The Stone in February

From New York’s Stone:

Steven Bernstein
Cover of Steven Bernstein

2/1 Saturday (HM)
8 pm
Marc Ribot plays Standards
Marc Ribot (guitar)

10 pm
Marc Ribot Trio with Cooper-Moore
Marc Ribot (guitar) Henry Grimes (bass) Chad Taylor (drums) Cooper-Moore (drums)

2/2 Sunday (HM)
8 pm
JOHN ZORN BENEFIT IMPROV NIGHT
John Zorn (sax) and many special guests
TWENTY FIVE DOLLARS

10 pm
Marc Ribot Plays John Zorn’s “Book of Heads” and John Cage’s “Some of the Harmony of Maine.”
Marc Ribot (guitar)
Marc Ribot Plays John Zorn’s “Book of Heads” and John Cage’s “Some of the Harmony of Maine.”

2/4 Tuesday (ICS)
8 and 10 pm
Original Compositions for Film
Paul Shapiro (sax) Steven Bernstein (trumpet) Tomas Ulrich (cello) Dan Rosengard (piano) Dave Hofstra (bass) Tony Lewis (drums)

2/5 Wednesday (RJP)
8 and 10 pm
Premiere Performance of Music from New Tzadik Release!
Paul Shapiro (sax) Adam Rogers (guitar) Brad Jones (bass) Tony Lewis (drums)

2/6 Thursday (ICS)
8 and 10 pm
Midnight Minyan
Paul Shapiro (sax) Steven Bernstein (trumpet) Peter Apfelbaum (sax) Elio Villafranca (piano) Booker King (bass) Tony Lewis (drums)

2/7 Friday (SC)
8 and 10 pm
Ribs & Brisket Revue

2/8 Saturday (SV)
8 and 10 pm
Foreign Legion
Paul Shapiro (sax) Steven Bernstein (trumpet) William Brown, Tomas Doncker (guitars) Gene Perez (bass) Zachary Alford (drums)

2/9 Sunday (JA)
8 and 10 pm
Grand Jam Mashup of the week’s activities

2/11 Tuesday (KR)
8 pm
Wollesonic vs John Farris
Kenny Wollesen, Dalius Noujo (drums, percussion)
John Farris (poetry)

10 pm
Kenny Wollesen Solo
Kenny Wollesen (wollesonics)
Special Benefit set for The Stone. All proceeds go the The Stone! Twenty-five dollars (for this set only.)

2/12 Wednesday (SV)
8 and 10 pm
Sonic Massage
Dalius Noujo, Jennifer Harris, Sean Francis Conway, Kenny Wollesen, Lorne Watson, Tim Kieper, William Shore, Jennifer Harris, Dixie Estes, Cassandra Burrows, Sandra Koponen (wollesonics) Andrew McIntyre (projections)

2/13 Thursday (KR)
8 and 10 pm
Boom Boom Bombshell vs Wollesonic
Sean Francis Conway (conductor) Kenny Wollesen (drums) Kirk Knuffke, Mike Irwin, Jonathon Finlayson, Stephanie Richards (trumpet) Jessica Lurie, Samir Zarif, Darius Jones, Jonathon Haffner, Briggan Krauss, Cassandra Burrows, Ilhan Ersahin (saxes) Agota Zdanaviciute, Dorote Zdanaviciute, Zivile Rimsaite, Milda Lauzikaite, Lina Saveikyte, Kriste Krupovisovaite (vocals)

2/14 Friday (TY)
8 and 10 pm
Himalayas vs Search & Enjoy
Dalius Noujo, Daniel Jodocy (drums) William Shore (vibraphone) Kenny Wollesen (bass drum) Tim Kieper, Sandra Koponen, Lorne Watson, Dixie Estes, Jennifer Harris (percussion) Mike Irwin, Sean Francis Conway (trumpet) Jesse Harris (banjo) Tony Scherr (guitar) Aaron Kean (bass) Jonathon Haffner, Matt Cole, Wolf Dorr, Jessica Lurie, Jason Chandler, Samir Zarif, Sean Sonderegger (saxes) Giuseppe Zevola (poetry) Agota Zdanaviciute, Dorote Zdanaviciute, Zivile Rimsaite (vocals, percussion) Milda Lauzikaite (vocals and trombone) Lina Saveikyte, Kriste Krupovisovaite (vocals) plus many more!

2/15 Saturday (GCP)
8 and 10 pm
Rasa Rasa
Dalius Noujo (drums) Sean Francis Conway (conduction) Aaron Kean (bass) Kenny Wollesen (bass drum) Jonathon Haffner (sax, guitar) Giuseppe Zevola (poetry) Agota Zdanaviciute, Dorote Zdanaviciute, Zivile Rimsaite (vocals, percussion) Milda Lauzikaite (vocals, trombone) Lina Saveikyte, Kriste Krupovisovaite (vocals)

2/16 Sunday (JR)
8 and 10 pm
The Uzupisians with special guest Mike Dillion
Kenny Wollesen (vibraphone, steel pan, percussion) William Shore (vibraphone, electronics) Dalius Noujo (percussion) Mike Dillion (vibraphone, percussion, tablas)

2/18 Tuesday (RJP)
8 pm
John Medeski, Thomas Workman and Mike Rivard
John Medeski (keyboards) Thomas Workman (various instruments) Mike Rivard (bass)

2/19 Wednesday (BLG)
8 and 10 pm
Red Cred
John Medeski (keyboards) Ben Perowsky (drums) Chris Speed (reeds)

2/20 Thursday (ICS)
8 and 10 pm
Mago
John Medeski (keyboards) Billy Martin (drums) with special guests

2/21 Friday (SC)
8 and 10 pm
Din
John Medeski (keyboards) Marc Ribot (guitar) Calvin Weston (drums)

2/22 Saturday (RK)
8 and 10 pm
Creating Silence!
John Medeski (keyboards) Tisziji Munoz (guitar) Don Pate (bass) Tony Falco (drums)

2/23 Sunday (KM)
8 and 10 pm
Dark Wave
John Medeski (keyboards) Adam Deitsch (drums) Skerik (reeds)

2/25 Tuesday (ICS)
8 pm
Ben Goldberg solo
Ben Goldberg (clarinet)

10 pm
Ben Goldberg, Sheldon Brown and Vijay Anderson
Ben Goldberg (clarinet) Sheldon Brown (sax) Vijay Anderson (drums)

2/26 Wednesday (BS)
8 pm
Ben Goldberg, Stomu Takeishi and Rudy Royston
Ben Goldberg (clarinet) Stomu Takeishi (bass) Rudy Royston (drums)

2/27 Thursday (ICS)
8 pm
Ben Goldberg, Greg Cohen and Ben Perowsky
Ben Goldberg (clarinet) Greg Cohen (bass) Ben Perowsky (drums)

10 pm
Ben Goldberg School
Ben Goldberg (clarinet) and his sextet

2/28 Friday (HM)
8 pm
Ben Goldberg, Kris Davis and Ches Smith
Ben Goldberg (clarinet) Kris Davis (piano) Ches Smith (drums)

10 pm
Ben Goldberg, Ellery Eskelin, Devin Hoff and Ches Smith
Ben Goldberg (clarinet) Ellery Eskelin (sax) Devin Hoff (bass) Ches Smith (drums)