AMN Picks of the Week

Mario Pavone
Image by NaturaLite via Flickr

Here is where I post, at a frequency of about once a week, a list of the new music that has caught my attention that week. All of the releases listed below I’ve heard for the first time this week and come recommended.

Scott Fields – Samuel (2009)
Dawn of Midi – First (2010)
Mofodishu – Rhythm is for Gals (2010)
Herzog – Small Loves (2010)
Mike Noordzy & Jon Francis Lucow – Kitchen Sink Improvs (2009)
Jennings / Noordzy / Ware – Socialized Improvisation (2010)
Kirk Knuffke – Chew Your Food (2010)
Tub Ring – Secret Handshakes (2010)
Mario Pavone – Arc Suite t-pi t-po (2010)

Enhanced by Zemanta

Nacht Records

Nacht Records is an online label that offers a “pay what you want” model for most of their releases. They have quite a bit of good stuff available. Start with free releases Rhythm is for Gals by MOFODiSHU or Kitchen Sink Improvs by Mike Noordzy & Jon Francis Lucow. If you like what you hear, try out the Jennings / Noordzy / Ware recording Socialized Improvisation.

January at the Stone

Mark Helias
Cover of Mark Helias

A summary of upcoming shows at New York’s Stone:

January 2011 at the Stone
curated by Angelica Sanchez and Tony Malaby

1/1 Saturday (RK)
8 pm
Malaby/Sanchez/Rainey
Tony Malaby (tenor saxophone) Angelica Sanchez (piano) Tom Rainey (drums)

10 pm
Angelica Sanchez Quartet
Angelica Sanchez (piano) Michael Formanek (bass) Tony Malaby (tenor saxophone) Tom Rainey (drums)

1/2 Sunday (DS)
8 pm
Echo Run Pry
Stephan Crump (bass) James Carney (piano)

1/4 Tuesday (JCKM)
8 pm
Circle Down
Chad Taylor (drums) Chris LIghtcap (bass) Angelica Sanchez (piano)

10 pm
Russell Lossing’s Heavy Merge
Russ Lossing (piano, compositions) John Hébert, Mark Helias (basses) Louie Belogenis (saxes)

1/5 Wednesday (KM)
8 pm
Mark Helias
Mark Helias (bass) Ray Anderson (trombone)

10 pm
John Hebert’s Rambling Confessions
Jen Shyu (voice) Andy Milne (piano) Billy Drummond (drums) John Hebert (bass)

1/6 Thursday (KM)
8 pm
Michaël Attias Quartet
Ralph Alessi (trumpet) John Hébert (bass) Nasheet Waits (drums)

10 pm
Susie Ibarra
Jennifer Choi (violin) Kathleen Supove (piano) Sara Schoenbeck (bassoon) Susie Ibarra (drums, percussion)
Solos, duos and quartet from her work “Mysteries of Nature”.

1/7 Friday (KM)
8 pm
Drew Gress’ 7 Black Butterflies
Tim Berne (saxophone) Ralph Alessi (trumpet) Craig Taborn (piano) Tom Rainey (drums)

10 pm
Tim Berne Duo
Matt Mitchell (piano) Tim Berne (alto)
Original compositions by Tim and Matt for Piano and Alto

1/8 Saturday (MJ)
8 pm
Angelica Sanchez Solo
Angelica Sanchez (piano)
CD Release party for debut solo cd “A Little House” on Clean Feed Records

10 pm
Endangered Blood
Oscar Noriega (alto sax, bass clarinet) Chris Speed (tenor sax) Trevor Dunn (bass) Jim Black (drum)

1/9 Sunday (KR)
8 pm
John Hollenbeck’s CLAUDIA QUINTET PLUS MATT MITCHELL
John Hollenbeck (drums) Matt Mitchell (piano)

10 pm
Tom Rainey
Ingrid Laubrock (tenor) Matt Mitchell (piano) Matt Maneri (viola)

1/11 Tuesday (NL)
8 pm
Helias/Sanchez Duo
Mark Helias (bass) Angelica Sanchez (piano)

1/12 Wednesday (KM)
8 and 10 pm
Tony Malaby’s Tamarindo
Tony Malaby (sax) William Parker (bass) Nasheet Waits (drums)
Birthday show + CD Release Party!

