Chicago Scene: May 31 – June 15

Fred lonberg-Holm
Cover of Fred lonberg-Holm

This is a weekly overview live performances in the Chicago area.  Contact us if you’d like your shows listed.

Saturday, May 31st 2014

7:00PM at the Rhythm Room, 1715 Maple Ave, Evanston IL, 847.491.9723
Jimmy Bennington, Matt Gold, Aaron Zachary

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($8)
Dave Rempis, Joshua Abrams, Avreeayl Ra

Sunday, June 1st 2014

8:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
No Exit
Chicago Q Ensemble : Ellen McSweeney, Aimee Biasiello, Sara Sitzer

10:00PM at the Hungry Brain, 2319 W Belmont, 773.709.1401 ($7) (wheelchair-accessible)
Dave Rempis, Jason Roebke, Scott Clark
Josh Berman, Keefe Jackson, Jason Roebke, Scott Clark

Monday, June 2nd 2014

9:00PM at Beat Kitchen, 2100 W Belmont, 773.281.4444 (wheelchair-accessible)
Extraordinary Popular Delusions : Jim Baker, Mars Williams, Brian Sandstrom, Steve Hunt

Wednesday, June 4th 2014

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($12)
The Dave King Trucking Company : Chris Speed, Brandon Wozniak, Erik Fratzke, Adam Linz, Dave King

10:00PM at the Hideout, 1354 W Wabansia, 773.227.4433 ($10)
NRG Ensemble : Mars Williams, Ken Vandermark, Fred Lonberg-Holm, Kent Kessler, Brian Sandstrom, Steve Hunt

Thursday, June 5th 2014

6:30PM at the Jay Pritzker Pavilion, Millennium Park, 201 E Randolph (Free) (wheelchair-accessible)
Loops and Variations
Arca, Jesse Kanda
Civitas Ensemble

7:30PM at the Berger Park Cultural Center, 6205 N Sheridan, 773.761.0376
Sand and Stone
Fonema Consort — music by Juan Campoverde, Aaron Cassidy, Ryan Krause, Kaija Saariaho, Giacinto Scelsi

Friday, June 6th 2014

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($20-$15)
Peter Brötzmann, Hamid Drake, William Parker

Saturday, June 7th 2014

7:00PM at the Rhythm Room, 1715 Maple Ave, Evanston IL, 847.491.9723
Jimmy Bennington, Spencer Brown

Sunday, June 8th 2014

8:30PM at Constellation, 3111 N Western (Free)
Chace Wall with Ryan Muncy, Marissa Dietz
Monte Weber with Ryan Muncy, Aaron Hynds

Monday, June 9th 2014

6:30PM at the Jay Pritzker Pavilion, Millennium Park, 201 E Randolph (Free) (wheelchair-accessible)
Downtown Sound : New Music Mondays
Omar Souleyman
Joshua Abrams’ Natural Information Society

8:00PM at the Renaissance Society, 5811 S Ellis, Cobb Hall 418, 773.702.8670
collect/project
Frauke Aulbert, Shanna Gutierrez, Francisco Castillo Trigueros — music by Beat Furrer, Francisco Castillo Trigueros, Luigi Nono, Luciano Berio

9:00PM at Beat Kitchen, 2100 W Belmont, 773.281.4444 (wheelchair-accessible)
Extraordinary Popular Delusions : Jim Baker, Mars Williams, Brian Sandstrom, Steve Hunt

Tuesday, June 10th 2014

5:30PM at the Museum of Contemporary Art, 220 E Chicago, 312.280.2660 (wheelchair-accessible)
Tuesdays on the Terrace
Whirlpool : Caroline Davis, Jeff Swanson, Charles Rumback

Wednesday, June 11th 2014

7:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
Joshua Rubin, Cory Smythe

10:00PM at the Hideout, 1354 W Wabansia, 773.227.4433 ($7)
Dave Rempis, Albert Wildeman, John Niekrasz

Thursday, June 12th 2014

6:30PM at the Jay Pritzker Pavilion, Millennium Park, 201 E Randolph (Free) (wheelchair-accessible)
Loops and Variations
Third Coast Percussion
Ghost Beach

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
Aram Shelton, Keefe Jackson, Jason Adasiewicz, Anton Hatwich
Aram Shelton, Keefe Jackson, Jason Adasiewicz, Anton Hatwich, Dave Rempis, Josh Berman, Russ Johnson, Fred Lonberg-Holm, Frank Rosaly

