Jazz Listings From The New York Times

Marty Ehrlich
Marty Ehrlich (Photo credit: Wikipedia)

From NYTimes.com:

‘The Cartographies of Flight’ (Friday) Marty Ehrlich, a forward-thinking multireedist, has organized this tribute to Charlie Parker with an emphasis on poetic syntax. Charles Bernstein and Erica Hunt, writers associated with the language poetry movement, will perform with Mr. Ehrlich’s band, consisting of musicians adept at shifting the balance between form and content: the trumpeter James Zollar, the guitarist Marc Ribot, the bassist Michael Formanek and the drummer Nasheet Waits. At 8:30 p.m., Tribeca Performing Arts Center, Borough of Manhattan Community College, 199 Chambers Street, near Greenwich Street, (212) 220-1460, tribecapac.org; $25, $15 for students. (Chinen)

Jonathan Finlayson and Sicilian Defense (Friday) Jonathan Finlayson is an incisive and often surprising trumpeter, as he has demonstrated in groups led by the daring alto saxophonist Steve Coleman. “Moment and the Message” (Pi) is his long-awaited debut album, featuring the band he calls Sicilian Defense: the pianist David Virelles, the guitarist Miles Okazaki, the bassist Keith Witty and the drummer Damion Reid. At 9 and 10:30 p.m., Jazz Gallery at Salt Space, 1160 Broadway, fifth floor, at West 27th Street, (212) 242-1063, jazzgallery.org; $20, $10 for members. (Chinen)

Why Roscoe Mitchell is Important to the Rova Sax Quartet

Rova Saxophone Quartet
Rova Saxophone Quartet (Photo credit: michaelz1)

From Table & Chairs, why Mitchell is important:

Rova Saxophone Quartet (comprised of Steve Adams, Larry Ochs, Jon Raskin and Bruce Ackley) explores the synthesis of composition and collective improvisation, creating exciting, genre-bending music that challenges and inspires. Rova began, in 1978, writing new material, touring, and recording, including early collaborations with such like-minded colleagues as guitarists Henry Kaiser and Fred Frith, and saxophonist John Zorn. Rova is one of the longest-standing groups in the music movement that has its roots in post-bop, free jazz, avant-rock, and 20th century new music, and draws inspiration from the visual arts and from the traditional and popular music styles of Africa, Asia, Europe and the United States.

Classical Music Listings From The New York Times

From NYTimes.com:

Counter)induction (Friday) This adventurous ensemble offers a program featuring “works in the shape of animals,” with music by Dai Fujikura, Nicholas Vines, Douglas Boyce, Evan Rogers and Paul Desenne. At 8 p.m., Tenri Cultural Institute, 43A West 13th Street, Greenwich Village, (212) 645-2800, counterinduction.com; $15 suggested donation. (Schweitzer)

Either/Or (Friday) This adventurous ensemble’s two-day festival of new music concludes with world premieres by Miya Masaoka and John Zorn and other recent works by Erik Griswold, Richard Carrick and Thomas Meadowcroft. At 8 p.m., the Kitchen, 512 West 19th Street, Chelsea, (212) 255-5793, Ext. 11, thekitchen.org; $15. (Woolfe)

Locrian Chamber Players (Friday) There are new-music ensembles. And then there is the adventurous and excellent Locrian Chamber Players, a group that plays only works written in the last 10 years. For a concert at Bargemusic, New York’s favorite floating concert hall, as part of the “Here and Now” series, the Locrian Players offer works by Harold Meltzer and Lois V. Vierk, a premiere by David Shohl, an American premiere by Bernard Hughes, and a New York premiere by Vera Ivanova. At 8 p.m., Bargemusic, Fulton Ferry Landing, next to the Brooklyn Bridge, (800) 838-3006, Ext. 1, bargemusic.org; $35, $30 65+, $15 students. (Tommasini)

Nate Wooley (Thursday) When this brilliant avant-garde trumpeter played part of his “Seven Storey Mountain” at Issue Project Room last year, he used a trumpet without a mouthpiece, amplifying it to create breathy, lightly pitched, sometimes squawking, sometimes almost spoken sounds that whispered over a dense shimmer of other instruments. He returns to the space with the mesmerizing work’s most complete iteration yet. At 8 p.m., 22 Boerum Place, at Livingston Street, downtown Brooklyn, (718) 330-0313, issueprojectroom.org; $10, $8 for students. (Woolfe)