1/13 Thursday (KM)
8 pm
Brian Groder Group
Brian Groder (trumpet) Angelica Sanchez (piano) Sean Conly (bass) Newman T. Baker (drums)

10 pm
Nate Wooley
Nate Wooley (trumpet) C. Spencer Yeh (violin) Ben Hall (drums)
Power trio featuring members of new monuments, burning star core, graveyards, and melee. amplified trumpet, violin, voice, and percussion.

1/14 Friday (KM)
8 pm
Kris Davis, Tyshawn Sorey, Ingrid Laubrock Trio
Kris Davis (piano) Tyshawn Sorey(drums) Ingrid Laubrock (tenor sax)

10 pm
Trevor Dunn
Trevor Dunn (bass) Thomas Morgan (bass)

1/15 Saturday (CL)
8 pm
Ellery Eskelin
Ellery Eskelin (tenor saxophone) Gary Versace (organ) Gerald Cleaver (drums)

10 pm
Tony Malaby’s Reading Band
Tony Malaby (sax) Ralph Alessi (trumpet) John Hebert (bass) Billy Drummond (drums)

1/16 Sunday (KR)
8 pm
Phillip Greenlief and Jon Raskin’s 2+2 Project
Phillip Greenlief (saxophones) Jon Raskin (saxophones) Erik Friedlander (cello) Trevor Dunn (bass)

10 pm
Connie Crothers and Kevin Norton
Connie Crothers (piano) Kevin Norton (vibes, percussion)

1/18 Tuesday (AC)
8 pm
Sean Conly
Sean Conly (bass) Michael Attias (saxophone) Chad Taylor (drums) Tony Malaby (saxophone)

8 pm
WAKE UP!
David Moss (bass) Daniel Carter (sax) Demian Richardson (trumpet) Federico Ughi (drums)

1/19 Wednesday (KM)
8 pm
macroquarktet
Dave Ballou (trumpet) Herb Roberston (trumpet) Ken Filiano (bass) Gerald Cleaver (drums)

10 pm
nella nairb
Brian Allen (compositions and trombone) Brad Clymer (trumpet) Ellery Eskelin (tenor saxophone) Jay Rozen (tuba) Hernán Hecht (percussion and electronics)

1/20 Thursday (KM)
8 pm
Satoshi Takeishi & Shoko Nagai
Satoshi Takeishi (perc, electronics) Shoko Nagai (piano, electronics)

10 pm
Tony Malaby’s Paloma Recio
Tony Malaby (sax)

1/21 Friday (KM)
8 pm
Mario Pavone
Mario Pavone (bass)

10 pm
Space Church
Vijay Iyer (piano, compositions) Matana Roberts (alto saxophone, compositions) Gerald Cleaver (drum set, compositions)

1/22 Saturday (CL)
8 pm
Tony Malaby’s Novela
Tony Malaby (sax)
Arrangements by Kris Davis and Ralph Alessi, Ben Gerstein, Michael Attias, Joachim Badenhorst, Andrew Hadro, Eivind Opsvik and Ted Poor.

10 pm
Eivind Opsvik’s Overseas
Tony Malaby (sax) Jacob Sacks (piano) Kenny Wolleson (drums) Eivind Opsvik (bass)

1/23 Sunday (MJJ)
8 pm
Jorrit Dijkstra’s Improvisation Pool
Jorrit Dijkstra (alto sax, lyricon, analog synth) Nate Wooley (trumpet) Jen Baker (trombone) Tanya Kalmanovitch (viola) Rueben Radding (bass) Katie Down (flute, glass percussion)

