Vinny Golia Interview

From Ten Thousand Hours:

Composer, multi-instrumentalist, educator, and record label enterpreneur Vinny Golia discusses his unlikely entrance into improvised music, going from his cover artwork for albums by Chick Corea (The Song of Singing), Joe Henderson, and Dave Holland / Barre Phillips (the seminal Music From Two basses), to his acquisition of a Selmer Mark VI soprano saxophone, replete with metal mouthpiece to match the setup of his idol John Coltrane. He then goes on to discuss some experiments in Grand Central Station, his emigration to the west coast, and the gradual expansion of his staggerinly diverse collection of woodwind instruments. He discusses the development of his improvisational and compositional style, and his recent set of recordings featuring compositions for Like Instruments (one CD each for music featuring flutes, clarinets, Eb saxohpones, and Bb saxophones). He discusses his work with his record label Nine Winds and his stint curating half of April’s concerts at The Stone in New York. Also included are a handful of duo improvisations with host James Ilgenfritz.

Enhanced by Zemanta
Advertisements

Touching Extremes Reviews

From Touching Extremes:

TERRENCE MCMANUS / MARK HELIAS / GERRY HEMINGWAY – Transcendental Numbers
MARCO OPPEDISANO – Mechanical Uprising
TEENAGE BOATPEOPLE – Now
LAPSLAP – Zuppa Inglese
CHRISTIAN KOBI – Canto
KURUWASAN – Kuruwasan
IAN HOLLOWAY – Passing Through Occasionally
ADRIAN SHENTON – Slowtime

May at the Stone

From New York’s Stone:

5/1 Sunday
8 pm
Matt Marble: Chain reactions and other music
Matt Marble (guitar, voice, keyboards, homemades) Alex Waterman (cello) Katherine Young (bassoon) Tucker Dulin (trombone) the Jack Quartet
Composer, improviser, and strategist Marble presents an evening of chain reaction improvisations, Arthur Russell homages, and maybe a string quartet

10 pm
Steve Barsotti
Steve Barsotti (electronics)
Seattle-based sound artist/improviser/instrument builder Steve Barsotti performs music for invented instruments, field recordings, and electronics.

5/3 Tuesday
8 pm
Nurit Tilles plays David Mahler’s “Only Music Can Save Me Now”
Nurit Tilles (piano) David Mahler (voice)
Pieces from their recent New World CD, spanning the 1970s to the opening decade of the 2000s, with singing by Tilles, Mahler, and Julie Hanify. Fifteen Dollars.

10 pm
Nurit Tilles plays new piano music by David Mahler
Nurit Tilles (piano) David Mahler (voice)
Right out of the oven (some have been roasting slowly for awhile), new piano pieces, some with voice, served up for the first time.

5/4 Wednesday (NL)
8 pm
Two Bamboo Flutes
Steve Gorn (bansuri) Ralph Samuelson (shakuhachi)
Fragments of Teiji Ito’s masterpiece WATERMILL will be performed along with music by Gorn and others.

10 pm
Jeph Jerman
Jeph Jerman (natural/found objects)
Intimate, unamplified improvisations from this Arizona animist.

5/5 Thursday (YT)
8 pm
Lyn Goeringer
Lyn Goeringer (electronics)
Subtle electronic music for gestural interfaces, lights, and theremin.

10 pm
Matthew Ostrowski
Matthew Ostrowski (electronics) Jen Baker (trombone) Reuben Radding (bass)

5/6 Friday
8 pm
Tiffany Lin & Ranjit Bhatnagar
Tiffany Lin (piano, toy piano) Ranjit Bhatnagar (machines)
Complex lush rhythms on piano and repetitive toy player piano tooting combined with electronics, robots, and humans.

10 pm
Kikuchi/Radding/Stein/Wooley
Paul Kikuchi (drums) Reuben Radding (bass) Jason Stein (bass clarinet) Nate Wooley (amplified trumpet)
Seattle drummer/percussionist/instrument builder Paul Kikuchi teams up with two great improvisers from New York plus one from Chicago.