June at the IBeam

From New York’s IBeam:

Mike Baggetta Quartet / Brad Shepik Trio

Saturday, June 1st 8:30 PM $10 Suggested Donation

Mike Baggetta Quartet 8.30pm
Mike Baggetta – Guitar
Jason Rigby – Saxophones
Eivind Opsvik – Bass
George Schuller – Drums

Brad Shepik Trio 10pm
Brad Shepik – Guitar
Billy Drewes – Saxophone
Tom Rainey – Drums

Minerva / Gerstein/Sacks/Morgan/Peterson

Sunday, June 2nd 8:30 PM $10 Suggested Donation

Minerva 8:30pm
JP Schlegelmilch – piano
Pascal Niggenkemper – bass
Carlo Costa – drums
http://www.carlocostamusic.com

9:30pm
Ben Gerstein, trombone
Jacob Sacks, piano
Thomas Morgan, bass
Randy Peterson, drums
http://www.bengerstein.com

Tomas Fujiwara Trio

Thursday, June 6th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Tomas Fujiwara Trio

Tomas Fujiwara – drums, compositions
Ralph Alessi – trumpet
Brandon Seabrook – guitar

Mikko Innanen & James Hurt Duo / Mikko Innanen with Triple Bass

Friday, June 7th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Mikko Innanen & James Hurt Duo – piano & electronics 8:30pm

Mikko Innanen with Triple Bass 10 pm
Max Johnson,Pascal Niggenkemper, TBA – bass

Mikko Innanen F60.8 / The Newest Trio

Saturday, June 8th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Mikko Innanen F60.8 (solo) 8:30pm

The Newest Trio (Mikko Innanen, Raoul Björkenheim, Weasel Walter) 10 pm

John Ehlis/Mikko Innanen/Thomas Heberer/Max Johnson

Sunday, June 9th 8:30 PM $10 Suggested Donation

8:30PM -10:00PM
Thomas Heberer – trumpet
John Ehlis – guitar & mandolin
Mikko Innanen – saxes
Max Johnson – bass

Little Women

Friday, June 14th 9:00 PM $10 Suggested Donation

9PM
Travis Laplante- Tenor Saxophone
Darius Jones– Alto Saxophone
Andrew Smiley- Guitar
Jason Nazary- Drums

Battle Trance / Seaven Teares

Saturday, June 15th 8:30 PM $10 Suggested Donation

Battle Trance 8:30 PM

Travis Laplante- Tenor Saxophone
Matthew Nelson- Tenor Saxophone
Patrick Breiner- Tenor Saxophone
Jeremy Viner- Tenor Saxophone

Seaven Teares 10:00 PM

Charlie Looker- Vocals, Guitars
Amirtha Kidambi- Vocals, Harmonium
Robbie Lee- Portative Organ, synth, guitars, recorder
Russell Greenberg- Percussion

Jeff Walton Quartet

Friday, June 21st 8:30 PM $10 Suggested Donation

Jeff Walton – tenor saxophone
Sebastien Ammann – piano
Danny Weller – bass
Ian Chang – drums

http://www.jeffwalton.bandcamp.com

The Stone in June

Swiss pianist Sylvie Courvoisier, performing a...
Swiss pianist Sylvie Courvoisier, performing at Le Triton, Les Lilas (France) (Photo credit: Wikipedia)

From New York’s Stone:

June 2013 at the Stone
curated by Trey Spruance / Sylvie Courvoisier / Frank London / Ned Rothenberg / Zeena Parkins

THE STONE RESIDENCIES
SECRET CHIEFS 3
MAY 28—JUNE 2

6/1 Saturday (KM)
8 and 10 pm
SECRET CHIEFS 3
Trey Spruance (guitar) Timba Harris (violin) Toby Driver (bass) Matt Lebofsky (keyboards) Kenneth Grohowski (drums)

6/2 Sunday (ICS)
8 and 10 pm
SECRET CHIEFS 3
Trey Spruance (guitar) Timba Harris (violin) Toby Driver (bass) Matt Lebofsky (keyboards) Kenneth Grohowski (drums)