Friday, June 13th 2014

10:00PM at 3310 S Lowe St, 1st Fl
Eli Namay, Albert Wildeman
Keefe Jackson, Julian Kirshner

Sunday, June 15th 2014

8:30PM at Constellation, 3111 N Western
Daniel Dehaan / ICE
Rebekah Heller, Katinka Kleijn, Ross Karre, Maiya Papach, Tony Arnold, Levy Lorenzo, Nick Houfek

For more information, such as show times and directions, as well as upcoming performances, see:
http://now-is.org/
http://www.ratchetmusic.com
http://www.umbrellamusic.org
http://www.mcachicago.org
http://www.cityofchicago.org/city/en/depts/dca/supp_info/chicago_culturalcenterschedule.html
http://www.skylarkchicago.com
http://www.hideoutchicago.com
http://www.elasticrevolution.com
http://www.myopicbookstore.com/music.html
http://www.lampo.org
http://dalniente.com
http://iceorg.org/events/category/chicago
http://www.emptybottle.com/

Advertisements

Richard Pinhas on Lessons Learned During a Lifetime Making Experimental Music

From The Washington Post:

For experimental-music aficionados, it’s hard to imagine a world without Richard Pinhas. The French-born guitarist and composer has been a fixture in the international underground for four decades. But there was a time when Pinhas, now 63, thought he was done with music. “In the early 1980s, I was at the point where I had nothing else to say. I was just repeating myself,” he says by phone from Montreal. “I didn’t think I’d come back, because after years away it’s very hard to return, both to playing your instrument and to the circuit.”

At the Stone, the Flux Quartet Flexes Its Muscles

From NYTimes.com:

In 12 concerts during a six-day residency at the Stone, the intimate East Village space for experimental and avant-garde music, the Flux Quartet is presenting a range of pieces, including electroacoustic works, scores by drone pioneers and jazz. At the 10 p.m. show on Wednesday, Max Mandel, the Flux’s violist, was joined by the pianist Eric Huebner for a one-hour program featuring five works that spanned an array of moods and textures.

June at the Cornelia Street Cafe

Michael Formanek
Michael Formanek (Photo credit: Taekjoo)

From New York’s Cornelia Street Cafe:

Tuesday, Jun 03 – 8:30PM
PETER EVANS’ ZEBULON TRIO
Peter Evans, trumpet; Moppa Elliott, bass; Kassa Overal, drums

Wednesday, Jun 04 – 8:30PM
RUSS JOHNSON’S STILL OUT TO LUNCH
Russ Johnson, trumpet; Roy Nathanson, alto, soprano sax; Orrin Evans, piano; Brad Jones , bass; George Schuller, drums

Friday, Jun 06 – 9:00PM & 10:30PM
MICHAEL BATES QUARTET
Greg Tardy, saxophone; Bobby Avey, piano; Michael Bates, bass; Jeremy ‘Bean’ Clemons, drums

Saturday, Jun 07 – 9:00PM & 10:30PM
TOM CHANG QUINTET, CD RELEASE: TONGUE & GROOVE
Tom Chang, guitar & compositions; Greg Ward, alto sax; Jason Rigby, tenor sax; Chris Lightcap, bass; Gerald Cleaver, drums

Thursday, Jun 12 – 8:30PM
MICHAEL FORMANEK’S ELUSION TRIO
Kris Davis, piano; Michael Formanek, bass; Ches Smith , drums

Friday, Jun 13 – 9:00PM & 10:30PM
THE MICHAEL FORMANEK QUARTET
Tim Berne, alto sax; Craig Taborn, piano; Michael Formanek, bass; Dan Weiss, drums

Saturday, Jun 14 – 9:00PM & 10:30PM
MICHAEL FORMANEK’S RESONATOR SEXTET
Loren Stillman, alto sax, soprano sax; Andrew Bishop, tenor saxophone, clarinet, bass Clarinet, fllute; Kirk Knuffke, cornet; Angelica Sanchez, piano; Michael Formanek, bass; Tyshawn Sorey , drums

Tuesday, Jun 17 – 10:00PM
VIBED OUT: MATT MORAN TRIO
Matt Moran, vibraphone; Gary Versace, organ; Tom Rainey, drums

Wednesday, Jun 18 – 8:30PM
ALON NECHUSHTAN, CD RELEASE: VENTURE BOUND
Alon Nechushtan, piano; Donny McCaslin, tenor sax; Duane Eubanks, trumpet; Chris Lightcap, bass; Nasheet Waits, drums

