AMN Picks of the Week: Abbey Rader / Rhys Chatham / Kirk Knuffke / William Parker

English: Abbey Rader : Composer, percussionist...

Here is where I post, at a frequency of about once a week, a list of the new music that has caught my attention that week. All of the releases listed below I’ve heard for the first time this week and come recommended.

Abbey Rader – Reach for the Skies (2013)
Rhys Chatham – Harmonie du Soir (2013)
Kirk Knuffke – Amnesia Brown (2010)
William Parker / ICI Ensemble – Composer in Dialogue: Winter Sun Crying (2013)

Chicago Scene: October 19 – November 2

Tim Berne
Tim Berne (Photo credit: Wikipedia)

This is a weekly overview of live avant performances in the Chicago area.  Contact us if you’d like your shows listed.

October 19:

9:00PM at Heaven Gallery, 1550 N Milwaukee, 2nd Fl, 773.342.4597
CPA : Christopher Preissing, Peter Maunu, Albert Wildeman
Toby Summerfield, Anton Hatwich, Tim Daisy, Frank Rosaly

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($15-$12)
Tim Berne’s Snake Oil, with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith

October 20:

4:00PM at the Empty Bottle, 1035 N Western, 773.276.3600 ($5) (wheelchair-accessible)
Articular Facet 5.2
Avreeayl Ra’s Dream Stuff
Reid Karris, KG Price

7:30PM at the Logan Center Performance Hall, 915 E 60th, 773.702.ARTS ($15-$5)
Claire Chase, Katinka Kleijn, Jacob Greenberg — performance of Vox Balaenae

8:30PM at Constellation, 3111 N Western ($20-$10)
Third Coast Percussion : Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin, David Skidmore

10:00PM at the Hungry Brain, 2319 W Belmont, 773.709.1401 ($7) (wheelchair-accessible)
Toby Summerfield, Jason Roebke, Jeff Kimmel
bAgg*fisH : Marcos Baggiani, Michael Fischer

October 21:

7:30PM at Myopic Books, 1564 N Milwaukee, 773.862.4882
Keefe Jackson, Daniel Fandiño

8:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
a.pe.ri.od.ic (8)
Jeff Kimmel, Robert Reinhart, Eliza Bangert, Kenn Kumpf, Matthew Oliphant, Billie Howard, Jonathon Kirk, Owen Davis, Nomi Epstein, with special guest Michael Pisaro

9:00PM at Beat Kitchen, 2100 W Belmont, 773.281.4444 (wheelchair-accessible)
Extraordinary Popular Delusions : Jim Baker, Mars Williams, Brian Sandstrom, Steve Hunt

October 22:

9:30PM at The Whistler, 2421 N Milwaukee (Free) (wheelchair-accessible)
Keefe Jackson Trio with Jason Roebke, Mikel Avery

October 23:

8:00PM at Bond Chapel, 1050 E 59th, 773.702.8670 (Free)
Sendai Transmissions
Gene Coleman and Ensemble N_JP

9:00PM at the Bedford, 1612 W Division, 773.235.8800
Makaya McCraven, Justin Thomas, Jeff Parker, Joshua Abrams

October 24:

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($13-$10)
Lucian Ban, Mat Maneri

October 25:

11:00AM at Preston Bradley Hall, 78 E Washington, 312.744.6630 (Free)
My Silence XL : Jason Stein, Nick Butcher, Mike Reed, with Eleanor Scott, Jessica Mart

7:30PM at the Logan Center for the Arts, 915 E 60th, 773.702.ARTS ($35-$5)
On Sacred Ground
The Bad Plus : Ethan Iverson, Reid Anderson, Dave King, with Cristina Guadalupe, Noah Hutton

7:30PM at the Ukrainian Institute of Modern Art, 2320 W Chicago ($15 suggested donation)
MAVerick Ensemble : James Baur, Elizabeth Brausa Brathwaite, Jennie Oh Brown, Andrea DiOrio, Jeff Panko, William Jason Raynovich, Mark Sudeith, guest artists Alyson Berger, Timothy Ernest Johnson, Garrett Matlock

9:30PM at Constellation, 3111 N Western ($13-$10)
Michael Formanek, Ellery Eskelin, Jacob Sacks, Dan Weiss

October 26:

11:00AM at the Garfield Park Conservatory, 300 N Central Pk (Free)
My Silence XL : Jason Stein, Nick Butcher, Mike Reed, with Eleanor Scott, Jessica Mart

7:00PM at the Rhythm Room, 1715 Maple Ave, Evanston IL, 847.491.9723
Jimmy Bennington Colour And Sound Trio