THE STONE RESIDENCIES
SYLVIE COURVOISIER
JUNE 4—9

6/4 Tuesday (KR)
8 and 10 pm
Sylvie Courvoisier & Mark Feldman Quartet
Sylvie Courvoisier (piano) Mark Feldman (violin) Billy Mintz (drums) Thomas Morgan (bass)

6/5 Wednesday (RJP)
8 and 10 pm
Sylvie Courvoisier & Mark Feldman Quartet
Sylvie Courvoisier (piano) Mark Feldman (violin) Billy Mintz (drums) Thomas Morgan (bass)

6/6 Thursday (DDT)
8 pm
Sylvie Courvoisier Solo
Sylvie Courvoisier (piano)

10 pm
Sylvie Courvoisier & Ellery Eskelin Duo
Sylvie Courvoisier (piano) Ellery Eskelin (sax)

6/7 Friday (KR)
8 and 10 pm
Sylvie Courvoisier Trio
Sylvie Courvoisier (piano) Kenny Wollesen (drums) Drew Gress (bass)

6/8 Saturday (DS)
8 pm
Sylvie Courvoisier Trio
Sylvie Courvoisier Trio
Sylvie Courvoisier (piano) Kenny Wollesen (drums) Drew Gress (bass)

10 pm
Sylvie Courvoisier Trio and Guest
Sylvie Courvoisier (piano) Kenny Wollesen (drums) Drew Gress (bass) Special Guest

6/9 Sunday (KR)
8 pm
Mephista
Sylvie Courvoisier (piano) Ikue Mori (electronics) Suzie Ibarra (drums)

10 pm
Mephista with Lotte Anker
Sylvie Courvoisier (piano) Ikue Mori (electronics) Suzie Ibarra (drums) Lotte Anker (sax)

THE STONE RESIDENCIES
FRANK LONDON
JUNE 11—16

6/11 Tuesday (TO)
8 and 10 pm
Shekhinah Big Band
Lynn Ligamarri, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Petr Cancura, Zach Mayer (saxes) Steve Gluzband, Rob Henke, Ron Horton, John Carlson, Pam Fleming (trumpets) Matt Haviland, Art Baron, Brian Drye, Jacob Garchik, Curtis Hasselbring (trombones) Brian Marsella (piano) Brandon Seabrook (guitar) Brian Glassman (bass) Renato Thoms (percussion)

6/12 Wednesday (JA)
8 and 10 pm
Shekhinah Big Band
Lynn Ligamarri, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Petr Cancura, Zach Mayer (saxes) Steve Gluzband, Rob Henke, Ron Horton, John Carlson, Pam Fleming (trumpets) Matt Haviland, Art Baron, Brian Drye, Jacob Garchik, Curtis Hasselbring (trombones) Brian Marsella (piano) Brandon Seabrook (guitar) Brian Glassman (bass) Renato Thoms (percussion)

6/13 Thursday (CL)
8 and 10 pm
Spiritual Music
Frank London (trumpet) Lorin Sklamberg (voice) Rob Schwimmer (keyboards) and special guests
Nigunim, Zmiros and tsuker-zis.

6/14 Friday (TY)
8 pm
Bhangra Brass Party: featuring Frank London’s Klezmer Brass Allstars & guests—Yiddish Cabaret feat. Eleanor Reissa + Bhangra Brass Party feat. Deep Singh, Sarah Gordon & Manu Narayan
Frank London (trumpet, alto horn, piccolo trumpet, leader) Susan Sandler (trumpet, vocals) Mark Hamilton (trombone) David Harris (trombone, baritone horn) Curtis Hasselbring (trombone) Merlin Sheperd (clarinet)
Matt Dariau (clarinet, alto saxaphone, guida) Mark Rubin (contrabass helicon) Aaron Alexander (drums) Matt Moran (bass drum) Deep Singh (percussion) Sarah Gordon (voice) Eleanor Reissa (voice) Manu Narayan (voice) And many more!

10 pm
Bhangra Brass Party: featuring Frank London’s Klezmer Brass Allstars & guests—Songs of Zebulon feat. Jeremiah Lockwood & Shoko Nagai + Bhangra Brass Party feat. Deep Singh, Sarah Gordon & Manu Narayan
Frank London (trumpet, alto horn, piccolo trumpet, leader) Susan Sandler (trumpet, vocals) Mark Hamilton (trombone) David Harris (trombone, baritone horn) Curtis Hasselbring (trombone) Merlin Sheperd (clarinet)
Matt Dariau (clarinet, alto saxaphone, guida) Mark Rubin (contrabass helicon) Aaron Alexander (drums) Matt Moran (bass drum) Deep Singh (percussion) Sarah Gordon (voice) Eleanor Reissa (voice) Manu Narayan (voice) And many more!