Saturday, Jun 28 – 9:00PM & 10:30PM
MATT PAVOLKA’S HORNS BAND, CD RELEASE
Matt Pavolka, bass, trombone; Kirk Knuffke, cornet; Loren Stillman, alto sax; Jacob Garchik, trombone; Mark Ferber, drums

The Stone in June

Kenny Wollesen
Cover of Kenny Wollesen

From New York’s Stone:

6/1 Sunday (RJP)
8 pm
FLUXuations Part I: Downtown Visionaries and Tomorrow’s New Voices
Tom Chiu, Conrad Harris (violins) Max Mandel (viola) Felix Fan (cello)

10 pm
FLUX premieres Barbara Monk Feldman
Tom Chiu, Conrad Harris (violins) Max Mandel (viola) Felix Fan (cello)

THE STONE RESIDENCIES
JOE MORRIS
JUNE 3—8

6/3 Tuesday (KR)
8 pm
Joe Morris, Joelle Simone Wagner, Miriam Felix, Andria Nicodemou, Geni Skendo
Joe Morris (guitar) Joelle Simone Wagner (bassoon) Miriam Felix (cello) Andria Nicodemou (vibraphone) Geni Skendo (flute, bass flute)

10 pm
Agusti Fernandez, Jeremiah Cymerman, Joe Morris
Agusti Fernandez (piano) Jeremiah Cymerman (clarinet) Joe Morris (guitar)

6/4 Wednesday (KR)
8 pm
Yasmine Azaiez, Joe Morris, Daniel Pencer, Pat Kuehn
Yasmine Azaiez (violin) Joe Morris (guitar) Daniel Pencer (tenor sax, clarinet) Pat Kuehn (bass)

10 pm
Joe Morris, Agusti Fernandez, Miriam Felix
Joe Morris (guitar) Agusti Fernandez (piano) Miriam Felix (cello)

6/5 Thursday (KR)
8 pm
Joe Morris, Miriam Felix, Daniel Blacksberg, Ben Hall
Joe Morris (guitar) Miriam Felix (cello) Daniel Blacksberg (trombone) Ben Hall (drums)

10 pm
Nate Wooley, Joe Morris, Agusti Fernandez, Ben Hall
Nate Wooley (trumpet) Joe Morris (guitar) Agusti Fernandez (piano) Ben Hall (drums)

6/6 Friday (KR)
8 pm
John Zorn, Joe Morris, Nate Wooley—A STONE BENEFIT
John Zorn (alto sax) Joe Morris (guitar) Nate (trumpet)
A SPECIAL SET OF IMPROVISATION AS A BENEFIT FOR THE STONE—TWENTY-FIVE DOLLARS

10 pm
Agusti Fernandez, Nate Wooley, Joe Morris, Ben Hall, Brad Barrett
Agusti Fernandez, Nate Wooley (piano) Joe Morris (guitar) Ben Hall (drums) Brad Barrett (bass)

6/7 Saturday (KR)
8 pm
Peter Evans, Joe Morris, Brad Barrett
Peter Evans (trumpet) Joe Morris (guitar) Brad Barrett (bass)

10 pm
Peter Evans, Joe Morris, Agusti Fernandez, Miriam Felix, Brad Barrett
Peter Evans (trumpet) Joe Morris (guitar) Agusti Fernandez (piano) Miriam Felix (cello) Brad Barrett (bass)

6/8 Sunday (KR)
8 pm
Ingrid Laubrock, Joe Morris, Ben Hall, Brad Barrett
Ingrid Laubrock (tenor, soprano sax) Joe Morris (guitar) Ben Hall (drums) Brad Barrett (bass)

10 pm
Joe Morris, Ingrid Laubrock, Nate Wooley, Agusti Fernandez, Miriam Felix, Ben Hall, Brad Barrett
Joe Morris (guitar) Ingrid Laubrock (tenor, soprano saxophone) Nate Wooley (trumpet) Agusti Fernandez (piano) Miriam Felix (cello) Ben Hall (drums) Brad Barrett (bass)

THE STONE RESIDENCIES
BRIGGAN KRAUSS
JUNE 10—15

6/10 Tuesday (RJP)
8 pm
Briggan Krauss Solo Sax
Briggan Krauss (sax)
TEN DOLLARS

10 pm
The Briggan Krauss Jazz Quartet
Briggan Krauss (alto sax) Jacob Sacks (piano) John Hebert (bass) Jim Black (drums)
TEN DOLLARS

