Upcoming Ars Nova Workshop Shows

Mark Dresser
Cover of Mark Dresser

From Philadelphia’s Ars Nova Workshop:

Wednesday, September 14, 8pm
JEN SHYU + MARK DRESSER DUO
Jen Shyu, voice
Mark Dresser, bass

Philadelphia Art Alliance, 251 S. 18th Street
$10 General Admission

“Calling contrabassist Mark Dresser a virtuoso is like saying Albert Einstein was good at math,” wrote Robert Bush for The San Diego City Times. He was spot on. Whether working in ensembles led by Anthony Braxton, Henry Threadgill, Tim Berne and John Zorn, leading groups for recordings on Tzadik and Clean Feed, or improvising alone, Dresser has been relentlessly articulating an incomparable musical language for nearly 40 years. For the Downtown bassist’s latest project, Synastry (Pi Recordings, 2011), Dresser joins forces with multi-instrumentalist, dancer, and vocalist Jen Shyu to investigate new improvisatory zones for voice and bass.

Shyu’s been studying and performing music since her pre-teens – she came in sixth place at the Stravinsky International Piano Competition at 11-years-old — and cut her teeth on the jazz scene working in Steve Coleman’s Five Elements. Shyu’s polylingual vocal style – she sings in English, Portuguese, Spanish, Mandarin, Taiwanese, Tetum, and Pinuyumayan – adds a robust cosmopolitan spirit to her improvising: she’s truly a vocalist for a hyper-connected, multi-cultural age. “Together,” Shyu says of her work with Dresser, “we really push the possibilities of each of our instruments, exposing their full range in texture and musical function in a way that we feel is unique in the lineage of voice and bass duos.”

http://arsnovaworkshop.org/events/jen-shyu-mark-dresser-09-14-2011

+++++++++++++++++++++++++++++++

Friday, September 16, 8pm
ANGELICA SANCHEZ QUINTET
Angelica Sanchez, piano
Tony Malaby, saxophone
Marc Ducret, guitar
Drew Gress, bass
Tom Rainey, drums

Philadelphia Art Alliance, 251 S. 18th Street
$15 General Admission

“Some kinds of music are best listened to alone and without distractions,” wrote Carla Bley in the liner notes to a little house (Cleen Feed; 2010) by pianist Angelica Sanchez. “Every piece is like a story told to you privately.” From gorgeous, voluptuous piano swells to vast, haunting silences, Sanchez created her own elegant world of sound on her debut solo recording. Though she’ll be sharing the stage with four all-star jazz musicians, tonight’s performance will capture that same awe-inspiring beauty, virtuosity, and intimate charm.

Sanchez has been an active player on the New York City jazz scene since the mid-1990s, working in ensembles with Wadada Leo Smith, Paul Motian and Susie Ibarra. She has led trios and quartets with musicians like Michael Formanek and Ted Poor, and in the late-2000s, she formed this quintet with saxophonist Tony Malaby, bassist Drew Gress, French guitarist Marc Ducret, and drummer Tom Rainey, which tonight makes its first Philadelphia appearance since 2007.

Each member of the quintet has a history with saxophonist Tim Berne, and it definitely shows in the group dialogue: mathematical precision, evolving melodies, sharp harmonic exchanges. But, as Nate Chinen wrote for The New York Times, what sets Sanchez apart as a composer is her “more harmonious brand of abstraction.” This is evident on their spectacular debut, Life Between (Cleen Feed; 2008), and you’ll hear it tonight as Sanchez leads this singular quintet through new pieces that will appear on their upcoming sophomore release for Clean Feed.

http://arsnovaworkshop.org/events/angelica-sanchez-quintet-09-16-2011

Enhanced by Zemanta

Free Jazz Blog Reviews

Nels Cline @ All tomorrow's parties festival 2...
Image via Wikipedia

From Free Jazz:

RED Trio + John Butcher – Empire (No Business, 2011) ****½
Anthony Braxton – Septet (Pittsburgh) 2008 – (Tricentric, 2011) ***½
Anthony Braxton – Quartet (Mestre) 2008 – (Caligola, 2011) ****½
Anthony Braxon – Composition No. 19 (For 100 Tubas) (Tricentric, 2011) ***½
Anthony Braxton – Two Compositions (Festival of New Trumpet Music) 2007 (Tricentric, 2011) ****
Tim Daisy & Ken Vandermark – The Conversation (MultiKulti, 2011) ***½
Tim Trevor-Briscoe, Szilárd Mezei, Nicola Guazzaloca – Underflow (Leo, 2011) ****
Nels Cline Trio – Silencer (Enja, 2011) ****

Enhanced by Zemanta

Embedded Play in Australia

From Avantwhatever:

Avantwhatever Presents… Embedded

Embedded – Woodwinds, Accordion, Bass & Trombone
Matt Chaumont & Monica Brooks – Sub-bass Resonances & Accordion
Alice Hui-Sheng Chang & Sam Pettigrew – Vocals & Bass
Rishin Singh – Trombone

Art beat
211a Victoria St
North Melbourne
Saturday September 10
Entry $10 | 8pm

Avantwhatever presents a night of acoustic improvised music with the astonishing Embedded, comprised of Sydney residents Jim Denley, Monica Brooks, Sam Pettigrew & Rishin Singh, as well as locals Matt Chaumont and Alice Hui-Sheng Chang.

Enhanced by Zemanta

Secret Chiefs 3 Tour North America

From Web of Mimicry:

8/31 Hamilton, ON @ The Casbah *
9/1 Toronto, ON @ Lee’s Palace (tix) *°
9/2 Ottawa, ON @ Mavericks (tix) *°
9/3 Rouyn-Noranda, QC @ Cabaret De La Dernière Chance (Festival de Musique Émergente)
9/5 Montreal, QC @ Cabaret Mile End (tix) *°
9/6 Quebec City, QC @ Le Cercle *°
9/7 Portland, ME @ Space Gallery *
9/8 Boston, MA @ Brighton Music Hall (tix) *‡
9/9 Burlington, VT @ Higher Ground Lounge (tix) *
9/10 Milford, CT @ Daniel Street (tix) *
9/12 Philadelphia, PA @ Johnny Brenda’s (tix) *†
9/13 New York, NY @ Le Poisson Rouge (tix) *‡
9/14 Baltimore, MD @ Ottobar (tix) *
9/15 Cleveland, OH @ The Grog Shop (tix) *
9/16 Ferndale, MI @ The Magic Bag (tix) *
9/17 Chicago, IL @ Empty Bottle (tix) *
9/19 Washington, DC @ Rock & Roll Hotel (tix) *†
9/20 Chapel Hill, NC @ Local 506 *
9/21 West Columbia, SC @ Conundrum Music Hall *
9/22 Atlanta, GA @ The Earl (tix) *
9/23 Asheville, NC @ Grey Eagle *
9/24 Lexington, KY @ Buster’s (Boomslang Festival)

Enhanced by Zemanta

September at the Stone

John Zorn
Cover of John Zorn

From NY’s Stone:

9/1 Thursday (DDT)
8 pm
Antoine Beuger-approcher s’éloigner s’absenter (premiere)
Barry Chabala (guitar) Dominic Lash (contrabass) Ben Owen (electronics)

10 pm
Michael Pisaro-hinwandeln, augen zu (premiere)
Barry Chabala (guitar) Dominic Lash (contrabass) Ben Owen (electronics)

9/2 Friday (RK)
8 pm
Bonnie Jones/Maria Chavez
Bonnie Jones (electronics, mics) Maria Chavez (turntable)

10 pm
David Kirby
David Kirby (four tape recorders)

9/3 Saturday (DDT)
8 pm
Graham Lambkin/Vanessa Rossetto
Graham Lambkin (microphone, live atmosphere) Vanessa Rossetto (laptop, viola, objects)

10 pm
Olivia Block
Olivia Block (piano, electronics)
Two pieces, one for piano, one for electronics.

