S. Victor Aaron’s Mid-Year Best of 2014 Avant Garde & Experimental Jazz

From Something Else:

It’s from this far-off, often obscure corner of music where most of the truly original new ideas are found, and occasionally, those ideas filter their way into the mainstream. More often than not, though, ideas fail and not just commercially but artistically, too. That’s what makes the triumphs all the more sweet. So far in 2014, there have been plenty of triumphs to speak of, from artists of all nationalities, approaches and instruments of choice, including those handmade by the artist himself.

The Stone in July

Marilyn Crispell
Cover of Marilyn Crispell

From New York’s Stone:

7/1 Tuesday (RJP)
8 and 10 pm
Terri Lynn Carrington, Carmen Lundy, Geri Allen
Terri Lynn Carrington (drums) Geri Allen (piano) Carmen Lundy

7/2 Wednesday (BK)
8 and 10 pm
Romero Lubambo and Geri Allen
Romero Lubambo (guitar) Geri Allen (piano)

7/3 Thursday (DDT)
8 and 10 pm
Nicole Mitchell and Geri Allen
Nicole Mitchell (flute) Geri Allen (piano)

7/4 Friday (NY)
8 and 10 pm
Geri Allen & Friends
Geri Allen (piano) Marcus Belgrave

7/5 Saturday (KM)
8 and 10 pm
Tia Fuller and Geri Allen
Tia Fuller (sax) Geri Allen (piano)

7/6 Sunday (HM)
8 pm
Geri Allen, Laurie Anderson
Geri Allen, Laurie Anderson

7/8 Tuesday (JR)
8 pm
Tazz Trio
Andy Bemkey (piano) Chris Sullivan (bass) Mike Thompson (drums)

10 pm
Daniel Carter and friends
Daniel Carter, Matt Lavelle (winds) Andrew Lamb, Ras Moshe (saxes) William Parker (bass) Charles Downs (drums)

7/9 Wednesday (RJP)
8 pm
Ehran Elisha’s Kinetic Music
David Bindman (tenor sax) Sam Bardfeld (violin) Bill Lowe (bass trombone, tuba) Haim Elisha (piano) Ken Filiano (bass) Ehran Elisha (drums)

10 pm
Elegy for Roy
Will Connell (alto sax, bass clarinet, flute) Steve Swell (trombone) Max Johnson (bass) Jeremy Carlstedt (drums)

7/10 Thursday (ICS)
8 pm
Rob Brown 4tet
Kenny Warren (trumpet) Peter Binenc (bass) Juan P. Carletti (drums) Rob Brown (alto sax)

10 pm
William Hooker Duo with Ted Daniel
William Hooker (drums) Ted Daniel (trumpet)

7/11 Friday (TY)
8 and 10 pm
BBMQ
Connie Crothers (piano) Louie Belogenis (saxes) Ken Filiano (bass) Michael Wimberly (drums)

7/12 Saturday (SC)
8 pm
Taylor Ho Bynum Duo
Taylor Ho Bynum (trumpet) Tomas Fujiwara (drums)

10 pm
Nu Band
Taylor Ho Bynum (trumpet) Mark Whitecage (alto sax, clarinet) Joe Fonda (bass) Lou Grassi (drums)

7/13 Sunday (JA)
8 pm
JOHN ZORN IMPROV NIGHT—A Stone Benefit
John Zorn, Louie Belogenis (saxes)

THE STONE RESIDENCIES
EYAL MAOZ
JULY 15—20

7/15 Tuesday (JI)
8 pm
THE X – MODERN CLASSICAL WORKS
Esther Noh (violin) Melissa Tong (violin) Stephanie Griffin (viola) Jeremy Herman (cello) Brian Marsella (piano) Eyal Maoz (guitar)

10 pm
EYAL MAOZ’S CRAZY SLAVIC BAND
Jay Rozen (tuba) Chris Stromquist (drums) Eyal Maoz (guitar) Frank London (trumpet and horn) Rob Henke (trumpet and horn) John Carlson (trumpet and horn) Briggan Krauss (saxophone)