7:30PM at the Museum of Contemporary Art, 220 E Chicago, 312.280.2660 ($28) (wheelchair-accessible)
Composer Portrait : John Zorn
ICE

8:30PM at Constellation, 3111 N Western ($15)
Spektral Quartet
Good Evening

11:00PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
Colorlist : Charles Gorczynski, Charles Rumback

October 27:

3:00PM at the Empty Bottle, 1035 N Western, 773.276.3600 ($5) (wheelchair-accessible)
Articular Facet 5.3
Renée Baker’s Awakenings
Sarah Rich, Jim Baker

3:00PM at Experimental Sound Studio, 5925 N Ravenswood, 773.769.1069 (Donation)
John Preus and guests — in conjunction with the Slow Sound exhibit

8:30PM at Constellation, 3111 N Western ($10)
Olivia Block with members of Chicago Composers Orchestra

10:00PM at the Hungry Brain, 2319 W Belmont, 773.709.1401 (wheelchair-accessible)
James Ilgenfritz’s MiND GAMeS : Angelika Niescier, Denman Maroney, James Ilgenfritz, Andrew Drury

October 28:

9:00PM at Beat Kitchen, 2100 W Belmont, 773.281.4444 (wheelchair-accessible)
Extraordinary Popular Delusions : Jim Baker, Mars Williams, Brian Sandstrom, Steve Hunt

October 30:

9:30PM at Constellation, 3111 N Western (Free)
Tim Stine Trio with Anton Hatwich, Frank Rosaly

10:00PM at the Hideout, 1354 W Wabansia, 773.227.4433 ($10)
NRG Ensemble presents Hal-the-Weenie

October 31:

9:00PM at Elastic, 2830 N Milwaukee, 2nd Fl, 773.772.3616
VCDC : Stine Janvin Motland, Frode Gjerstad, Fred Lonberg-Holm, Ståle Liavik Solberg

November 1:

8:00PM at Experimental Sound Studio, 5925 N Ravenswood, 773.769.1069 ($10, or $30 series pass)
Oscillations Series
Grant Wallace Band : Ben Hjertmann, Chris Fisher-Lochhead, Luke Gullickson
Andy Costello

November 2:

8:00PM at Graham Foundation (Madlener House), 4 W Burton Pl (Free, must RSVP)
Lampo Presents
Mark Fell

9:00PM at Elastic, 2830 N Milwaukee, 2nd Fl, 773.772.3616 ($10)
Intersections Series
Tim O’Dell, Tatsu Aoki, Avreeayl Ra, special guest Jeff Chan

For more information, such as show times and directions, as well as upcoming performances, see:

http://now-is.org/
http://www.ratchetmusic.com
http://www.umbrellamusic.org
http://www.mcachicago.org
http://www.cityofchicago.org/city/en/depts/dca/supp_info/chicago_culturalcenterschedule.html
http://www.skylarkchicago.com
http://www.hideoutchicago.com
http://www.elasticrevolution.com
http://www.myopicbookstore.com/music.html
http://www.lampo.org
http://dalniente.com
http://iceorg.org/events/category/chicago
http://www.emptybottle.com/

Monsieur Délire Reviews

R Stevie Moore
R Stevie Moore (Photo credit: Wikipedia)

From Monsieur Délire:

LOOPER / μatter (Monotype)
TETUZI AKIYAMA, TOM CARTER & CHRISTIAN KIEFER / The Darkened Mirror (Monotype)
BILL ORCUTT / A History of Every One (Editions Mego)
BRUSSEL / Härskeri (33revpermi)
ROBERT WYATT / ’68 (Cuneiform)
MICHAELA MELLÁN / Monaco (Monika)
BOOGARINS / AS Plantas Que Curam (Other Music Recording Company)
PETER GABRIEL [Artistes variés-Various artists] / And I’ll Scratch Yours (Real World)
BIRCH BOOK / Birch Book (Les Disques du 7ème Ciel)
MOSKITOO / Mitosis (12k)
RYUICHI SAKAMOTO & TAYLOR DEUPREE / Disappearance (12k)
R. STEVIE MOORE / Personal Appeal (Care in the Community)

Umbrella Music Fest 2013 Schedule

English: Amina Claudine Myers
English: Amina Claudine Myers (Photo credit: Wikipedia)

From Chicago’s Umbrella Music:

Umbrella Music is pleased to announce the full schedule and lineups for the 2013 UMBRELLA MUSIC FESTIVAL, which will take place in Chicago from November 6th-10th. Lauded as “the most impressive and adventurous jazz event of the year” by the Chicago Reader, the Umbrella Music Festival consistently presents some of the most innovative jazz and improvised music from around the world.