6/15 Saturday (RK)
8 and 10 pm
Trumpet Hazonos
Steve Bernstein (trumpet) Frank London (trumpet) Kenny Wollesen (drums) Jamie Saft (keyboards)
Special World Premiere!

THE STONE RESIDENCIES
NED ROTHENBERG
JUNE 18—23

6/18 Tuesday (KM)
8 pm
Ned Rothenberg, Ikue Mori and Zeena Parkins
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto saxophone, shakuhachi) Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harp, electronics)

10 pm
Ned Rothenberg and Marc Ribot
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto saxophone, shakuhachi) Marc Ribot (guitar)

6/19 Wednesday (JA)
8 and 10 pm
Ned Rothenberg’s Sync
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto sax, shakuhachi) Jerome Harris (acoustic guitar, acoustic bass guitar) Samir Chatterjee (tabla)

6/20 Thursday (HB)
8 pm
Ned Rothenberg’s Ghost Stories
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto sax, shakuhachi) Min Xiao-Fen (pipa) Erik Friedlander (cello) Satoshi Takeishi (percussion)
A trio composition and a quartet improvisation.

10 pm
Ned Rothenberg’s Ghost Stories
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto sax, shakuhachi) Min Xiao-Fen (pipa) Erik Friedlander (cello) Satoshi Takeishi (percussion)
Duo for alto sax and percussion and quartet with Rothenberg/Xiao-fen/Friedlander/Takeishi

6/21 Friday (KM)
8 pm
Ned Rothenberg and John Zorn
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto sax, shakuhachi) John Zorn (alto sax)
TWENTY DOLLARS

10 pm
Quartet with Ray Anderson, Lindsey Horner and Reggie Nicholson
Ned Rothenberg (woodwinds) Ray Anderson (trombone) Lindsey Horner (bass) Reggie Nicholson (drums)

6/22 Saturday (KR)
8 pm
Ned Rothenberg, Sylvie Courvoisier and Mark Feldman
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto saxophone, shakuhachi) Sylvie Courvoisier (piano) Mark Feldman (violin)

10 pm
Ned Rothenberg/Adam Matta
Ned Rothenberg (woodwinds) Adam Matta (human beatbox) and tba

6/23 Sunday (KR)
8 and 10 pm
Ned Rothenberg with the Mivos String Quartet
Ned Rothenberg (clarinet, bass clarinet, alto sax, shakuhachi) Olivia de Prato, Joshua Modney (violins) Victor Lowrie (viola) Mariel Roberts (cello)

THE STONE RESIDENCIES
ZEENA PARKINS
JUNE 25—30

6/25 Tuesday (CWL)
8 pm
Zeena Parkins & Mick Barr Duo
Zeena Parkins (harp) Mick Barr (guitar, mandolin)

10 pm
Zeena Parkins & Nate Wooley Duo
Zeena Parkins (harp) Nate Wooley (trumpet)

6/26 Wednesday (GCP)
8 pm
Zeena Parkins & Weasel Walter Duo
Zeena Parkins (harp) Weasel Walter (drums)

10 pm
Zeena Parkins & Deep Singh Duo
Zeena Parkins (harp) Deep Singh (tabla)

6/27 Thursday (DDT)
8 and 10 pm
PHANTOM ORCHARD : 8 and 10pm
Zeena Parkins (harp) Ikue Mori (electronics) Special Guest Marcus Rojas (tuba)
Magical duo with my long time collaborator the brilliant Ikue Mori. Phantom Orchard joined by guest Marcus Rojas.

6/28 Friday (ICS)
8 pm
Zeena Parkins: Music for Harps: Acoustic and Electric
Zeena Parkins (harps, electronics)
New works for acoustic and electric harp and electronic processes.

10 pm
White Out + Zeena Parkins
Lin Culbertson (analog synth, autoharp) Tom Surgal (drums, bells, etc.)