9/4 Sunday (DS)
8 pm
Jason Lescalleet
Jason Lescalleet (tapes, electronics)

10 pm
Christian Wolff/Keith Rowe
Christian Wolff (guitar) Keith Rowe (guitar, electronics)

9/6 Tuesday (AC)
8 pm
David Barnes/Richard Kamerman/Graham Stephenson
Dave Barnes (electronics) Richard Kamerman (motors, objects, amplification) Graham Stephenson (amplified trumpet)
Three duo sets.

10 pm
Taku Unami
Taku Unami (object)

9/7 Wednesday (CB)
8 pm
Keith Rowe/Taku Unami
Keith Rowe (guitar, electronics) Taku Unami (object)

10 pm
Toshi Nakamura/English (Joe Foster/Bonnie Jones)
Toshi Nakamura (no-input mixing board) Joe Foster (trumpet, electronics) Bonnie Jones (electronics, mics)

9/8 Thursday (NY)
8 pm
The Dolphin
Joe Foster (electronics, trumpet) Dave Barnes (electronics) Richard Kamerman (motors, objects, amplification) Graham Stephenson (amplified trumpet)

10 pm
Keith Rowe/Toshi Nakamura
Keith Rowe (guitar, electronics) Toshi Nakamura (no-input mixing board)

9/9 Friday (KR)
8 pm
Radu Malfatti/Keith Rowe
Radu Malfatti (trombone) Keith Rowe (guitar, electronics)
Composition.

10 pm
Toshi Nakamura/Taku Unami
Toshi Nakamura (no-input mixing board) Taku Unami (object)

9/10 Saturday (KR)
8 pm
Radu Malfatti/Keith Rowe
Radu Malfatti (trombone) Keith Rowe (guitar, electronics)
Improvisation.

10 pm
Toshi Nakamura
Toshi Nakamura (no-input mixing board)

9/11 Sunday (DDT)
8 pm
Keith Rowe
Keith Rowe (guitar, electronics)

10 pm
Radu Malfatti/Taku Unami
Radu Malfatti (trombone) Taku Unami (object)
Improvisation.

9/12 Monday (NY)
KARL BERGER’S STONE WORKSHOP ORCHESTRA
9:00—Performance
Performers include: Ingrid Sertso (vocals, poetry) Art Bailey (accordion) Skye Steele, Frederika Krier, Eloisa Manera (violin) Sylvain Leroux (flutes) Miguel Malla (clarinet) Jorge Sylvester, David Schnug (alto sax) Stephen Gauci, Yoni Kretzmer (tenor sax) Catherine Sikora (soprano sax) Thomas Heberer, Herb Robertson, Brian Groder (trumpet) Steve Swell (trombone) Bill Wright, Adam Caine, Harvey Valdes (guitar) Dominic Lash, David Perrott, Adam Lane (bass) Lou Grassi, Harris Eisenstadt (drums) Philip Foster (odds and ends) and surprise guests. The list of professional participants is growing.

9/13 Tuesday (KR)
8 pm
Radu Malfatti/Michael Pisaro
Radu Mafatti (trombone) Michael Pisaro (electric guitar)
Claude Lorrain 2 (Malfatti)

10 pm
Radu Malfatti/Michael Pisaro
Radu Mafatti (trombone) Michael Pisaro (electric guitar)
Ascending Series (6) (Pisaro)

9/14 Wednesday (LS)
7:30 pm
A cloud drifting over the plain
Barry Chabala, Michael Pisaro (guitars) Dominic Lash (bass) Greg Stuart (percussion)
A cloud drifting over the plain. A work for recorded percussion and sine tones (consisting of over 80 layers of percussion recordings) and live performance.

9 pm
Mind is moving (I and IV)
Michael Pisaro (classical guitar) Dominic Lash (contrabass)

10:30 pm
fields have ears (6)
Barry Chabala (guitar) Michael Pisaro (electronics)
New piece for electric guitar and recorded turntables, radio, sine tones, guitar and cumulative location recordings.

