer – alto sax / Ian Manouach – soprano sax / Milton Martinez – trumpet / Satoshi Kataoka – guitar / Jacob Melchoir – percussion
Jalalu-Kalvert Nelson – composer, trumpet, piano, vocals
8 pm Maryanne deProphetis’ Fido Trio: Maryanne deProphetis – voice / Ron Horton – trumpet / Satoshi Takeishi – drums
9 pm Josh Sinton Group: Josh Sinton – baritone / Jason Agemian and Adam Hopkins – bass

Tues 14th
7 pm ZenBeatz: Albey Balgochian – bass / Jane Grenier B – poet
8 pm Judi Silvano “Zephyr 2 Guitar Quintet”: Judi Silvano – vocals / Bruce Arnold and Kenny Wessel – guitar / Ratzo Harris – bass / Todd Isler – percussion
9 pm Manna For Thought: Nora McCarthy – vocals / Dom Minasi – guitar / Baba Andrew Lamb – sax

Wed 15th
7 pm Sarah Bernstein UnEarthish: Sarah Bernstein – violin / Satoshi Takeishi – percussion
8 pm Tatsuya Nakatani Trio: Tatsuya Nakatani – drums / Yoni Kretzmer tenor – sax / Todd Nicholson – bass
9 pm Cristian Amigo Trio: Cristian Amigo – guitar / JD Parran – reeds / Andrew Drury – drums

Thurs 16th
7 pm David Mills – Poet
8 pm Black Host – Gerald Cleaver – drums / Cooper-Moore – piano, synthesizer / Darius Jones- alto sax / Pascal Niggenkemper – bass / Brandon Seabrook – guitar
9 pm Tom Rainey Trio: Tom Rainey – drums / Mary Halvorson – guitar / Ingrid Laubrock – sax

Fri 17th
7 pm Trialogues: Edith Lettner – alto, soprano sax / Warren Smith – drums / Steve Dalachinsky – poetry
8 pm Black Host – Gerald Cleaver – drums / Cooper-Moore – piano, synthesizer / Darius Jones – alto sax / Pascal Niggenkemper – bass / Brandon Seabrook – guitar
9 pm FIVE: Steve Swell – trombone / Thomas Heberer – trumpet / Chad Taylor – drums / Yoni Kretzmer – sax / Max Johnson – bass

Sat 18th
7 pm Film: Taylor Ho Bynum’s Acoustic Bicycle Tour (15 min, dir. Chris Jonas)
Masters of Ceremony (aka Quartet Collective): Taylor Ho Bynum – brass / Abraham Gomez-Delgado – percussion / Rachel Bersen and Melanie Maar – movement
8 pm Black Host – Gerald Cleaver – drums / Cooper-Moore – piano, synthesizer / Darius Jones – alto sax / Pascal Niggenkemper – bass / Brandon Seabrook – guitar
9 pm Juan Pablo Carletti Trio: Tony Malaby – sax / Chris Hoffman – cello / Juan Pablo Carletti – drums

Tue 21st
7 pm EarthSongs: Andrea Wolper – voice, poetry, compositions / Mazz Swift – violin / TBA, guitar
8 pm DC / Zak & Friends: Daniel Carter – sax, trp / Zak Sherzad – cello, cornet, soprano sax / Devin Waldman – alto sax / Mike Bisio – bass / TA Thompson – drums
9 pm Ana Îsma Viel Cross Breath: Ana Îsma Viel – vocals / Daro Behroozi – sax / Jalalu K Nelson – trumpet / Claire deBrunner – bassoon / Francois Grillot and Pascal Niggenkemper – bass / Jake Sokolov – cello / Lea Lanoe – video

Wed 22nd EARTH DAY
7 pm Ramya Ramana – poet
8 pm Baraka / Parker / Nicholson: Patricia Nicholson – dance, words / Amina Baraka – poetry / William Parker – bass
9 pm Ras Moshe / Bill Cole Ensemble: Ras Moshe – sax, flute / Bill Cole – sona, hojok, piri, didgeridoo, nagaswarm, flutes / Larry Roland – bass, poetry / Lisette Santiago – congas, bata, theremin

Thurs 23rd
7 pm Chris Forbes Trio: Chris Forbes – piano / Ken Filiano – bass / Michael TA Thompson – drums
8 pm Wooley / Courvoisier / Corsano: Nate Wooley – trumpet / Sylvie Courvoisier – piano / Chris Corsano – drums
9 pm While We Still Have Bodies: Michael Foster – sax / Ben Gerstein – trombone / Sean Ali – bass / Flin Van Hemmen – drums

Fri 24th
7 pm two + one: Jason Jordan, Patricia Nicholson dance / Michael TA Thompson – drums
8 pm Joe Morris Trio: Joe Morris – bass / Jim Hobbs – alto / Luther Gray – drums
9 pm JD Parran and Harlem Reunion: Stephen Haynes – cornets / Alexi Marcelo – piano / Baba Don Eaton – percussion / JD Parran – tenor, clarinet, flutes, mbira

