December at the Stone

English: Nels Cline @ All tomorrow's parties f...
English: Nels Cline @ All tomorrow’s parties festival 2004 (London) Français : Nels Cline @ All tomorrow’s parties festival 2004 (Londres) (Photo credit: Wikipedia)

From New York’s Stone:

12/1 Saturday (RK)
8 pm
Scott Amendola Trio
Nels Cline (guitar) John Shifflett (bass) Scott Amendola (drums, electronics)

10 pm
Scott Amendola Quartet
Scott Amendola (drums) Ben Goldberg (clarinet) Josh Smith (tenor sax) John Shifflett (bass) Special Guest Nels Cline (guitar)

12/2 Sunday (CWL)
8 pm
Charlie Hunter/Scott Amendola Duo
Charlie Hunter (7-string guitar) Scott Amendola (drums, electronics)

10 pm
Comedies For The Young
Mathias Bossi (percussion, voice) Scott Amendola (drums, electronics, percussion) Special Guests Nels Cline (guitar, stuff) Charlie Hunter (7-string guitar)

12/4 Tuesday (DDT)
8 pm
Larry Ochs and Don Robinson Duo
Larry Ochs (saxes) Donald Robinson (drums)

10 pm
Rob Sudduth Group
Rob Sudduth (tenor sax) Ben Goldberg (clarinet) Benjamin Stapp (tuba) Elliot Humberto Kavee (drums)

12/5 Wednesday (RJP)
8 pm
Ben Goldberg’s Unfold Ordinary Mind
Ben Goldberg (contra alto clarinet, compositions) Ellery Eskelin (tenor sax) Nels Cline (guitar) Ches Smith (drums)

10 pm
Dougie Bowne
Dougie Bowne (drums)

12/6 Thursday (ICS)
8 pm
Miho Hatori
Miho Hatori (vocals) Christopher Pow Pow Powell (beats) George Langford (samples) Hisham Bharoocha (guitar)

10 pm
The Joshua Smith Quartet
Joshua Smith (sax) Nate Wooley (trumpet) Rob Jost (bass) Joe Tomino (drums)

12/7 Friday (MJC)
8 pm
FIG
Yuka Honda (keys, voice) Nels Cline (guitar, voice)

10 pm
Nels Cline and Julian Lage
Nels Cline, Julian Lage (guitars)

12/8 Saturday (SK)
8 pm
Justin Peake-Beautiful Bells
Justin Peake (drums, electronics) Dave LeBleu (electronics, piano) Eivind Opsvik (bass)

10 pm
Jim Campilongo Quartet
Jim Campilongo (guitar) Jay Foote (bass) Bryn Roberts (keys) Taylor Floreth (drums)

12/9 Sunday (ICS)
8 pm
Brandon Ross “Yet Another Plane”
Brandon Ross (acoustic guitars, banjo, taisho harp) Stomu Takeishi (acoustic bass guitar) Stephanie Richards (trumpet) Hardedge (sound design)

10 pm
Mike Kanan and Peter Bernstein Duo
Mike Kanan (piano) Peter Bernstein (guitar)

12/11 Tuesday (TO)
8 pm
Erik Deutsch Trio
Erik Deutsch (piano, keys) Allison Miller (drums) Special Guest Rene Hart (bass)

10 pm
Marika Hughes Solo
Marika Hughes (cello, voice)

12/12 Wednesday (KR)
8 pm
Angelica Sanchez Trio
Angelica Sanchez (piano)

10 pm
Alessi, Davis, Laubrock and Rainey
Ingrid Laubrock (sax) Ralph Alessi (trumpet) Kris Davis (piano) Tom Rainey (drums)

12/13 Thursday (BS)
8 pm
Alexis Cuadrado Quartet
Alexis Cuadrado (bass, compositions) Noah Preminger (sax) Steve Cardenas (guitar) Eric Doob (drums)

10 pm
Steven Bernstein
Steven Bernstein (trumpet, slide Trumpet)

12/14 Friday (DDT)
8 pm
Trevor Dunn Solo
Trevor Dunn (acoustic bass)

10 pm
Endangered Blood
Chris Speed (saxes, clarinet) Oscar Noriega (saxes, clarinet) Trevor Dunn (bass) Jim Black (drums)

12/15 Saturday (JM)
8 pm
Min Xiao-Fen’s Dim Sum with Satoshi Takeishi
Min Xiao-Fen (pipa, Nanyin pipa, child’s pipa, sanxian, vocals) Satoshi Takeishi (percussion, electronics)

10 pm
William Parker’s Winter Music for Mixed Ensemble
Part 1: William Parker (1890 duplex bass, hochiku, bass duduk) Dave Hofstra (bass sax) J.D. Parran (bass sax) Justin Fryer (bass) Keith Park (percussion) Part 2: Kyoko Kitamura (voice) Miya Masoka (koto) William Parker (bolon)
Part one: “Nadir For Bruce Baille (2012)”. Part two “Smiles left In The Snow (2012 ) For Ken Jacobs.

12/16 Sunday (JI)
8 pm
Huang Ruo’s works for two ensembles
Momenta Quartet, Ensemble FIRE
Works for string quartet, clarinet, viola, pipa and voice.