6/29 Saturday (CL)
8 and 10 pm
What Is?? What Is Is?
Zeena Parkins (harps) Ryan Sawyer (drums) Ryan Ross Smith (keyboards, electronics)
Improvisations and songs without words to head to gather to arrange to repair to discard to grasp to scatter to complement to surround to join to laminate.

6/30 Sunday (GCP)
8 and 10 pm
LACE PIECE
Jim Staley (trombone) Ikue Mori (electronics) Ned Rothenberg (reeds) Chris McIntyre (trombone) David Shively (percussion) Anthony Coleman (piano) Ryan Ross Smith (keyboards), Matt Small (bass) Zeena Parkins (harp) Jim Pugliese (conductor)
My graphic score based on patterning and nested stories inspired by pieces of lace collected from obscure corners of the world.

June at Cafe OTO

English: Steve Beresford
English: Steve Beresford (Photo credit: Wikipedia)

From London’s Cafe OTO:

Bleed Presents: Bee Mask
Sat 1 June ’13 • 8pm • £10 Adv / £12 on the Door

Anne James Chaton / Andy Moor / Thurston Moore
Sun 2 June ’13 • 8pm • Sold out

Guillaume Viltard / Seymour Wright / Paul Abbott
Mon 3 June ’13 • 8pm • £6 Adv / £7 on the Door

the 49 Americans
Tues 4 June ’13 • 8pm • £7 Adv / £8 on the Door

Vie]noise[eries // Klaus Filip, Noid, Seymour Wright / Wei-ya Lin, Johannes Kretz, Alison Blunt, Hannah Marshall / Martin Siewert, Alan Wilkinson, Peter Marsh, Paul May
Wed 5 June ’13 • 8pm • £8 Adv / £10 on the Door

Luke Fowler &Amp; Richard Youngs (Duo)
Fri 7 June ’13 • 8pm • £7 Adv / £8 on the Door

Second Language Presents Colleen + Directorsound + ÁIne O’dwyer
Sat 8 June ’13 • 8pm • Sold out

the London Improvisers Orchestra
Sun 9 June ’13 • 8pm • £6 / £4 Concs

David Grubbs with Andrea Belfi &Amp; Stefano Pilia
Mon 10 June ’13 • 8pm • £10 Adv / £12 on the Door

Akio Suzuki &Amp; Aki Onda
Tues 11 June ’13 • 8pm • £7 Adv / £8 on the Door

Oren Ambarchi Presents ‘Knots’ with Strings
Wed 12 June ’13 • 8pm • £12 Adv / £14 on the Door

Martin Küchen / Steve Beresford / Ståle Liavik Solberg
Thurs 13 June ’13 • 8pm • £6 Adv / £7 on the Door

Charlemagne Palestine // Two Day Residency
Fri 14 June ’13 • 8pm • £10 Adv / £12 Door / £18 Two Day Pass
with Steve Noble / the Bohman Brothers (Trio)
Sat 15 June ’13 • 8pm • £10 Adv / £12 Door / £18 Two Day Pass
with Grumbling Fur + L’ocelle Mare

Aips Presents: Postcards from Italy
Sun 16 June ’13 • 8pm • £8 Adv / £10 on the Door

John Tilbury / John Edwards / Mark Sanders
Mon 17 June ’13 • 8pm • £8 Adv / £10 on the Door

Unconscious Archives #8 – Pierre Bastien / Karel Doing / Louise Curham &Amp; Alison Blunt
Wed 19 June ’13 • 7.30pm • £8 Adv / £10 on the Door

Chuck Johnson + Daniel Bachman
Thurs 20 June ’13 • 8pm • £8 Adv / £10 on the Door

Luc Ex / Veryan Weston / Hannah Marshall / Mark Sanders
Sun 23 June ’13 • 8pm • £8 Adv / £10 on the Door

Ikue Mori / Steve Noble (Duo)
Mon 24 June ’13 • 8pm • £10 Adv / £12 on the Door

Tues 25 June ’13 • Closed for a Private Function • 5pm-9pm

the Ames Room
Wed 26 June ’13 • 8pm • £8 Adv / £10 on the Door

Zewditou Yohannes + Howard Williams (DJ)
Fri 28 June ’13 • 8pm • £7 Adv / £8 on the Door

Hladowski &Amp; Joynes + Dead Rat Orchestra + Tom James Scott/henry Butcher
Sat 29 June ’13 • 8pm • £7 Adv / £8 on the Door

an Evening with Frank Fairfield
Sun 30 June ’13 • 8pm • £7 Adv / £8 on the Door

Liquid Music 2013-14 Schedule

From The Saint Paul Chamber Orchestra:

ZOLA JESUS AND STEPHEN PRUTSMAN WITH SPCO STRING QUARTET; IAN DING AND ASHLEY BATHGATE
Shared evening of new song arrangements by singer-songwriter Zola Jesus and former SPCO Artistic Partner Stephen Prutsman; new works for percussion and cello duo Ian Ding and Ashley Bathgate (Bang on a Can All-Stars) with a world premiere by composer Ted Hearne
Sunday | Sep 22 | 7pm
Amsterdam Bar & Hall, downtown Saint Paul

JHEREK BISCHOFF: Composed
Songwriter, producer, performer and composer Jherek Bischoff hosts guest vocalists Sondre Lerche, Ólöf Arnalds, and Poliça’s Channy Leaneagh, alongside a chamber ensemble of Twin Cities instrumentalists, Deerhoof’s Greg Saunier, and more
Friday | Oct 18 | 8pm
Fitzgerald Theater, Saint Paul

ENSEMBLE DAL NIENTE
Contemporary chamber music group Ensemble dal Niente and synched video combine in a world premiere work by Minnesota composer Noah Keesecker
Tuesday | Nov 5 | 7:30pm
The Music Room, Saint Paul

ONEOHTRIX POINT NEVER AND TIM HECKER
Two leading international electronic experimentalists Daniel Lopatin (Oneohtrix Point Never) and Tim Hecker share an aurally adventurous evening of light and shadow that dips deep into drone, ambient, distortion and beyond
Saturday | Nov 16 | 8pm
William and Nadine McGuire Theater, Walker Art Center

HILARY HAHN AND HAUSCHKA: Silfra
Contemporary innovators and collaborators violinist Hilary Hahn and pianist Hauschka present music from their free-spirited and ambitious release Silfra
Sunday | Jan 12 | 7pm
Aria, Warehouse District of Minneapolis

OLGA BELL: Origin/Outcome
With Tom Vek and Angel Deradoorian
World premiere of song cycle Krai, dazzling visuals by Alejandro Crawford (MGMT), vocals by Angel Deradoorian (former member of Dirty Projectors) and Nothankyou, the debut of Bell’s collaboration with British musician Tom Vek
Thursday | Feb 13 | 8pm
William and Nadine McGuire Theater, Walker Art Center

S/S/S: Jim Hodges Retrospective music experience
Inspired by the work of contemporary visual artist Jim Hodges, rapper Serengeti, composer/producer Son Lux and singer/songwriter Sufjan Stevens will release their sophomore recording in conjunction with the first comprehensive survey of Hodges’ work in the U.S.
Feb 14-May 11, 2014
Walker Art Center Galleries

TIMO ANDRES: Work Songs featuring Gabriel Kahane, Ted Hearne, Becca Stevens and Nathan Koci
Composer and pianist Timo Andres makes his Twin Cities debut with a new song cycle specifically created for fellow rising-star composers and multi-instrumentalists Gabriel Kahane, Ted Hearne, Becca Stevens and Nathan Koci
Friday | Mar 21 | 8pm
Saturday | Mar 22 | 8pm
The Music Room, Saint Paul

DANIEL BJARNASON AND NADIA SIROTA
Premiere of Daniel Bjarnason’s string orchestra version of his stirring concerto Sleep Variations composed expressly for widely-heralded violist Nadia Sirota
Tuesday | May 6 | 7:30pm
Amsterdam Bar & Hall, downtown Saint Paul

ETHEL: Documerica
Documerica melds multiple-screen video projections with music by some of today’s top composers, performed with electrifying virtuosity by alternative string quartet ETHEL
Tuesday | Jun 3 | 7:30pm
Aria, Warehouse District of Minneapolis

Igloo Magazine Reviews

From igloomag.com:

Infinite Particles :: Infinite Particles (Reverb Worship)
Ulaan Markhor :: Ulaan Markhor (Soft Abuse)
Ian Boddy :: Liverdelphia (DiN)
Christiaan Virant :: Fistful of Buddha (CVMK)
Marc Barreca :: Tremble (Palace of Lights)
Гибель тургруппы Дятлова :: Souterraine (Knick Knack Yoda)