5/7 Saturday
8 pm
Crosstalk
Jesse Canterbury (clarinet) Tiffany Lin (piano) Brian Cobb (bass) Paul Kikuchi (percussion)
Crosstalk stacks interesting harmonies and exciting improvisation on top of catchy rhythms, solid grooves, and lyrical melodies in a strange new hybrid of jazz, chamber music, and sound art

10 pm
Triptet
Tom Baker (fretless guitar) Michael Monhart (sax, percussion) Greg Campbell (drums, cheap electronics)
Celebrating the release of their new CD, Triptet is a meeting of minds and spontaneous electrical impulses between three versatile, imaginative and fiercely original improvisers.

5/8 Sunday
8 pm
Tom Swafford & friends
Tom Swafford (violin) Leanne Darling (viola) Brian Sanders (cello) Reuben Radding (bass) Sally Wall (oboe) Michael McGinnis (clarinet) Jen Baker (trombone) Nathan Koci (accordion) Cory Bracken (log drum)
Ex-Seattle fiddler Tom Swafford presents short solo compositions for various instruments.

10 pm
Reptet
Samantha Boshnack (trumpet) Chris Credit (sax) Izaak Mills (reeds) Nelson Bell (trombone) Tim Carey (bass) John Ewing (drums)

5/10 Tuesday (JM)
8 pm
Lori Goldston
Lori Goldston (cello)

10 pm
Robert Millis
Robert Millis (guitar, found sounds, 78s) Steve Roden (small instruments, objects, electronics)

5/11 Wednesday (MP)
8 pm
An Evening of the Music of Peter Garland
Peter Garland (piano)

10 pm
An Evening of the Music of Peter Garland
Peter Garland (composer)

5/12 Thursday (JI)
8 pm
Ellen Band

10 pm
Stephen Vitiello & Taylor Dupree
Stephen Vitiello (electronics) Taylor Dupree

5/13 Friday (MJ)
8 pm
Garrett Fisher Ensemble
Soloists Margaret Lancaster (flute) Dean Moore (percussion, gongs) Byron Schenkman (piano)

10 pm
Chris Stover, new music for four trombones
Chris Stover, Steve Swell, Alan Ferber, Chris Washburne (trombones)

May 14
Dragon’s Eye Recordings

5/14 Saturday
8 pm
Yann Novak, Robert Crouch
Yann Novak, Robert Crouch (laptops)

10 pm
Kamran Sadeghi
Kamran Sadeghi (electronics)

5/15 Sunday
8 pm
Cohen/Feeney/Rawlings
Lou Cohen (wiimote/laptop) Tim Feeney (percussion, electronics) Vic Rawlings (amplified cello, open-circuit electronics.)

10 pm
Steven M. Miller
Steven M. Miller

5/17 Tuesday
8 pm
Ben Gallina/SALO
Ben Gallina (bass, compositions) Red Wierenga (piano, keyboards) Alex Wyatt (drums) Josh Rutner (clarinet, bass clarinet) Andrew Smiley (guitar) Ed RosenBerg (tenor sax) Alex Hamlin (alto, bari sax)

10 pm
The Katie Bull Group Project
Katie Bull (vocals, composer, lyricist) Landon Knoblock (piano) Joe Fonda (bass) George Schuller (drums) Jeff Lederer (reeds)

5/18 Wednesday (KR)
8 pm
Andrew Sterman Group
Andrew Sterman (tenor sax, flutes) Todd Reynolds (violin) Mick Rossi (piano) Kermit Driscoll (bass) Tim Horner (drums)

10 pm
Jon Irabagon’s Outright!
Jon Irabagon (sax) Ralph Alessi (trumpet) Jacob Sacks (piano) John Hebert (bass) Tom Rainey (drums)

5/19 Thursday
8 pm
blood drum spirit
David Bindman (saxes) Wes Brown (contrabass) Art Hirahara (piano) Royal Hartigan (drumset, african percussion)