7/16 Wednesday (DDT)
8 and 10 pm
Eyal Maoz Dimyon
Tanya Kalmanovich (viola) Eyal Maoz (acoustic guitar) Shanir Blumenkranz (acoustic bass) Mathias Kunzli (percussion) Satoshi Takeishi (percussion)

7/17 Thursday (SC)
8 pm
The Collapse Guitar Quartet
Yoshie Fruchter, Ty Citerman, Jonathan Goldberger, Eyal Maoz (guitars)

10 pm
9 VOLT WITH TIM BERNE
Rick Parker (trombone, effects) Eyal Maoz (guitar, effects) Yoni Halevi (drums) Tim Berne (sax)

7/18 Friday (ICS)
8 and 10 pm
Eyal Maoz’ Edom
Brian Marsella (keyboards) Shanir Blumenkranz (bass) Yuval Lion (drums) Eyal Maoz (guitar)

7/19 Saturday (SV)
8 pm
1895
Kermit Driscoll (bass) Shawn Baltazor (drums) Eyal Maoz (guitar)

10 pm
ABRAXAS plays JOHN ZORN
Shanir Ezra Blumenkranz (gimbri) Yoshie Fruchter (guitar) Kenny Grohowski (drums) Eyal Maoz (guitar)

7/20 Sunday (JR)
8 pm
LMN TRIO
Shoko Nagai (keyboards) Lukas LIgeti (drums, electronics) Eyal Maoz (guitar)

10 pm
HYPERCOLOR
Lukas Ligeti (drums) James Ilgenfritz (bass) Eyal Maoz (guitar)

7/22 Tuesday (AV)
8 pm
Percussion Duets
Calvin Weston, Billy Martin (drums, percussion)

10 pm
Chris Cochrane, Calvin Weston, Billy Martin
Chris Cochrane (guitar) Calvin Weston, Billy Martin (drums, percussion)

7/23 Wednesday (BLG)
8 pm
Fang Percussionists — A Multisensory evening
David Freeman, Steve Honoshowsky, Ronald Stockwell (percussion) Billy Martin (percussion, projections) Phaedra Martin (perfumer)

10 pm
Fang Percussionists — A Multisensory evening
David Freeman, Steve Honoshowsky, Ronald Stockwell (percussion) Billy Martin (percussion, projections) Phaedra Martin (perfumer)

7/24 Thursday (ICS)
8 and 10 pm
Wicked Knee
Steven Bernstein (trumpets) Curtis Fowlkes (trombone) Marcus Rojas (tuba) Billy Martin (drums)

7/25 Friday (SV)
8 pm
Omnispheres
Billy Martin (drums, percussion)

10 pm
Omnispheres
Billy Martin (percussion, videos) Paul Ward (electronics)

7/26 Saturday (RK)
8 pm
Sirius Quartet
8pm Sirius Quartet
Ronald Lawrence (viola) Fung Chern Hwei (violin) Jeremy Harman (cello) Billy Martin (percussion, drums)

10 pm
Drop the Needle
Billy Martin (drums, percussion, laptop) Scott Harding (electronics)

7/27 Sunday (AV)
8 and 10 pm
Drummingbirds
Rakalam Bob Moses (drums, percussion, voice) Cyro Baptista (percussion, voice) Billy Martin (drums, percussion, video)

7/29 Tuesday (KR)
8 pm
Marilyn Crispell and Tyshawn Sorey
Marilyn Crispell (piano) Tyshawn Sorey (drums)

10 pm
Marilyn Crispell trio
Marilyn Crispell (piano) Mark Helias (bass) Tyshawn Sorey (drums)

7/30 Wednesday (HM)
8 pm
Koan Duo
Todd Neufeld (guitar) Tyshawn Sorey (drums, compositions)

10 pm
Matt Mitchell and Tyshawn Sorey
Matt Mitchell (piano, compositions) Tyshawn Sorey (drums, compositions)

7/31 Thursday (HM)
8 pm
Second Meeting
Dave Burrell (piano) Henry Grimes (bass, poetry) Tyshawn Sorey (drums)