6/11 Wednesday (AV)
8 pm
H-alpha
Briggan Krauss (alto and baritone saxes) Ikue Mori (laptop) Jim Black (drums)
TEN DOLLARS

10 pm
H-alpha plus special guest Nels Cline
Briggan Krauss (alto and baritone saxes) Ikue Mori (laptop) Nels Cline (guitar) Jim Black (drums)

6/12 Thursday (SV)
8 pm
The Micro Titans plus special guest Brittany Anjou
Briggan Krauss (guitar) John Mettam (bass) Laura Cromwell (drums) Brittany Anjou (keyboards)
TEN DOLLARS

10 pm
Han Blasts Panel
Briggan Krauss (guitar, alto sax) Curtis Hasselbring (guitar, trombone, electronics) Stephanie Richards (trumpet) Brittany Anjou (keyboards, vibes) Andrew Drury (drums)
TEN DOLLARS

6/13 Friday (HM)
8 pm
Briggan Krauss, Mary Halvorson and Tomas Fujiwara Trio
Briggan Krauss (alto sax) Mary Halvorson (guitar) Tomas Fujiwara (drums)
TEN DOLLARS

10 pm
Onset
Briggan Krauss (alto sax) Mary Halvorson (guitar) Wayne Horvitz (keyboards) Ches Smith (drums)
TEN DOLLARS

6/14 Saturday (SC)
8 pm
300
Briggan Krauss (alto and baritone saxes) Wayne Horvitz (keyboards) Kenny Wollesen (drums)
TEN DOLLARS

10 pm
300 plus special guest Elliot Sharp
Briggan Krauss (alto and baritone saxes) Wayne Horvitz (keyboards) Elliot Sharp (guitar) Kenny Wollesen (drums)

6/15 Sunday (AV)
8 pm
Pedestal
Briggan Krauss (alto and baritone saxes, guitar, electronics) Kenny Wollesen (drums, percussion)
Electroacoustic composition for saxophone, guitar, percussion and electronics. TEN DOLLARS

10 pm
The Phoenix
Briggan Krauss (guitar, alto sax) Sara Schoenbeck (bassoon) Wayne Horvit (keyboards) Kenny Wollesen, Andrew Drury (drums, percussion) Jonathan Goldberger (guitar)
TEN DOLLARS

THE STONE RESIDENCIES
TALEA ENSEMBLE
JUNE 17-22

6/17 Tuesday (SV)
8 pm
Anthony Cheung and Steve Lehman
Anthony Cheung (piano) Steve Lehman (sax)
New compositions and improvisations for saxophone and keyboard in multiple tunings.

10 pm
Anthony Cheung solo
Anthony Cheung (piano)
Alvin Curran: “Beatles Arrangements” (1990) Ben Johnston: “Suite for Microtonal Piano” (1977) Ana Sokolovic: “Prelude and Fugue for GG” (2007) and more.

6/18 Wednesday (SV)
8 pm
Elizabeth Weisser—Densities and Light
Elizabeth Weisser (viola)
Giacinto Scelsi: “Coelacanth” (1955) Arcangelo Corelli: “Sonata no. 5, op. 5” (1700) Salvatore Sciarrino: “Di volo” (1974) Don Carlo Gesualdo: “Questi leggiardri odorosetti fiori” (1594) Niccolo Paganini: “Caprice #17” (1802-1817) Pierluigi Billone: “ITI KE MI” (1995) *US Premiere

10 pm
Yuki Numata Resnick
Yuki Numata Resnick (violin)
J.S. Bach: “Chaconne”, “Partita No. 2 in D Minor”, “BWV 1004” and new works for solo violin.

6/19 Thursday (DDT)
8 pm
Chris Gross
Chris Gross (cello)
Charles Wuorinen: “Duuiensela” (1962) Charles Wuorinen: “Cello Variations II” (1975) Charles Wuorinen: “An Orbicle of Jasp” (1999) Charles Wuorinen: “Fast Fantasy” (1977)

10 pm
Adrian Morejon
Adrian Morejon (bassoon)
Franck Bedrossian: “Transmission” (2002) Olga Neuwirth: “Torsion” (2005) David Fulmer: “New Work” (2014) *World Premiere Pierluigi Billone: “Legno.Edre IV.Manda” (2003) *US Premiere