Sat 25th
7 pm Garrison Fewell Trio: Garrison Fewell – guitar / Jim Hobbs – alto / Luther Gray – drums
8 pm Whit Dickey Ensemble: Rob Brown – alto / Daniel Levin – cello / Michael Bisio – bass / Whit Dickey – drums
9 pm Gordon Beeferman Trio: Gordon Beeferman – piano / James Ilgenfritz – bass / Michael Evans – drums

Tues 28th
7 pm Movement / Words / Sound in 3 Parts
Part 1. Yoshiko Chuma – dance / Nicole Peyrafitte – poet / Steve Swell – trombone
Part 2. Yoshiko Chuma / Miriam Parker / Megumi Eda – dance / Saori Tsukada – text / Jason Hwang – violin
Part 3. ALL
9 pm Two: Steve Swell – trombone / Jason Hwang – violin

Wed 29th
7 pm 4 Dancers in a Room Part 2: Lance Gries / Paul Singh / Chisa Hidaka / guest
8 pm Joe McPhee SOLO + 4 dancers
9 pm Joe McPhee Trio: Joe McPhee – sax / Dick Griffin, Steve Swell – trombone

Thurs 30th
7 pm William Parker Plaza Band ‘Italian Director Suite’
Richard Keene – reeds / Yoni Kretmer – tenor / Daro Behroozi – tenor, bass clarinet / Dave Sewelson – baritone, alto sax / Lucas Lebrun – trumpet / Ana Îsma Viel – voice / William Parker – bass / Leonid Galaganov – drums
8 pm Duo: Joe McPhee – sax / Miya Masaoka – koto
9 pm Rob Brown Band: Rob Brown – sax / Peter Bitenc – bass / Kenny Warren – trumpet / Juan P Carletti – drums

Fri May 1st
7 pm Larry Roland Duo: Larry Roland – bass, words / James Brandon Lewis – tenor
8 pm William Parker’s Nederland Bass Trio
9 pm William Parker / Charles Gayle Duo

Ben Goldberg Profile and Interview

From Pittsburgh City Paper:

A good teacher presents ideas or disciplines that stay with students for years. Ben Goldberg understands this. Laying claim to a diverse set of recordings and projects, the clarinetist has blended traditional klezmer music with avant-garde jazz, and folk and bluegrass with chamber music. But while he’s talking about his own music, it becomes clear that the impact of two instructors has helped to shape the perspective he brings to his work.

Upcoming Philadelphia Shows

Tim Berne
Tim Berne (Photo credit: Wikipedia)

From Philly’s Ars Nova Workshop:

Saturday, March 21, 2015 – 8:00pm
Steve Lehman Octet

Tuesday, April 7, 2015 – 8:00pm
Warriors of the Wonderful Sound + Rudresh Mahanthappa
Philadelphia Clef Club of Jazz

Thursday, April 9, 2015 – 8:00pm
Jonathan Finlayson & Sicilian Defense
Philadelphia Art Alliance

Monday, April 13, 2015 – 8:00pm
Rob Mazurek and Black Cube SP
The Rotunda

Friday, April 24, 2015 – 8:00pm
Tim Berne’s Snakeoil
The Barnes Foundation

Tuesday, May 5, 2015 – 8:00pm
Warriors of the Wonderful Sound + Oliver Lake
Painted Bride Art Center

Saturday, May 9, 2015 – 8:00pm
Tyshawn Sorey Trio
Philadelphia Art Alliance

Thursday, May 14, 2015 – 8:00pm
David Torn
Philadelphia Art Alliance

Vital Weekly 974

From Vital Weekly:

WIEMAN PLAYS GOEM (CD by Kvitnu) *
MATHIAS JOSEFSON — ATT SLUTA EN CIRKEL (CD by Schhh)
ANTASTEN – SONGS INTEGRAL (CD by Loewenhertz)
JOHN RUSSELL & STEVE BERESFORD & JOHN EDWARDS & LIAVIK SOLBERG – WILL IT FLOAT (CD by Vafongool)
ATHANA & WERNER CEE – TOXIC SKIES ORCHESTRA NO:DE (2CD by West Audio Productions) *
JEFF ÖZDEMIR & FRIENDS (CD by Karaoke Kalk)
PHILIPPE FOCH – TAARANG (CD by Radio France) *
SEETYCA – NEMETON (CD by Winter-Light) *
PHANTOM SHIP – SPHERES (CDR by Winter-Light) *
EMERGE – FROWN (CD by Attenuation Circuit) *
HOLZKOPF & EMERGE – VRAFT (CD by Attenuation Circuit) *
TINCTURE OF JAPANOISE (CD compilation by Attenuation Circuit)
K2/ALLAN ZANE (LP by Attenuation Circuit)
BEN LAWLESS/SQUINCHY – FRIDAY NIGHT 4 LYFE/ASSORTED NUTS (split LP by Old Gold)
DAVID MARANHA & GERARD LEBIK – ANIME PEZZENTELLE (LP by Bocian Records)
JLIAT & DYECAP – THE JURASSIC (CDR by Pre-arlophone Records) *
BUILD BUILDINGS – A GENERATION OF BOOKS (CDR by Audiobulb Records) *
WEGRZYN – TANZMUSIK (CDR by Eta Label) *
GUTTER SOUND (cassette by Cautious Horses)