January at the Stone

Mark Helias
Cover of Mark Helias

A summary of upcoming shows at New York’s Stone:

January 2011 at the Stone
curated by Angelica Sanchez and Tony Malaby

1/1 Saturday (RK)
8 pm
Malaby/Sanchez/Rainey
Tony Malaby (tenor saxophone) Angelica Sanchez (piano) Tom Rainey (drums)

10 pm
Angelica Sanchez Quartet
Angelica Sanchez (piano) Michael Formanek (bass) Tony Malaby (tenor saxophone) Tom Rainey (drums)

1/2 Sunday (DS)
8 pm
Echo Run Pry
Stephan Crump (bass) James Carney (piano)

1/4 Tuesday (JCKM)
8 pm
Circle Down
Chad Taylor (drums) Chris LIghtcap (bass) Angelica Sanchez (piano)

10 pm
Russell Lossing’s Heavy Merge
Russ Lossing (piano, compositions) John Hébert, Mark Helias (basses) Louie Belogenis (saxes)

1/5 Wednesday (KM)
8 pm
Mark Helias
Mark Helias (bass) Ray Anderson (trombone)

10 pm
John Hebert’s Rambling Confessions
Jen Shyu (voice) Andy Milne (piano) Billy Drummond (drums) John Hebert (bass)

1/6 Thursday (KM)
8 pm
Michaël Attias Quartet
Ralph Alessi (trumpet) John Hébert (bass) Nasheet Waits (drums)

10 pm
Susie Ibarra
Jennifer Choi (violin) Kathleen Supove (piano) Sara Schoenbeck (bassoon) Susie Ibarra (drums, percussion)
Solos, duos and quartet from her work “Mysteries of Nature”.

1/7 Friday (KM)
8 pm
Drew Gress’ 7 Black Butterflies
Tim Berne (saxophone) Ralph Alessi (trumpet) Craig Taborn (piano) Tom Rainey (drums)

10 pm
Tim Berne Duo
Matt Mitchell (piano) Tim Berne (alto)
Original compositions by Tim and Matt for Piano and Alto

1/8 Saturday (MJ)
8 pm
Angelica Sanchez Solo
Angelica Sanchez (piano)
CD Release party for debut solo cd “A Little House” on Clean Feed Records

10 pm
Endangered Blood
Oscar Noriega (alto sax, bass clarinet) Chris Speed (tenor sax) Trevor Dunn (bass) Jim Black (drum)

1/9 Sunday (KR)
8 pm
John Hollenbeck’s CLAUDIA QUINTET PLUS MATT MITCHELL
John Hollenbeck (drums) Matt Mitchell (piano)

10 pm
Tom Rainey
Ingrid Laubrock (tenor) Matt Mitchell (piano) Matt Maneri (viola)

1/11 Tuesday (NL)
8 pm
Helias/Sanchez Duo
Mark Helias (bass) Angelica Sanchez (piano)

1/12 Wednesday (KM)
8 and 10 pm
Tony Malaby’s Tamarindo
Tony Malaby (sax) William Parker (bass) Nasheet Waits (drums)
Birthday show + CD Release Party!

1/13 Thursday (KM)
8 pm
Brian Groder Group
Brian Groder (trumpet) Angelica Sanchez (piano) Sean Conly (bass) Newman T. Baker (drums)

10 pm
Nate Wooley
Nate Wooley (trumpet) C. Spencer Yeh (violin) Ben Hall (drums)
Power trio featuring members of new monuments, burning star core, graveyards, and melee. amplified trumpet, violin, voice, and percussion.