10 pm
Button Trio
Stephen Haynes (cornet, flugelhorn, little instruments) Joe mMrris (guitar, bass) Tyshawn Sorey (drums, trombone)

Taran’s Free Jazz Hour Podcast 19/2014

Bill Dixon
Cover of Bill Dixon

From Taran’s Free Jazz Hour:

Fmr | Music on the Edge
Pyongyang Express: Pete Whyman, as, Ss/ Frank Van Der Kooij, Ts/ Chris Caldwell, Bari Sax

Mariner’s Way: Susie Hodder Williams, FL/ Chris Caldwell, Bari S, Bcl

Damian Allegretti on Fb
Stoddard Place: Damian Allegretti, Dr/ Eric Friedlander, Cello/ Tony Malaby, Ts

Rattle
the Curse of the Queen’s Diamond: Dave Lisik, Tp, Electronics/ Colin Hemmingsen, Bcl/ Amy Rempel, P/ Richard Nunns, Taonga Puoro/ Paul Dyne, B

Sneaking After Midnight: Mark Lockett, Dr/ Joel Frahm, S/ Orlando Le Fleming, B

No Business
the Freedom Principle: Rodrigo Amado, Ts/ Peter Evans, Tp/ Miguel Mira, Cello/ Gabriel Fernandini, Dr

Pfmentum
Where Am I, Where Am I Going: Ellen Burr; FL/ Michael Unruh, Bcl

Emanem
South on the Northern: Paul Rutherford, Tbn/ Philipp Wachsmann, Vln, Elec/ Barry Guy, B

Roguart
Freejazzart-sessions for Bill Dixon: Jacques Coursil, Tp/ Alan Silva, B

Innova
Creative Music Studio Archive Selections Vol1: Oliver Lake and Cms Orchestra

Cleanfeed
Bite My Blues: Peter Van Huffel, as/ Roland Fidezius, El B/ Rudi Fischerlehner, Dr

Cornelia Street Cafe Performances in July

Ellery Eskelin
Cover of Ellery Eskelin

From New York’s Cornelia Street Cafe.

Wednesday, Jul 02 – 8:30PM
MICHAËL ATTIAS SPUN TREE
Michaël Attias, alto sax; Ralph Alessi, trumpet; Matt Mitchell, piano; Sean Conly, bass; Tom Rainey, drums

Tuesday, Jul 08 – 8:30PM
SIFTER
Kirk Knuffke, cornet; Mary Halvorson, guitar; Matt Wilson, drums

Thursday, Jul 10 – 8:30PM
MARIO PAVONE FESTIVAL: ARC QUARTET
Mario Pavone, bass; Dave Ballou, trumpet, cornet; Ellery Eskelin, tenor sax; Gerald Cleaver , drums

Friday, Jul 11 – 9:00PM & 10:30PM
MARIO PAVONE FEST: CD RELEASE, STREET SONGS/ACCORDION PROJECT
Mario Pavone, bass; Adam Matlock, accordion; Julian Shore, piano; Carl Testa, bass; Gerald Cleaver, drums; Dave Ballou, trumpet; Leise Ballou, french horn; Peter McEachern, trombone; Gary Buttery, tuba

Saturday, Jul 12 – 9:00PM & 10:30PM
MARIO PAVONE FEST: PULSE QUARTET
Mario Pavone, bass; Michael Pavone, guitar; Ellery Eskelin, tenor sax; Gerald Cleaver, drums

Monday, Jul 14 – 8:30PM
CLASSICAL AT THE CORNELIA: COME/UNBOUND
Sam Yulsman, piano, electronics

Friday, Jul 18 – 9:00PM & 10:30PM
TOM RAINEY TRIO
Mary Halvorson, guitar; Ingrid Laubrock, tenor saxophone; Tom Rainey, drums

Friday, Jul 25 – 9:00PM & 10:30PM
TONY MALABY, TAMARINDO TRIO
Tony Malaby, tenor sax; William Parker, bass; Nasheet Waits, drums

The IBeam in July

English: Tim Berne, jazz saxophonist; Picture ...
Tim Berne

From Brooklyn’s IBeam:

Kettle Collective July Concert #1
Thursday, July 10th 8:00 PM $15 Suggested Donation
8 pm
Carol Liebowitz – piano
KenYa Kawaguchi – shakuhachi
Andrea Wolper – voice
Michiru Inoue – dance
9 pm
Gene Ess & Fractal Attraction
Gene Ess – guitar
Thana Alexa – voice
David Berkman – piano
Thomson Kneeland – bass
Satoshi Takeishi – drums
10pm
Virg Dzurinko – piano
Adam Lane – bass

Rema Hasumi Trio + Jen Shyu & Mat Maneri
Saturday, July 12th 8:30 PM $10 Suggested Donation
8pm
Rema Hasumi (piano, voice)
Todd Neufeld (guitar)
Billy Mintz (drums)
9:30pm
Jen Shyu (voice, Taiwanese moon lute, gayageum)
Mat Maneri (viola)

Kettle Collective July Concert #2
Thursday, July 17th 8:00 PM $15 Suggested Donation

8:00pm
Rocco John Iacovone – saxophones
Christopher Forbes – piano
9:00pm
Maryanne de Prophetis TRIO
Ron Horton – trumpets
Frank Kimbrough – piano
Maryanne de Prophetis – voice/composition
10:00pm
Will Jhun – tenor saxophone
Connie Crothers – piano

Matt Mitchell Residency
Friday, July 18th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Matt Mitchell/Ches Smith duo
Matt Mitchell – piano, compositions
Ches Smith – drums, vibes, and percussion

Matt Mitchell Residency
Saturday, July 19th 8:30 PM $10 Suggested Donation
Matt Mitchell/Ches Smith duo (8:30 pm)
Matt Mitchell – piano, compositions
Ches Smith – drums, vibes, and percussion
Normal Remarkable Persons (10 pm)
Matt Mitchell – piano, compositions
Tim Berne – alto saxophone
Shane Endsley – trumpet
Travis Laplante – saxophone
Tyshawn Sorey – drums, trombone, melodica
Ches Smith – drums, vibes, percussion

Matt Mitchell Residency
Sunday, July 20th 8:30 PM $15 Suggested Donation
Normal Remarkable Persons (2 sets)
Matt Mitchell – piano, compositions
Tim Berne – alto saxophone
Shane Endsley – trumpet
Travis Laplante – saxophone
Tyshawn Sorey – drums, trombone, melodica
Ches Smith – drums, vibes, percussion

Firey Strings Company – Summer String Sessions
Monday, July 28th 7:00 PM $20 Suggested Donation
Afrikan Rhythm & Blues for Strings
Guest Artist: Ayodele Maakeru
6-8 pm
The Firey String Company (FSCO) was founded by cellist Nioka Workman to ‘push the art of string playing into the next level’. FSCO is striving to create nurturing environments for creative and improvising string players to share, learn new skills, produce new work and network. We have a passion for empowering female artists and composers particularly those artists that often don’t have the opportunity to perform in festival settings or in educational showcases. Each FSCO Season involves six family art showcases, two dynamic female composer features, FSCO First Run: a string improviser series, a LAB (new), a yearly Radiance festival and Sessions 4 (summer sessions/workshops)
http://www.fireystringscompany.com

Chicago Scene: June 28 – July 11

Jim Baker
Jim Baker (Photo credit: Seth Tisue)

This is a weekly overview live performances in the Chicago area.  Contact us if you’d like your shows listed.

Saturday, June 28th 2014

7:00PM at the Rhythm Room, 1715 Maple Ave, Evanston IL, 847.491.9723
Jimmy Bennington, Dan Pierson, Jeff Swanson

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
Rempis Percussion Quartet : Dave Rempis, Ingebrigt Håker Flaten, Frank Rosaly, Tim Daisy
Sun Rooms : Jason Adasiewicz, Ingebrigt Håker Flaten, Mike Reed

Sunday, June 29th 2014

4:00PM at Lakeside Inn, 15251 Lakeshore Rd, Lakeside MI ($20)
Saalik Ziyad Connective, with Taalib-Din Ziyad, Ed Wilkerson, Shanta Nuralluh, Alex Wing, Dushun Mosley

8:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
Judith Berkson
Brandon Seabrook

10:00PM at the Hungry Brain, 2319 W Belmont, 773.709.1401 ($7) (wheelchair-accessible)
Peter Maunu, Jim Baker, Jason Roebke, Steve Hunt

Monday, June 30th 2014

9:00PM at Beat Kitchen, 2100 W Belmont, 773.281.4444 (wheelchair-accessible)
Extraordinary Popular Delusions : Jim Baker, Mars Williams, Brian Sandstrom, Steve Hunt

Tuesday, July 1st 2014

5:30PM at the Museum of Contemporary Art, 220 E Chicago, 312.280.2660 (wheelchair-accessible)
Tuesdays on the Terrace
Fred Lonberg-Holm

7:00PM at Comfort Station, 2579 N Milwaukee
Matt Ulery with String Quartet

Wednesday, July 2nd 2014

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($20-$15)
Human Feel : Andrew D’angelo, Chris Speed, Kurt Rosenwinkel, Jim Black

10:00PM at the Hideout, 1354 W Wabansia, 773.227.4433 ($7)
James Falzone Solo
James Falzone, Jason Adasiewicz, Frank Rosaly

Thursday, July 3rd 2014

6:30PM at the Jay Pritzker Pavilion, Millennium Park, 201 E Randolph (Free) (wheelchair-accessible)
Loops and Variations
Alarm Will Sound
Dream Koala

9:00PM at Multi Kulti, 1000 N Milwaukee, 4th Fl
Vincent Davis Percussion Plus : Vincent Davis, Edward Wilkerson Jr, Scott Hesse, Emma Dayhuff

9:30PM at Constellation, 3111 N Western (Free)
Charles Rumback, Jim Baker, John Tate

Sunday, July 6th 2014

8:30PM at Constellation, 3111 N Western
Michael Mizrahi

10:00PM at the Hungry Brain, 2319 W Belmont, 773.709.1401 ($10) (wheelchair-accessible)
Taylor Ho Bynum, Tomas Fujiwara

Monday, July 7th 2014

9:00PM at Beat Kitchen, 2100 W Belmont, 773.281.4444 (wheelchair-accessible)
Extraordinary Popular Delusions : Jim Baker, Mars Williams, Brian Sandstrom, Steve Hunt

9:00PM at the Charleston, 2076 N Hoyne, 773.489.4757
Ratchet Series
Stirrup : Fred Lonberg-Holm, Nick Macri, Charles Rumback

Tuesday, July 8th 2014

5:30PM at the Museum of Contemporary Art, 220 E Chicago, 312.280.2660 (wheelchair-accessible)
Tuesdays on the Terrace
Corey Wilkes Quartet

Thursday, July 10th 2014

9:00PM at Multi Kulti, 1000 N Milwaukee, 4th Fl
Vincent Davis Percussion Plus : Vincent Davis, Edward Wilkerson Jr, Scott Hesse, Emma Dayhuff, Jim Baker

9:00PM at Elastic, 2830 N Milwaukee, 2nd Fl, 773.772.3616
Dave Rempis, Daniel Levin, Tim Daisy

Friday, July 11th 2014

8:00PM at Transistor, 3441 N Broadway, 312.631.9408
The Green Pasture Happiness : Aaron Zarzutzki, Daniel Fandiño, Brian Labycz
Jason Stein, Tomeka Reid, Tim Daisy

For more information, such as show times and directions, as well as upcoming performances, see:
http://now-is.org/
http://www.ratchetmusic.com
http://www.umbrellamusic.org
http://www.mcachicago.org
http://www.cityofchicago.org/city/en/depts/dca/supp_info/chicago_culturalcenterschedule.html
http://www.skylarkchicago.com
http://www.hideoutchicago.com
http://www.elasticrevolution.com
http://www.myopicbookstore.com/music.html
http://www.lampo.org
http://dalniente.com
http://iceorg.org/events/category/chicago
http://www.emptybottle.com/