THE 2013 UMBRELLA MUSIC FESTIVAL :

WEDNESDAY, NOVEMBER 6th @ THE CHICAGO CULTURAL CENTER
78 E. Washington St. / FREE!! / 312-744-6630

“EUROPEAN JAZZ MEETS CHICAGO” : NIGHT ONE

Produced in partnership with The Austrian Consulate General, The Goethe Institut Chicago, The Consulate General of France, The Consulate General of the Republic of Lithuania in Chicago, The Consulate General of Poland, The Consulate General of Sweden, The Consulate General of Switzerland, and The Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events

6:30 PM : DÖRNER/LONBERG-HOLM/ZERANG
GERMANY

Axel Dörner – trumpet
Fred Lonberg-Holm – cello
Michael Zerang – percussion

Preston-Bradley Hall

7:30 PM : DOVYDAS STALMOKAS QUARTET
LITHUANIA

Dovydas Stalmokas – saxophones
Josh Berman – cornet
Kent Kessler – bass
Tim Daisy – drums
Claudia Cassidy Theater

8:30 PM : SHOFAR
POLAND

Mikolaj Trzaska – reeds
Rafael Roginski – guitar
Macio Moretti – drums

Randolph St. Café

9:30 PM : ERIC BOEREN QUARTET
THE NETHERLANDS

Eric Boeren – trumpet
Michael Moore – reeds
Wilbert de Joode – bass
Han Bennink – drums

Claudia Cassidy Theater

THURSDAY, NOVEMBER 7TH @ THE CHICAGO CULTURAL CENTER

78 E. Washington St. / FREE!! / 312-744-6630

“EUROPEAN JAZZ MEETS CHICAGO” : NIGHT TWO

Produced in partnership with The Austrian Consulate General, The Goethe Institut Chicago, The Consulate General of France, The Consulate General of the Republic of Lithuania in Chicago, The Consulate General of Poland, The Consulate General of Sweden, The Consulate General of Switzerland, and The Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events

6:30 PM : SEVAL
SWEDEN

Sofia Jernberg – voice
Emil Strandberg – trumpet
David Stackenäs – guitar
Fred Lonberg-Holm – cello
Patric Thorman – bass

Preston Bradley Hall

7:30 PM : WOLFGANG REISINGER QUARTET
AUSTRIA

Jaimie Branch – trumpet
Paul Giallorenzo – piano/electronics
Jason Roebke – bass
Wolfgang Reisinger – drums

Claudia Cassidy Theater

8:30 PM : ERB/BAKER/ROSALY
SWITZERLAND

Christophe Erb – reeds
Jim Baker – piano/electronics
Frank Rosaly – drums

Randolph St. Café

9:30 PM : Abrams / Adasiewicz / Avice / Ra / Sanz (The Bridge #1)
FRANCE

Aymeric Avice-trumpet
Jason Adasiewicz – vibes
Joshua Abrams – bass
Avreeayl Ra – drums
Benjamin Sanz – drums

Claudia Cassidy Theater

FRIDAY, NOVEMBER 8TH @ CONSTELLATION
3111 N. Western Ave. / $20 cover

9 PM : FRANK ROSALY’S CICADA MUSIC

James Falzone – clarinet
Jason Stein – bass clarinet
Keefe Jackson – reeds
Jason Adasiewicz – vibes
Jason Roebke – bass
Frank Rosaly – drums

10 PM : REMPIS/STACKENAS/LABYCZ

Dave Rempis – saxophones
David Stackenäs – guitar
Brian Labycz – electronics

11 PM : TAR BABY

Orrin Evans – piano
Eric Revis – bass
Nasheet Waits – drums

SATURDAY, NOVEMBER 9TH @ CONSTELLATION
3111 N. Western Ave. / $20 cover

9 PM : DAVIS/DRESSER DUO

Anthony Davis – piano
Mark Dresser – bass

10 PM : RUSS JOHNSON QUARTET

Russ Johnson – trumpet
Jason Stein – bass clarinet
Anton Hatwich – bass
Tim Daisy – drums

11 PM : AMINA CLAUDINE MYERS SOLO

Amina Claudine Myers – organ/vocals

SUNDAY, NOVEMBER 10TH @ CONSTELLATION
3111 N. Western Ave. / $20 cover

9:30 PM : MCPHEE/HÅKER FLATEN DUO

Joe McPhee – reeds/trumpet
Ingebrigt Håker Flaten – bass

10:30 PM : ERIC BOEREN’S ALL ELLINGTON

Eric Boeren – cornet
Josh Berman – cornet
Nick Broste – trombone
James Falzone – clarinet
Greg Ward – alto saxophone
Cameron Pfiffner – tenor saxophone
Ken Vandermark – baritone saxophone
Wilbert Dejoode – bass
Mike Reed – drums