January at the Stone

From New York’s Stone:

January 2009 at the Stone
curated by Craig Taborn

1/1 Thursday
8 pm
Terence McManus
Terence McManus (guitar)

10 pm
Andrew Bishop
Andrew Bishop (sax)

1/2 Friday (AG)
8 pm
Tyshawn Sorey
Tyshawn Sorey (piano, drums)

10 pm
Nicole Mitchell
Nicole Mitchell (flute)

1/3 Saturday
8 pm
Nicole Mitchell
Nicole Mitchell (flute)

10 pm
Val-Inc
Val-Inc (electronics)

1/4 Sunday (YT)
8 pm
Sylvie Courvoisier
Sylvie Courvoisier (piano)

10 pm
Francisco Mora Catlett
Francisco Mora Catlett (drums)

1/6 Tuesday
8 pm
Gerald Cleaver—Violet Hour
Duane Eubanks (trumpet, cornet) J.D. Allen (tenor saxophone) David Binney (alto saxophone) Ben Waltzer (piano) Chris Lightcap (bass) Gerald Cleaver (drums, compositions)

10 pm
Gerald Cleaver—Uncle June
Craig Taborn (piano) Mat Maneri (viola) Tony Malaby (sax) Andrew Bishop (clarinet) Drew Gress (bass) Gerald Cleaver (drums)

1/7 Wednesday
8 pm
Tom Rainey and Ingrid Laubrock
Tom Rainey (drums) Ingrid Laubrock (sax)

10 pm
Mike Reed and Jeff Parker
Mike Reed (drums) Jeff Parker (guitar)

1/8 Thursday
8 pm
Angel OV Death
Andrew D’Angelo (reeds) Mike Pride (drums) Jamie Saft (guitar, keyboards)

10 pm
Mike Reed and Jeff Parker
Mike Reed (drums) Jeff Parker (guitar)

1/9 Friday
8 pm
SIM (School for Improvised Music) Student Ensembles

10 pm
SIM (School for Improvised Music) Faculty Ensembles

1/10 Saturday (RK)
8 pm
Tim Berne Septet
Tim Berne (sax) and his ensemble

10 pm
Mat Maneri Ensemble
Mat Maneri (viola) and his ensemble

1/11 Sunday (JC)
8 and 10 pm
Craig Taborn Solo
Craig Taborn (piano)

1/13 Tuesday
8 and 10 pm
Craig Taborn—Junk Magic
David King (acoustic and electronic drums) Erik Fratzke (electric bass) Mat Maneri (viola) Chris Speed (tenor sax) Craig Taborn (acoustic piano, electronics)

1/14 Wednesday (GG)
8 pm
Maria Layrette Friis
Pamelia Kurstin (theremin)

10 pm
G. Calvin Weston and NASSIRA
G. Calvin Weston (drums, trumpet) Jason Crowley (guitar) Tom Spiker (bass) Billy Martin (percussion)

1/15 Thursday (SK)
8 pm
Fat Kid Wednesdays
Michael Lewis (saxophones) Adam Linz (bass) JT Bates (drums)

10 pm
Charlie Looker
Charlie Looker (guitar)

1/16 Friday
8 pm
Gerald Cleaver, William Parker and Craig Taborn
Gerald Cleaver (drums) William Parker (bass) Craig Taborn (piano)

10 pm
Fat Kid Wednesdays
Michael Lewis (saxophones) Adam Linz (bass) JT Bates (drums)

1/17 Saturday
8 pm
Jen Shyu and Dave Burrell
Jen Shyu (voice) Dave Burrell (piano)

10 pm
Mystery Palace
James Buckley (bass) Joey Van Phillips (drums) Ryan Olcott (keyboards & voice)
Great band from Minneapolis in a rare NY appearance.

1/18 Sunday
8 pm
Foodteam
Foodteam (electronics)

10 pm
Vijay Iyer Trio
Vijay Iyer (piano) Stephan Crump (bass) Marcus Gilmore (drums)

1/20 Tuesday
8 pm
Ron Stabinsky
Ron Stabinsky (piano)

10 pm
Jacob Sacks
Jacob Sacks (piano)

1/21 Wednesday
8 pm
James Hurt
James Hurt (piano)

10 pm
Matt Mitchell
Matt Mitchell (piano)

1/22 Thursday
8 pm
Gust Burns
Gust Burns (piano)

10 pm
Judith Berkson
Judith Berkson (piano, voice)

1/23 Friday (GG)
8 pm
Gust Burns
Gust Burns (piano)

10 pm
Ralph Alessi and Group
Ralph Alessi (trumpet)

1/24 Saturday
8 pm
Jen Shyu and Jade Tongue
Jen Shyu (vocals, compositions) Thomas Morgan (bass) Dan Weiss (drums) David Bryant (piano) Shane Endsley (trumpet) David Binney (sax) Miles Okazaki (guitar)

10 pm
Angie Sanchez—Circle Down
Angie Sanchez (piano) Chris Lightcap (bass) Chad Taylor (drums)

1/25 Sunday (CB)
8 pm
Thomas Morgan
Thomas Morgan (bass)

10 pm
Ikue Mori
Ikue Mori (electronics)

1/27 Tuesday
8 pm
Derek Bermel and Wendy Walters—Art Songs

10 pm
Lotte Anker
Lotte Anker (sax)

1/28 Wednesday (CB)
8 pm
Lotte Anker, Sylvie Courvoisier and Ikue Mori
Lotte Anker (sax) Sylvie Courvoisier (piano) Ikue Mori (electronics)

10 pm
Miles Okazaki
Miles Okazaki (guitar)

1/29 Thursday
8 pm
Dan Weiss
Dan Weiss (drums)

10 pm
Mat Maneri and Randy Peterson
Mat Maneri (viola) Randy Peterson (drums)

1/30 Friday
8 and 10 pm
John Zorn Improv Night—A Stone Benefit
John Zorn (sax) Craig Taborn (piano) Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) and many special guests

1/31 Saturday
8 pm
Richard Woodson—Lemon Yellow
Richard Woodson (all instruments)

10 pm
The Up
Ben Gerstein (trombone) Eivind Opsvik (bass) Jonathan Moritz (sax) John McLellan (drums)

Reblog this post [with Zemanta]