9/15 Thursday
7:30 pm
A transparent gate (with ten panels)
Greg Stuart (percussion)
The premiere of the full version of this 100′ work for solo percussion and eight small speakers. TWENTY DOLLARS

10:30 pm
asleep, street, pipes, tones
Katie Porter (bass clarinet) Michael Pisaro (guitar)
A 64-minute work for live performance and electronics (organ samples, field recordings and other sounds.)

9/16 Friday (DJS)
8 pm
The Respect Sextet
Eli Asher (trumpet) James Hirschfeld, (trombone) Malcom Kirby (bass) Ted Poor (drums) Josh Rutner (sax) Red Wierenga (keys)

10 pm
John Cage Variety Show, directed by Miguel Frasconi
Miguel Frasconi leads a collaborative concert of the works of John Cage.

9/17 Saturday
8 pm
Roland Auzet
Roland Auzet (percussion)

10 pm
Jovita Zaehl and Philipp Kronbichler, with Martha Cluver
Jovita Zaehl, Philipp Kronbichler (piano) Martha Cluver (soprano)
Music for piano 2-, 3-, and 4-hands with and without voice, by Morton Feldman and others.

9/18 Sunday (DH)
8 pm
Pauline Oliveros/Ione
Pauline Oliveros (v accordion) Ione (words and sounds)
Improvisations on Njinga, the Queen King and St. George and the Dragon.

10 pm
Frances White
Liuh-Wen Ting (viola) Troy Rinker (contrabass) Frances White (electronics)
A veil barely seen (2000) / Like the lily (1999) / Two remixes of “Resonant Landscape”, an interactive sound installation, with Pauline Oliveros.

9/19 Monday
KARL BERGER’S STONE WORKSHOP ORCHESTRA
9:00—Performance
Performers include: Ingrid Sertso (vocals, poetry) Art Bailey (accordion) Skye Steele, Frederika Krier, Eloisa Manera (violin) Sylvain Leroux (flutes) Miguel Malla (clarinet) Jorge Sylvester, David Schnug (alto sax) Stephen Gauci, Yoni Kretzmer (tenor sax) Catherine Sikora (soprano sax) Thomas Heberer, Herb Robertson, Brian Groder (trumpet) Steve Swell (trombone) Bill Wright, Adam Caine, Harvey Valdes (guitar) Dominic Lash, David Perrott, Adam Lane (bass) Lou Grassi, Harris Eisenstadt (drums) Philip Foster (odds and ends) and surprise guests. The list of professional participants is growing.

9/20 Tuesday (MJJ)
8 and 10 pm
JOHN ZORN IMPROV NIGHT—A STONE BENEFIT
John Zorn (sax) and many special guests
Come on down and support your favorite New York venue! We need your help to survive! TWENTY DOLLARS

9/21 Wednesday (YT)
8 pm
Vincent Royer: Spectral Voices
Vincent Royer (viola)
Masterpieces for the viola by two great spectral composers. Giacinto Scelsi: Studie I / Horatiu Radulescu: Lux Animae, dedicated to Vincent Royer / Giacinto Scelsi: Manto I, II, III / Horatiu Radulescu: Das Andere

10 pm
Anton Batagov: Music for Screen
Anton Batagov (piano)
A set of original compositions written for movies and TV shows. Visit http://www.batagov.com for more information.

9/22 Thursday (NY)
8 pm
Father’s suit and watch (2009) by Marc Sabat and Lorenzo Pompa
Beth Griffith (voice) Stephen Clarke (piano, keyboard) Marc Sabat (violin, adapted viola)
Video ballet in ten tableaux with Prologue, Entr’acte, and Epilogue.

10 pm
Marco Cappelli Acoustic Trio
Marco Cappelli (guitar) Ken Filiano (double bass) Satoshi Takeishi (percussion)

9/23 Friday (NL)
8 pm
Stephen Clarke
Stephen Clarke (piano)
Horatiu Radulescu: Piano Sonata No. 3 “you will endure forever” / Udo Kasemets: Pythagoras Tree / Gerald Barry: Sur les Pointes.