10 pm
Sean Noonan’s Brewed by Noon
Sean Noonan’s Boxing Dreams String Quartet
Tom Swafford, Patti Kilroy (violins) Leanne Darling (viola) David West (cello) Sean Noonan (drum set, percussion, stories) also a mystery guest

5/20 Friday (DDT)
8 pm
George Lewis and Marina Rosenfeld
George Lewis (computer) Marina Rosenfeld (turntables)

10 pm
Psychoangelo
Glen Whitehead (trumpets, minute devices) Michael Theodore (guitars, small objects)

5/21 Saturday (RK)
8 and 10 pm
JOHN ZORN IMPROV NIGHT—A STONE BENEFIT
John Zorn (sax) and MANY SPECIAL GUESTS

5/22 Sunday
8 pm
Ken Field‘s Revolutionary Snake Ensemble
Alex Smith (electric bass) Blake Newman (acoustic bass) Joey Lefitz, Kenny Wollesen (drums) Alex Asher (trombone) Josh Roseman, Daniel Heath (trombone) Jerry Sabatini (trumpets) Ken Field (alto sax)

10 pm
Joel Harrison’s String Choir Project—Music of Paul Motian
Chris Howes, Sam Bardfeld, Mat Maneri, Dana Leong (string quartet) Liberty Ellman and Joel Harrison (guitars)

5/24 Tuesday
8 pm
Prester John
Shawn Persinger (guitar, vocals) David Miller (mandolin, vocals)

10 pm
Shadow Trio
Gene Segal (guitar, composition) Steve Laspina (bass) Jeff Davis (drums) Jon Irabagon (sax)

5/25 Wednesday
8 pm
Ana Milosavljevic
Ana Milosavljevic (composer, violin, electric violin) with guests performers

10 pm
Todd Reynolds
Todd Reynolds (violin)

5/26 Thursday
8 pm
Denman Maroney and Theo Bleckman
Theo Bleckmann (voice) Denman Maroney (hyperpiano)

10 pm
Adam Niewood & his Rabble Rousers
Jesse Lewis (guitar) Kristjan Randalu (piano) Chris Higgins (acoustic bass) Matt Brewer (acoustic bass, electric bass) Rohin Khemani (tabla, drums, percussion, loops, effects)
Greg Ritchie (drums) Adam Niewood (saxes, woodwinds, ewi, composition)

5/27 Friday (KR)
8 pm
Neil Rolnick
Neil Rolnick (laptop) MAYA: Sato Moughalian (flute) Bridget Kibbey (harp) John Hadfield (percussion) Robert Osborne (baritone) Bob Gluck (piano)

10 pm
Alexander Berne & ‘The Abandoned Orchestra’
A Concerto for Soprano Saxophone and Abandoned Orchestra.

5/28 Saturday
8 pm
Glass Farm Ensemble
Gregor Kitzis (violin) Matt Goeke (cello) Yvonne Troxler (piano)

10 pm
Jamie Begian’s Lost and Found
Jon Blanck (tenor sax) Jamie Begian (guitar) Chris DeAngelis (bass) Tim Walsh (drums)

5/29 Sunday
8 pm
Jason Kao Hwang/EDGE
Taylor Ho Bynum (cornet, flugelhorn) Andrew Drury (drum set) Ken Filiano (string bass) Jason Kao Hwang (composer, violin, viola)

10 pm
The Paul Austerlitz Group
Paul Austerlitz (bass clarinet, contrabass clarinet) Eric Wheeler (bass) Babatunde Lea (drums)

5/31 Tuesday (JI)
8 pm
Zeitgeist
Heather Barringer, Patti Cudd (percussion) Pat O’Keefe (woodwinds) Shannon Wettstein (piano)

10 pm
Prism Quartet
Matthew Levy, Timothy McAllister, Zach Shemon, Taimur Sullivan (saxes)

Enhanced by Zemanta