10 pm
Matthias Müller Trio
Matthias Müller (clarinet, sensor augmented bass clarinet) Dan Barrett (cello) Cesare Papetti (drums)
Works for clarinet/sensor augmented bass clarinet, cello and percussion

12/18 Tuesday (RJP)
8 pm
Yoon Sun Choi’s The E-String Band
Yoon Sun Choi (toy piano, voice) Jacob Sacks (melodica) Khabu Doug Young (ukulele) Thomas Morgan (guitar) Vinnie Sperrazza (percussion)

10 pm
Steve Salerno Trio
Steve Salerno (guitar) Dean Johnson (bass) Frank Bellucci (drums)

12/19 Wednesday (TY)
8 pm
Oded Tzur’s Quartet
Oded Tzur (tenor sax) Eden Ladin (piano) Petros Klampanis (bass) Rodney Green (drums)

10 pm
Damon Banks’s Travelguides
Damon Banks (bass) Graham Haynes (cornet) Brian Prunka (guitar) Manu Koch (keys) Bruce Cox (drums)

12/20 Thursday (KR)
8 pm
Jane Ira Bloom’s Trio
Jane Ira Bloom (soprano sax) Mark Helias (bass) Bobby Previte (drums)

10 pm
Jason Kao Hwang’s EDGE
Taylor Ho Bynum (cornet, flugelhorn) Andrew Drury (drums) Ken Filiano (string bass) Jason Kao Hwang (composer, violin, viola)

12/21 Friday (TO)
8 pm
PostClassical productions presents: Schubert Uncorked
David Taylor (bass trombone) William Wolfram (piano)
Produced by Joseph Horowitz.

10 pm
Alan Chan’s “Winter News” Project with poetry by John Haines (1924–2011)
Brittany Aujou (vibraphone) Gregory Chudzik (bass) Joe Hertenstein (drums) Sean Sonderegger (woodwinds) Kristin Page Stuart (voice) Harvey Valdes ( guitar)

12/22 Saturday (BLG)
8 pm
Jin Hi Kim’s “KNOT”
Jin Hi Kim (komungo) David Wallace (viola) Richard Carrick (guitar) James Ilgenfritz (bass)

10 pm
Sarah Weaver”s Cycles of Awakening
Robert Dick (flutes) Jane Ira Bloom (soprano sax) Oliver Lake (alto sax) Min Xiao-Fen (pipa) Dave Taylor (bass trombone) Miya Masaoka (koto) Ursel Schlicht (piano) Sarah Weaver (conductor, composer)

12/23 Sunday
8 pm
Mimi Jong’s “AppalAsia”
Mimi Jong (erhu) Jeff Berman (dulcimer) Susan Powers (banjo)

10 pm
Le Zhang Quintet
Le Zhang (vocals) Sebastien Ammann (biano) Russ Flynn (bass) Max Jaffe (drums) Jacob Teichroew (saxophone)

12/26 Wednesday (CB)
8 pm
Esther Venrooy with Lander Gyselinck
Esther Venrooy (laptop) Lander Gyselinck (drums)

10 pm
Ensemble 212
Jessica Taskov (flute) Vasko Dukovski (clarinet) Miyun Chung (violin) Jason Shen (cello) Yoon Jae Lee (piano)

12/27 Thursday (JI)
8 pm
Du Yun Quartet
Du Yun (voice, keys, gadgets, home-made instruments, zheng) Zhou Yi (pipa, qin) Gareth Flowers (trumpet, electronics) Theo Metz (drums, electronics)

10 pm
Trio Tritticali
Helen Yee (violin) Leanne Darling (viola) Loren Kiyoshi Dempster (cello)

12/28 Friday (JI)
8 pm
Shoko Nagai and Satoshi Takeishi
Shoko Nagai (piano, processing) Satoshi Takeishi (drums, electronics)

10 pm
Howie Kenty
Howie Kenty (electronics, guitar, bass) Adrianna Mateo (violin) Elevator Rose: Joe Fee (percussion) Vasudevan Panicker (piano) Elzbieta Polak (violin) Fred Trumpy (drums)
Works for laptop, drum set and percussion, electric bass, keyboard/piano, violin and electric guitar.

12/29 Saturday (MM)
8 and 10 pm
JOHN ZORN ANNUAL END OF THE YEAR IMPROV FESTIVAL—A STONE BENEFIT
John Zorn (sax) Ikue Mori (electronics) Anthony Coleman (piano) Ron Anderson (guitar) Eyal Maoz (guitar) Uri Gurvich (sax) Brian Chase (drums) Ilhan Irsahin (sax) Nonoko Yoshida (sax) Ty Citerman (guitar) and many special guests

12/30 Sunday (CWL)
8 and 10 pm
JOHN ZORN ANNUAL END OF THE YEAR IMPROV FESTIVAL—A STONE BENEFIT
John Zorn (sax) Ikue Mori (electronics) Anthony Coleman (piano) Ron Anderson (guitar) Eyal Maoz (guitar) Brian Chase (drums) Uri Gurvich (sax) Ilhan Irsahin (sax) Nonoko Yoshida (sax) and many special guests

12/31 Monday (MM)
7 pm
SPECIAL SURPRISE SHOW
details to be announced

11 pm
BELLS AT MIDNIGHT
Marc Ribot (guitar) Henry Grimes (bass) Roy Campbell (trumpet) Chad Taylor (drums)

Advertisements