10 pm
Joe Giardullo’s RED MOROCCO QUARTET
Catherine Sikora (tenor and soprano saxes) Brian Groder (trumpet) Harvey Sorgen (drums) Joe Giardullo (tenor, soprano and sopranino saxes)

9/24 Saturday (SK)
8 pm
Allen Otte/Bonnie Whiting Smith: Speaking of and after Cage
Allen Otte, Bonnie Whiting Smith (speaking percussionists)
Mainly music for speaking percussionists, including carefully realized works by John Cage, Frederic Rzewski, and others.

10 pm
Mode Records presents: Idea Music 1
Artists to be announced
A collaborative concert of music with graphic and text scores.

9/25 Sunday (BK)
8 pm
Margaret Leng Tan plays Four Walls
Margaret Leng Tan (piano, voice)
John Cage: Four Walls (1944) An hour-long exploration of the disturbed mind.

10 pm
My Wounded Head 3: Rob Haskins plays Marc Chan
Rob Haskins (piano) Grey McMurray (guitar) David Crowell (sax
My Wounded Head 3, for solo piano, is a long, quiet road trip through the Bach Passion Chorales, spinning the appropriated notes like threads through a loom, increasing, in the process, its duration. Preceded by Chan’s arrangement of John Cage’s In a Landscape for piano, guitar and saxophone.

9/26 Monday (NY)
KARL BERGER’S STONE WORKSHOP ORCHESTRA

9:00—Performance
Performers include: Ingrid Sertso (vocals, poetry) Art Bailey (accordion) Skye Steele, Frederika Krier, Eloisa Manera (violin) Sylvain Leroux (flutes) Miguel Malla (clarinet) Jorge Sylvester, David Schnug (alto sax) Stephen Gauci, Yoni Kretzmer (tenor sax) Catherine Sikora (soprano sax) Thomas Heberer, Herb Robertson, Brian Groder (trumpet) Steve Swell (trombone) Bill Wright, Adam Caine, Harvey Valdes (guitar) Dominic Lash, David Perrott, Adam Lane (bass) Lou Grassi, Harris Eisenstadt (drums) Philip Foster (odds and ends) and surprise guests. The list of professional participants is growing.

9/27 Tuesday (JC)
8 pm
Neely Bruce
Neely Bruce (piano)

10 pm
Schanzer/Speach Duo with Lindsey Horner
Jeffrey Schanzer (guitar) Bernadette Speach (piano) Lindsey Horner (bass)
Composer/guitarist Jeffrey Schanzer and composer/pianist Bernadette Speach join forces with long-time collaborator composer/bassist Lindsey Horner to perform a few old, and mostly improvised new solos, duos and trios.

9/28 Wednesday (MJJ)
8 pm
Joe McPhee, Lori Freedman, and other aliens
Joe McPhee (sax) Lori Freedman (clarinets)
With mystery guests.

10 pm
Duo for the Liberation of Sound and Image
Olga Krashenko (viola, flute, voice) Gerard Pape (live electronics, sound projection)
Karlheinz Stockhausen: Spiral / Gerard Pape: Faux Movements / Olga Krashenko: Ge / Gerard Pape: Musique Funebre / Olga Krashenko: Ecohe

9/29 Thursday (CWL)
8 pm
Tim Hodgkinson
Tim Hodgkinson (clarinet) Dominic Lash (double bass) Denman Maroney (piano)

10 pm
foci+loci
Chris Burke, Tamara Yadao
Treating the map editors in current video game technology as virtual sound stages, foci+loci create immersive electroacoustic spaces with virtual instruments and timed audiovisual events.

9/30 Friday (YT)
8 pm
Talea Ensemble
Gerard Pesson: Vexierbilder II / Anthony Cheung: Roundabouts / Alvin Curran: Triadic Limbo / Fausto Romitelli: Ganimede (US PREMIERE) / Victor Adan: Solum [Multiplexor I]

10 pm
Mode Records presents: Idea Music 2
Artists to be announced
A collaborative concert of music with graphic and text scores.

Enhanced by Zemanta