The Stone in October

English: Trey Spruance of Secret Chiefs 3, an ...
English: Trey Spruance of Secret Chiefs 3, an American avant-garde music group from San Francisco, performing at Williamsburg Music Hall, Brooklyn, New York, May 30, 2009 (Photo credit: Wikipedia)

From New York’s Stone:

October 2012 at the Stone
curated by Timba Harris / On Ka’a Davis

10/1 Monday (ICS)
7:30 and 9
NEW MUSIC OBSERVATORY AT THE STONE
On Ka’a Davis and his Famous Original Djuke Music Big Band
expected participants

10/2 Tuesday (MJ)
8 pm
Janet Feder
Janet Feder (guitar) and special guests

10 pm
Matt Mitchell’s Normal Remarkable Persons

10/3 Wednesday (SK)
8 pm
Shahzad Ismaily Solo
Shahzad Ismaily (bass)

10 pm
Causing a Tiger

10/4 Thursday (DM)
8 pm
Timba Harris Solo
Timba Harris (violin, viola)

10 pm
SuperBalls
Gyan Riley (guitar) David Cossin (percussion)

10/5 Friday (MJC)
8 pm
Bassam Saba Trio – Original Arabic Folk

10 pm
Bassam Saba – AL-MADAR. Arabic Rock.

10/6 Saturday (ICS)
8 pm
Kayo Dot plays Toby Driver’s “In The L..L..Library Loft”

10 pm
6000 Years of Darkness—The Music of James Davis

10/7 Sunday (DDT)
8 pm
Leyna Marika Papach
Leyna Marika Papach (violin)

10 pm
The Empty Cage Quartet

10/8 Monday (ICS)
7:30 and 9
NEW MUSIC OBSERVATORY AT THE STONE
On Ka’a Davis and his Famous Original Djuke Music Big Band

10/9 Tuesday (KR)
8 pm
Samuel Adams and Adrian Knight

10 pm
ABRAXAS—Shanir Ezra Blumenkranz plays Masada Book Two

10/10 Wednesday (KR)
8 pm
UR

10 pm
Ches Smith Trio

10/11 Thursday (JM)
8 pm
Ishraqiyun

10 pm
Secret Chiefs 3 plays Masada

10/12 Friday (ICS)
6 pm
Special lecture by Trey Spruance regarding the 8pm concert

8 pm
Trey Spruance
Trey Spruance (guitar) Eyvind Kang (viola) Jessika Kenney (voice) Timba Harris (violin)

10 pm
Gyan Riley Trio

10/13 Saturday (RK)
8 pm
Sound Actions

10 pm
Timba Harris presents neXus I: Cascadia

10/14 Sunday (JM)
8 pm
Harvester

10 pm
Mario Diaz de Leon—Oneirogen

10/15 Monday (ICS)
7:30 and 9

10/16 Tuesday (KR)
8 pm
Virgil Moorefield Ensemble

10 pm
BloodMist

10/17 Wednesday (RJP)
8 pm
Juan Quiones, Kevin Harris and Marvin “Bugulu” Smith

10 pm
Plank Theory

10/18 Thursday (DDT)
8 pm
Jemeel Moondoc

10 pm
Avram Fefer Trio

10/19 Friday (ICS)
8 pm
Nick Gianni’s Evolution

10 pm
Brandon Ross and Pendulum

10/20 Saturday (CWL)
8 pm
Bern Nix

10 pm
Ms. Piano and Company

10/21 Sunday (DS)
8 pm
Evans Thompson

10 pm
Sylvain Leroux

10/22 Monday (ICS)
7:30 and 9
NEW MUSIC OBSERVATORY AT THE STONE
On Ka’a Davis and his Famous Original Djuke Music Big Band

10/23 Tuesday (RJP)
8 pm
Naomi Watanabe

10 pm
Tor Snyder and Jeremy Carlstedt

10/24 Wednesday (SK)
8 pm
Brandon Terzic and the Xalam Trio

10 pm
Nth Trio

10/25 Thursday (CB)
8 pm
Pet Bottle Ningen

10 pm
Cartoon Satellite

10/26 Friday (BE)
8 pm
Sadhana

10 pm
Bruce Edwards

10/27 Saturday (JR)
8 pm
David Pleasant, Miles Griffith and Nick Russo

10 pm
Famous Original Djuke Music Players

10/28 Sunday (JR)
8 pm
Jessica Lurie and Matt Cole

10 pm
Sabir Mateen

10/29 Monday (TO)
7:30 and 9
NEW MUSIC OBSERVATORY AT THE STONE
On Ka’a Davis and his Famous Original Djuke Music Big Band

10/30 Tuesday (ICS)
8 pm
Welf Dorr Unit

10 pm
Earth People

10/31 Wednesday (ICS)
8 pm
JOHN ZORN’S ANNUAL HALLOWEEN IMPROV NIGHT
John Zorn (sax) and many special guests