The Stone in March

Marty Ehrlich
Marty Ehrlich (Photo credit: Wikipedia)

Highlights of March shows at New York’s Stone:

3/1 Friday (ICS)
8 pm
killer BOB
Dave Scanlon (guitar) Max Jaffe (drums) Steven Lugerner (woodwinds) Rob Lundberg (bass)

10 pm
Guerilla Toss
Kassie Carlson (voice) Ian Kovac (synth) Peter Negroponte (drums, electronics) Simon Hanes (bass) Arian Shafiee (guitar)

3/2 Saturday (DS)
8 pm
Normal Love
Amnon Freidlin (guitar, electronics) Evan Lipson (bass) Rachael Bell (voice, sampler) Jessica Pavone (amplified violin) Max Jaffe (drums)

10 pm
In One Wind
Angelo Spagnolo (voice, guitar) Rob Lundberg (bass) Mallory Glaser (voice, synth, sampler) Max Jaffe (drums) Steven Lugerner (woodwinds)

3/3 Sunday (SK)
8 pm
Steven Lugerner Quartet
Steven Lugerner (woodwinds) Myra Melford (piano) Stephanie Richards (trumpet) Matt Wilson (drums)

10 pm
Cloud Becomes Your Hand
Stephen Cooper (voice, guitar) Hunter Jack (violin) Weston Minissali (synth) Sam Sowyrda (percussion) Booker Stardrum (drums)
FIVE DOLLARS

3/4 Monday (MJC)
8 and 930 pm
Frank London’s Shekhina Big Band
Greg Wall, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Zach Mayer, Paul Shapiro, Doug Wieselman, Jessica Lurie (saxes) Justin Mullens, Steven Gluzband, Ronald Horton, Pam Fleming, Rob Henke (trumpets) Curtis Hasselbring, Jacob Garchik, Matt Haviland, Brian Drye (trombones) Yoshie Fruchter (guitar) Anthony Coleman (piano) Uri Sharlin (accordion) Brian Glassman (bass) Roberto Rodriguez (drums) Renato Thoms (percussion)

3/6 Wednesday (ICS)
8 pm
Girls and God (angelo)
Angelo Spagnolo (voice, guitar, electronics)

10 pm
Girls and God (dave)
Dave Scanlon (voice, guitar, electronics)

3/7 Thursday (KR)
8 pm
Bleeding Heart
Ross Gallagher (bass, compositions) Danny Fisher-Lochhead (alto sax) Kyle Wilson (tenor sax) Danny Lubin-Laden (trombone) Craig Weinrib (drums)

3/8 Friday (DM)
8 pm
Many Arms
Nick Millevoi (guitar) Ricardo Lagomasino (drums) Johnny DeBlase (bass)

10 pm
Celestial Shore
Sam Owens (voice, guitar) Greg Albert (voice, bass) Max Almario (drums)

3/9 Saturday (CL)
8 pm
Ashcan Orchestra
Pat Spadine (toys, percussion) and special guests

10 pm
Pet Bottle Ningen
Dave Miller (drums) Dave Scanlon (guitar) Nonoko Yoshida (sax)

3/10 Sunday (RJP)
8 pm
Hag
David Grollman (percussion) Brad Henkel (trumpet) Sean Ali (bass)

3/11 Monday (TO)
8 and 930 pm
Frank London’s Shekhina Big Band
Greg Wall, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Zach Mayer, Paul Shapiro, Doug Wieselman, Jessica Lurie (saxes) Justin Mullens, Steven Gluzband, Ronald Horton, Pam Fleming, Rob Henke (trumpets) Curtis Hasselbring, Jacob Garchik, Matt Haviland, Brian Drye (trombones) Yoshie Fruchter (guitar) Anthony Coleman (piano) Uri Sharlin (accordion) Brian Glassman (bass) Roberto Rodriguez (drums) Renato Thoms (percussion)

3/12 Tuesday (CWL)
8 pm
Travis Reuter
Travis Reuter (guitar, compositions) Peter Evans (trumpet) Miles Okazaki (guitar) Jeremy Viner (tenor sax) Danny Sher (drums)

3/13 Wednesday (BLG)

10 pm
Alan Bjorklund
Alan Bjorklund (trumpet, compositions) David Schnug (tenor sax) Jeremy Viner (baritone sax) Pascal Niggenkemper (bass) Cody Brown (drums) Bastard (voice)
A Tribute to Andrew Carrico, playing the music of both Alan Bjorklund and Andrew Carrico.

3/14 Thursday (ICS)
8 pm
VaVatican
Weston Minissali (synth) Nathaniel Morgan (sax) Owen Stewart-Robertson (guitar) Booker Stardrum (drums)

10 pm
Eli Keszler
Eli Keszler (percussion) and Special Guests

3/15 Friday (CL)
8 pm
Valerie Kuehne
Valerie Kuehne (cello)

10 pm
Ipppen
Kouno Youji (electronics, synth)
From shikoku, Japan

3/16 Saturday (JR)
8 and 10 pm
JOHN ZORN IMPROV NIGHT—A STONE BENEFIT
John Zorn (sax) and many special guests

3/18 Monday (KR)
8 and 930 pm
Frank London’s Shekhina Big Band
Greg Wall, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Zach Mayer, Paul Shapiro, Doug Wieselman, Jessica Lurie (saxes) Justin Mullens, Steven Gluzband, Ronald Horton, Pam Fleming, Rob Henke (trumpets) Curtis Hasselbring, Jacob Garchik, Matt Haviland, Brian Drye (trombones) Yoshie Fruchter (guitar) Anthony Coleman (piano) Uri Sharlin (accordion) Brian Glassman (bass) Roberto Rodriguez (drums) Renato Thoms (percussion)

3/20 Wednesday (KR)
8 pm
Sam Pluta and Jim Altieri
Jim Altieri (violin) Sam Pluta (electronics)

10 pm
Daria Binkowski
Daria Binkowski

3/22 Friday (ICS)
8 pm
Schubert/Gavett duo
Schubert (voice) Gavett (voice)

3/23 Saturday (KM)
8 pm
Dennis Sullivan & Levy Lorenzo
Dennis Sullivan (percussion) Levy Lorenz (electronics)

10 pm
Yuki Numata
Yuki Numata (horn trios)

3/24 Sunday (JR)
8 pm
Ludovico Ensemble
Ludovico Ensemble
Music of Kurtag.

10 pm
Ludovico Ensemble
Ludovico Ensemble
Marti Epstein, Hypnagogia.

3/26 Tuesday (NY)
8 pm
Erik Carlson
Erik Carlson (violin)

10 pm
Links Trio