Australia’s New Music Network 2014 Shows

From New Music Network:

Jon Rose
Cover of Jon Rose

WEST HEAD PROJECT | OUTHEAR
Blue Mountains, NSW: 2pm, Sunday 13 April 2014
King’s Cave, Linden, NSW. Meet north side Linden Rail Station @ 2pm. King’s Cave is on Bourke St, Linden, Blue Mountains. The walking track to the cave is at the ‘Donahue’s grave’ sign – 5 minute walk. Driving from Great Western Hwy, turn right onto Tollgate drive. Turn left onto Glossip Rd. Turn right onto Bourke Rd.
Melbourne, Vic: 3pm, Saturday 7 June 2014
Footscray Community Arts Centre 45 Moreland St, Footscray, Melbourne, Vic
Meet at Footscray Arts Centre @ 3pm.

AURORA FESTIVAL ~ OPENING NIGHT
Works by: Brian Howard,* Alex Pozniak, * The NOISE,* Ekrem Mulayim,* Xenakis and more. [* = World Premiere]
Date: 7.30pm, Wednesday 30 April 2014
Where: Riverside Theatres Church Street, Parramatta

FAT RAIN MUSIC | FESTIVAL OF SLOW MUSIC
These two events will offer a tantalising taste of what to expect from the 2014 Festival of Slow Music. The festival will also include Alessandra Garosi (Italy), Paul Grabowsky, Hello Satellites, Nick Tsiavos and Ernie Gruner.
7.30pm, Wed 14 May 2014 : Andrew Ogburn (piano) & Adam Simmons (woodwinds)
7.30pm, Wed 11 June 2014 : Barry Cockcroft (saxophones) & Adam Simmons (woodwinds)
23-31 August : Festival of Slow Music (FoSM)
Where: Ballarat Mechanics’ Institute 117 Sturt St, Ballarat, Victoria

THE NOW NOW
Date: 12 – 2pm, Saturday 24 May 2014
Where: PACT Centre for Emerging Arts 107 Railway Parade, Erskineville

CLOCKED OUT
Artists: Michael Askill, Vanessa Tomlinson, Rebecca Lloyd-Jones, Nozomi Omote and Cameron Kennedy (percussionists).
Date: 7.30pm, Wednesday 9 July 2014
Where: Visy Theatre, Brisbane Powerhouse, New Farm

ACACIA QUARTET
Date: 7.30pm, Monday 21 July 2014
Where: Fortyfivedownstairs 45 Flinders Lane, Melbourne

ENSEMBLE OFFSPRING | SPEAK PERCUSSION
Artists: Jon Rose (conductor, new instruments) Ensemble Offspring: Lamorna Nightingale (piccolo), Jason Noble (bass clarinet), Rishin Singh (trombone) and Claire Edwardes (percussion) Speak Percussion: Eugene Ughetti and Matthias Schack-Arnott (percussion)
Program: Jon Rose Singularities for Saw Orchestra and Ghan Tracks (World Premiere)
Date: 8pm, Friday 8 and Saturday 9 August 2014
Where: Performance Space, Carriageworks, Redfern, Sydney

HALCYON | SOUNDSTREAM COLLECTIVE
Program: David Harris Terra Rapta Etiam (2014), David Kotlowy New Work (2014), Martin Bresnick Prayers Remain Forever (2011), Gerard Brophy Hooghly Songs (2014) and Andrew Ford Willow Songs (2009).
Artists: Alison Morgan (soprano), Jenny Duck-Chong (mezzo soprano), Gabriella Smart (piano), Janis Laurs (cello), Rebecca Johnson (flute), Peter Handsworth (clarinet) and Joshua Hill (percussion)
Adelaide, SA: 8pm, Tuesday 2 September 2014
Where: Studio 520, ABC Studios, Collinswood, Adelaide
Tickets: Full $25 | Conc $12
Adelaide Bookings: http://www.trybooking.com.au
Sydney, NSW: 8pm, Saturday 6 September 2014
Where: Music Workshop Sydney Conservatorium of Music

KAMMER ENSEMBLE
Program: Maxwell Davies Veni Creator Spiritus, Zhou Long Dhyana, Jacques Casterede Trois Moments Musicaux D’Apres Corot, Christopher Gordon If Not Now, When?, and Schoenberg Kammersymphonie Op.9 arr. Webern.
Performers: Lisa Osmialowski (flute), John Lewis (clarinet), Huy-Nguyen Bui (violin), Andrew Hines (cello) and Stephanie McCallum (piano)
Date: 8pm, Friday 17 October 2014
Where: St Mary’s Cathedral College Chapter Hall, St Mary’s Road, Sydney

AUSTRALYSIS
Performers/Creators: Roger Dean (director, piano, computers, composition), Sandy Evans (saxophones), Will Luers (video artist), Phil Slater (trumpet), Hazel Smith (text, voice), Greg White (computers, composition) and others.
Date: 5pm, Sunday 9 November 2014
Where: Recital Hall East, Sydney Conservatorium of Music

DECIBEL
Artists: Cat Hope (flutes/artistic direction), Lindsay Vickery (saxophone, clarinets), Tristen Parr (cello), Stuart James (piano/percussion), Aaron Wyatt (viola/violin)
Date: 6pm, Mon 10 November 2014
Where: Salon, Melbourne Recital Centre

NEW MUSIC MINI SERIES
Sydney, NSW: 7.30pm, Thursday 24 April 2014
Where: Paddington Uniting Church 395 Oxford Street, Paddington
Melbourne, Vic: 7.30pm, Monday 28 April 2014
Where: Church of All Nations 180 Palmerston St, Carlton

PHOEBE GREEN | LEAH SCHOLES
Brisbane, Qld: 8pm, Thursday 8 May 2014
Where: Ian Hanger Recital Hall, Griffith Conservatorium of Music, Southbank
Melbourne, Vic: 8pm, Monday 12 May 2014
Where: Northcote Uniting Church Hall, 251 High Street, Northcote

PRESS, PLAY
Artists: Sonya Lifschitz (piano), Leah Scholes (percussion) and Lina Andonovska (flute)
Date: 8pm, Mon 22 September 2014
Where: Fortyfivedownstairs 45 Flinders Lane, Melbourne

THE PHONETIC ORCHESTRA | DALE GORFINKEL
Artists: Jon Heilbron (bass), Callum G’Froerer & Reuben Lewis (trumpets), Jon Smeathers (electronics), Brett Thompson (guitar), Jenny Barnes (voice), Michael McNab (drums), Aviva Endean (clarinet) and Dale Gorfinkel (percussion, brass).
Date: 4pm-12am Saturday 15 November 2014
Where: Bus Projects 25-31 Rokeby St, Collingwood