1/27 Thursday (KM)
8 pm
Chris Lightcap’s Bigmouth
Craig Taborn (piano, wurlitzer) Chris Cheek (tenor saxophone) Tony Malaby (tenor saxophone) Gerald Cleaver (drums) Chris Lightcap (bass)

10 pm
Gerald Cleaver
Gerald Cleaver (drums)

1/28 Friday (KM)
8 pm
Mephista
Sylvie Courvoisier (piano) Ikue Mori (electronics) Susie Ibarra (drums)

10 pm
Angelica Sanchez Trio
Angelica Sanchez (piano) Johannes Weidenmueller (bass) Ted Poor (drums)

1/29 Saturday (NL)
8 pm
Ralph Alessi and This Against That
Ralph Alessi (trumpet) Tony malaby (saxophone) Andy Milne (piano) Chris Lightcap (bass) Mark Ferber (drums)

10 pm
Nasheet Waits
Nasheet Waits (drums)

1/30 Sunday (MJ)
8 and 10 pm
MONTHLY STONE BENEFIT NIGHT
Tony Malaby (tenor) Angelica Sanchez (piano) William Parker (bass) Nasheet Waits (drums) Ralph Alessi (trumpet)

Enhanced by Zemanta

DMG Newsletter December 24th, 2010

Albert Mangelsdorff, here much older than in t...
Image via Wikipedia

From DMG:

Schweizer/Schoof/Wilen/Neumeier 1967! Joseph Daley’s Earth Tones Ensemble! Radigue/Oliveros/Wada! Langille & Murgai Duo LP!

Albert Mangelsdorff & Reto Percussion Orchestra!Giancinto Scelsi Piano Works 4! Basil Kirchin!

********************

Downtown Music Gallery FREE In-Store Performance Schedule Continues with:

Sunday, December 19th at 6pm:
RAS MOSHE- Sax & Flute / ANDERS NILSSON – Guitar/ SHAYNA DULBERGER – Bass/ ANDREW DRURY – Drums! This quartet rules – don’t miss them!

December 26th & January 2nd – Happy Holidays! No In-Store

Friday, January 7th, 2011 at 6:30pm:
KEN ALDCROFT & WILLIAM PARKER!
Toronto Guitarist & Downtown Bass Great’s Second DMG Hit!

Sunday, January 9th at 6pm:
LA GHIMA featuring: GL DIANA & FREDERIKA KRIER!
New Electronics/Sitar & Violin Duo!

Sunday, January 16th, 2011 Double-Header featuring:
6pm: JOACHIM BADENHORST / FRANTZ LORIOT / PASCAL NIGGENKEMPER!
New Reeds / Viola / Acoustic Bass Trio Just back from European Tour!
7pm: DARIUS JONES & BEN GERSTEIN! Amazing Alto Sax & Trombone Duo!

Sunday, January 23rd, 2011 at 6pm:
Clean Feed Recording Artists: HNH featuring:
JOE HERTENSTEIN / PASCAL NIGGENKEMPER / THOMAS HEBERER!

Sunday, January 30th, 2011 at 6pm:
MIKE BAGGETTA / KIRK KNUFFKE / JEFF DAVIS!
Outstanding New Guitar/Trumpet/Drums Trio!

Sunday, February 13th Solos Double-Header:
6pm: MAX JOHNSON – Solo Contrabass!
7pm: DAVE GROLLMAN – Solo Snare Drum!

Sunday, February 27th at 6pm:
BILL BUCHEN – Sonic Percussion!

*****************

Tzadik/East Village Jewish Music Festival Featuring:

Ayn Sof Arkestra & Bigger Band, Hasidic New Wave, Midnight Minyan, Pitom, Rashanim and poet Jake Marmer

This Saturday, Dec 25 8:30pm
at Sixth Street Synagogue, NY, NY

Community Synagogue/Max D. Raiskin Center
325 E. Sixth Street (between 1st Ave. and 2nd Ave.), NYC
212.473.3665 / info@sixthstreetsynagogue.org

Admission $25 ($20 students/advance sales) – sixthstreetsynagogue.org/

Enhanced by Zemanta