6/20 Friday (SC)
8 pm
Matthew Gold and Alex Lipowski—Words and Music
Matthew Gold (percussion) Alex Lipowski (percussion) Casey McLellan (handbells)
Edgard Varèse: “Density 21.5” (1936) (arr. Casey McLellan) Steven Takasugi: “Strange Autumn” (2003–04) Georges Aperghis: “Retrouvailles” (2013)

10 pm
Matthew Gold and Guests
Matthew Gold (percussion)

6/21 Saturday (BS)
8 pm
Erik Carlson
Erik Carlson (violin)
Jürg Frey: “Distant Colors” (2013) Christoph Korn: “untitled” (2014) David Kant: “untitled” (2014) Christopher Otto: “Piece for Erik” (2013)

10 pm
Barry Crawford solo
Barry Crawford (flute)
Salvatore Sciarrino: “L’Opera per flauto, Volume 1” (1990)

6/22 Sunday (DDT)
8 pm
Steve Beck solo
Steve Beck (piano)
Charles Ives: Sonata No. 2 “Concord” (1840-60)

10 pm
Rane Moore solo
Rane Moore (clarinet)
Raphael Cendo: “Décombres” (2006) Georges Aperghis: “Simulacre IV” (1995) Per Bloland: “Quintet for solo clarinet” (2005) Vinko Globokar: “Voix Instrumentalisée” (1973)

THE STONE RESIDENCIES
GARTH KNOX
Concerts will be at 8, 9 and 10pm.
Here for a rare visit, Garth Knox presents a special three concert mini-residency at The Stone on June 23rd featuring a solo concert, a concert of duos, and one concert with a new music ensemble. Repertoire will be mixed, with some improvisation, some Knox originals, some baroque and early music, some contemporary, a bit of irish music, and also the NY premiere of new arrangements of Zorn compositions from his Book of Angels.

6/23 Monday (RK)
8 pm
Part One: Solo
Garth Knox (viola, viola d’amore) with special guest Melia Watras (viola)
Works by Frederic Rzewski, Rory Boyle, Olga Neuwirth, Garth Knox, John Zorn.

9 pm
Part Two: Duos
Garth Knox (viola, viola d’amore) John Stulz (viola) Mark Feldman (violin)
Works by George Benjamin, Garth Knox, Mark Feldman.

10 pm
Part Three
Garth Knox (viola, viola d’amore) Equi(k)nox Ensemble
Works by Garth Knox and John Zorn.

THE STONE RESIDENCIES
KRIS DAVIS
JUNE 24—29

6/24 Tuesday (KR)
8 pm
LARK
Ralph Alessi (trumpet) Ingrid Laubrock (saxophone) Kris Davis (piano) Tom Rainey (drums)

10 pm
Tom Rainey’s Obbligato
Ralph Alessi (trumpet) Ingrid Laubrock (sax) Kris Davis (piano) Drew Gress (bass) Tom Rainey (drums)

6/25 Wednesday (SK)
8 pm
Kermit Driscoll Trio
Kris Davis (piano) Kermit Driscoll (bass) Jared Shoenig (drums)

10 pm
Kris Davis Solo
Kris Davis (piano)

6/26 Thursday (KR)
8 pm
Ingrid Laubrock’s Antihouse
Ingrid Laubrock (sax) Mary Halvorson (guitar) Kris Davis (piano) John Hebert (bass) Tom Rainey (drums)

10 pm
Ingrid Laubrock’s Octet CD release
Ingrid Laubrock (sax) Ted Reichman (accordion) Shane Endsley (trumpet) Chris Hoffman (cello) Mary Halvorson (guitar) Kris Davis (piano) Drew Gress (bass) Tom Rainey (drums)

6/27 Friday (ICS)
8 and 10 pm
Infrasound
Ben Goldberg (clarinet) Andrew Bishop (clarinet) Nate Radley (guitar) Kris Davis (piano) Ches Smith (drums)

6/28 Saturday (HM)
8 and 10 pm
Paradoxical Frog
Ingrid Laubrock (sax) Kris Davis (piano) Tyshawn Sorey (drums)

6/29 Sunday (HM)
8 pm
Death Rattle
Ingrid Laubrock (sax) Mary Halvorson (guitar) Kris Davis (piano)

10 pm
Kris Davis’ Capricorn Climber
Mat Maneri (viola) Ingrid Laubrock (sax) Kris Davis (piano) Eivind Opsvik (bass) Tom Rainey (drums)