1/14 Friday (KM)
8 pm
Kris Davis, Tyshawn Sorey, Ingrid Laubrock Trio
Kris Davis (piano) Tyshawn Sorey(drums) Ingrid Laubrock (tenor sax)

10 pm
Trevor Dunn
Trevor Dunn (bass) Thomas Morgan (bass)

1/15 Saturday (CL)
8 pm
Ellery Eskelin
Ellery Eskelin (tenor saxophone) Gary Versace (organ) Gerald Cleaver (drums)

10 pm
Tony Malaby’s Reading Band
Tony Malaby (sax) Ralph Alessi (trumpet) John Hebert (bass) Billy Drummond (drums)

1/16 Sunday (KR)
8 pm
Phillip Greenlief and Jon Raskin’s 2+2 Project
Phillip Greenlief (saxophones) Jon Raskin (saxophones) Erik Friedlander (cello) Trevor Dunn (bass)

10 pm
Connie Crothers and Kevin Norton
Connie Crothers (piano) Kevin Norton (vibes, percussion)

1/18 Tuesday (AC)
8 pm
Sean Conly
Sean Conly (bass) Michael Attias (saxophone) Chad Taylor (drums) Tony Malaby (saxophone)

8 pm
WAKE UP!
David Moss (bass) Daniel Carter (sax) Demian Richardson (trumpet) Federico Ughi (drums)

1/19 Wednesday (KM)
8 pm
macroquarktet
Dave Ballou (trumpet) Herb Roberston (trumpet) Ken Filiano (bass) Gerald Cleaver (drums)

10 pm
nella nairb
Brian Allen (compositions and trombone) Brad Clymer (trumpet) Ellery Eskelin (tenor saxophone) Jay Rozen (tuba) Hernán Hecht (percussion and electronics)

1/20 Thursday (KM)
8 pm
Satoshi Takeishi & Shoko Nagai
Satoshi Takeishi (perc, electronics) Shoko Nagai (piano, electronics)

10 pm
Tony Malaby’s Paloma Recio
Tony Malaby (sax)

1/21 Friday (KM)
8 pm
Mario Pavone
Mario Pavone (bass)

10 pm
Space Church
Vijay Iyer (piano, compositions) Matana Roberts (alto saxophone, compositions) Gerald Cleaver (drum set, compositions)

1/22 Saturday (CL)
8 pm
Tony Malaby’s Novela
Tony Malaby (sax)
Arrangements by Kris Davis and Ralph Alessi, Ben Gerstein, Michael Attias, Joachim Badenhorst, Andrew Hadro, Eivind Opsvik and Ted Poor.

10 pm
Eivind Opsvik’s Overseas
Tony Malaby (sax) Jacob Sacks (piano) Kenny Wolleson (drums) Eivind Opsvik (bass)

1/23 Sunday (MJJ)
8 pm
Jorrit Dijkstra’s Improvisation Pool
Jorrit Dijkstra (alto sax, lyricon, analog synth) Nate Wooley (trumpet) Jen Baker (trombone) Tanya Kalmanovitch (viola) Rueben Radding (bass) Katie Down (flute, glass percussion)

1/27 Thursday (KM)
8 pm
Chris Lightcap’s Bigmouth
Craig Taborn (piano, wurlitzer) Chris Cheek (tenor saxophone) Tony Malaby (tenor saxophone) Gerald Cleaver (drums) Chris Lightcap (bass)

10 pm
Gerald Cleaver
Gerald Cleaver (drums)

1/28 Friday (KM)
8 pm
Mephista
Sylvie Courvoisier (piano) Ikue Mori (electronics) Susie Ibarra (drums)

10 pm
Angelica Sanchez Trio
Angelica Sanchez (piano) Johannes Weidenmueller (bass) Ted Poor (drums)

1/29 Saturday (NL)
8 pm
Ralph Alessi and This Against That
Ralph Alessi (trumpet) Tony malaby (saxophone) Andy Milne (piano) Chris Lightcap (bass) Mark Ferber (drums)

10 pm
Nasheet Waits
Nasheet Waits (drums)

1/30 Sunday (MJ)
8 and 10 pm
MONTHLY STONE BENEFIT NIGHT
Tony Malaby (tenor) Angelica Sanchez (piano) William Parker (bass) Nasheet Waits (drums) Ralph Alessi (trumpet)

Enhanced by Zemanta