The IBeam in November

English: Weasel Walter playing bass, with Marc...
English: Weasel Walter playing bass, with Marc Edwards at the Silent Barn in NYC (Photo credit: Wikipedia)

From Brooklyn’s IBeam:

Koh Ohtera Presents

Friday, November 1st 8:00 PM $10 Suggested Donation

1st: David Scanlon(gt)+Sean Ali(bass)+Koh Ohtera(pf)
2nd:Sean Ali(bass)+Koh Ohtera(pf,vo)
3rd: Coco Karol(dance)+Koh(pf,vo) * Costume designer Louda Larrain

Doggie Woof

Saturday, November 2nd 8:30 PM $10 Suggested Donation

8:30 PM
Doggie Woof:
Super Natsuki Tamura (didgeridoo)
Ken Kobayashi (drums, percussion)
Jochem van Dijk (bass guitar, effects)
9:30 PM
Sorey/Victor Duo:
Tyshawn Sorey (drums, percussion)
Fay Victor (voice)

Carlo Costa Presents

Sunday, November 3rd 8:30 PM $10 Suggested Donation

8pm: Gerstein / Stewart-Robertson / Costa
Ben Gerstein – trombone
Owen Stewart Robertson – guitar
Carlo Costa – drums
9pm: Jackson / Reid / Erb + Nate Wooley
Keefe Jackson – tenor saxophone, bass clarinet
Christoph Erb – tenor saxophone, bass clarinet
Tomeka Reid – cello
Nate Wooley – trumpet
XBOP

Saturday, November 9th 8:30 PM $10 Suggested Donation

XBOP 8:30pm

Daniel Carter – Sax
Will Arvo – E. Piano
Jon Roberds – Bass
Brandon Miller – Drums

Hammond, Sikora, Johnson, Mintz

Monday, November 11th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Ross Hammond – Guitar
Catherine Sikora – Tenor & Soprano Saxophone
Max Johnson – Bass
Billy Mintz – Drums

Battle Trance

Friday, November 15th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Travis Laplante- Tenor Saxophone
Matthew Nelson- Tenor Saxophone
Patrick Breiner- Tenor Saxophone
Jeremy Viner- Tenor Saxophone

Loop 2.4.3’s Psychedelic [TIME MACHINE ] electro-acoustic new music series (3/3)

Saturday, November 16th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Loop 2.4.3 / TommyTom’s Time Machine – solo space songs 8:30PM

Gyan Riley featured guest – solo guitar 9:15PM

Sub-verse – resident ensemble 10PM

new music for keyboards, samples, electro-acoustic percussion, voices and more by Istvan B’Racz, Tom Burnett, Thomas Kozumplik, and guests.

3 Saturdays this Fall:
Sept. 28 / Oct. 19 / Nov.16

Loop 2.4.3 curates 3 evenings of unique artists and collaborations, combining ancient and contemporary instruments/techniques, with colorful and mind-expanding results.

For detailed program of each date, see http://www.loop243.com

FSCO First Run- A Monthly string music series

Thursday, November 21st 8:30 PM $10 Suggested Donation

Frederika Krier’s “Laghima”.

Admission for each session is $10. Please visitwww.fireystringscompany.com for more info or contact loftartsproductions@gmail.com if you are interested in playing. Limited seating. Purchase advanced tickets at https://www.artful.ly/store/events/1277

Peter Kerlin Octet

Saturday, November 23rd 12:00 AM $10 Suggested Donation

8:00 Leila Adu – solo
8:30 Aarron Siegle – solo
9:30 Peter Kerlin Octet:
Peter Kerlin: Bass
Taylor Bergren Chrisman: Bass
Charles Burst: Bass, Percussion
Mike Pride: Drums
Jessica Pavone: Viola
Emily Manzo: Organ
Sam Sowyrda:Vibraphone
Cesare Papetti: Vibraphone

Denis Beuret, Elliott Levin, Max Johnson & Marc Edwards

Tuesday, November 26th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Denis Beuret – Trombone, Electronics
Elliott Levin – Tenor & Soprano Saxophone, Flute, Poetry
Max Johnson – Bass
Marc Edwards – Drums

Swiss trombonist Denis Beuret and Philadelphia-based saxophonist Elliot Levin have performed as a duo across Europe, at the Patchwork Festival, and have toured the east coast with drummer Weasel Walter. In this improvised concert, they will appear with the rhythm section of Marc Edwards and Max Johnson.

Pearring Sound

Saturday, November 30th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Jeff Pearring – Alto
Adam Caine – Guitar
Ken Filiano – Bass
Todd Capp – Drums