DOWNTOWNMUSIC.NET Photos


From DOWNTOWNMUSIC.NET:

April 26, 2015
Jim Hobbs, Andria Nicodemou, Brandon Lopez, Tatsuya Nakatani, IBeam
Jim Hobbs Brandon Lopez Tatsuya Nakatani Andria Nicodemou

April 22, 2015
Henry Kaiser & Weasel Walter Large Ensemble, JACK
Chuck Bettis Tim Dahl Peter Evans Michael Foster Henry Kaiser Alan Licht Brandon Lopez Matt Nelson Dan Peck Chris Pitsiokos Jim Sauter Steve Swell Weasel Walter Chris Welcome

April 20, 2015
Stephanos Chytiris’ Egata, ShapeShifter Lab
Stephanos Chytiris Rema Hasumi Ingrid Laubrock Todd Neufeld Pascal Niggenkemper

April 20, 2015
Billy Mintz, Bryan Qu, Stephanos Chytiris, ShapeShifter Lab
Stephanos Chytiris Billy Mintz Bryan Qu

The IBeam in May


Ellery Eskelin en concert au Triton (Les Lilas...

Ellery Eskelin

From Brooklyn’s IBeam:

Sport & Play
Friday, May 1st 9:00 PM $10 Suggested Donation

A night of traditional story-songs and ballads from Ireland and the UK, interpreted through the lens of Sandy Denny and the psych-folk movement of the late 1960s. Songs about love lost & found, class struggle, one night stands, soldiers, factory workers, hand-weavers, and female drummers in male disguise.
WITH
Brittany Anjou – piano
David Christian – drums
Peri DeLorenzo – violin & voice
Mark Dobbyn – guitar
Nicole Lawrence – guitar
Graham Norwood – guitars, voice
Eivind Opsvik – bass
Michael Sachs – clarinets
Sonia Szajnberg – voice

Anti-Social Music + Scorpion vs Snake
Friday, May 8th 8:30 PM $15 Suggested Donation

ASM Drinks Alone (8:30 pm)
ASM performs a set of solo pieces written by Patrick Castillo, Max Duykers, Pat Muchmore, Ed RosenBerg and more. Performers include Ed RosenBerg (tenor saxophone), Andie Springer (violin), Curtis Stewart (violin), and others! http://antisocialmusic.org

Scorpion vs Snake (9:30 pm)
Nathan Koci, accordion
Emily Hope Price, cello and voice
Scorpion vs Snake. Nathan Koci plays the accordion and also brass instruments and sometimes composes music for theater, dance, and film. He plays around NYC and elsewhere with various new music, classical music, jazz music, folk music, and theater music type folks. Emily Hope Price sings and plays the cello and is also a songwriter, arranger, and film composer and can also be seen/heard performing in a band called Pearl and the Beard. She likes to draw and watch movies at the same time and talk about surviving an impending zombie apocalypse until something else comes along even more interesting to talk about.

2 x 2
Monday, May 11th 8:00 PM $15 Suggested Donation

8:00
Bill Payne / clarinet
Connie Crothers / piano

9:30
Eva Lindal / violin
Virg Dzurinko / piano

Sam Bardfeld Trio
Friday, May 15th 8:30 PM $15 Suggested Donation

Sam Bardfeld – Violin
Kris Davis – Piano
Vinnie Sperrazza – Drums
w/ Todd Reynolds Group (TBA)

Lina Allemano’s Titanium Riot
Saturday, May 16th 8:30 PM $15 Suggested Donation

Ellery Eskelin + Nick Fraser (8:30 pm)
Ellery Eskelin – Saxophone
Nick Fraser – Drums

Lina Allemano’s Titanium Riot (10:00 pm)
Lina Allemano, trumpet
Ryan Driver, analog synth
Rob Clutton, electric bass
Nick Fraser, drums

Deric Dickens Residency (Night 1)
Thursday, May 28th 8:30 PM $15 Suggested Donation

8:30
The Dickens Campaign
Kenny Warren, Trumpet
Jesse Lewis, Guitar
Deric Dickens, Drums

9:45
Arabic For Beginners
Lena Bloch Tenor Saxophone
Deric Dickens, Drums
Bass TBA

Deric Dickens Residency (Night 2)
Friday, May 29th 8:30 PM $15 Suggested Donation

8:30
Pallaksch
Jarrett Gilgore Saxophones
Deric Dickens, Drums

9:45
Words Are Not Enough, The Music of Jimmy Lyons
Jarrett Gilgore, Alto Saxophone
Ross Gallagher, Bass
Kenny Warren, Trumpet
Deric Dickens, Drums

Deric Dickens Residency (Night 3)
Saturday, May 30th 8:30 PM $15 Suggested Donation

8:30
Dix Out
Brad Linde, saxophones
Aaron Quinn, Guitar
Liz Prince Tuba
Deric Dickens Drums

9:45
Rocket #9
Brad Linde, Jarrett Gilgore, Aaron Quinn, Ross Gallagher, Kenny Warren, Others TBA

Brotzmann / Drake / Parker and Mitchell / Ra / Bankhead in Houston


A shot from a 2006 performance by Peter Brötzm...

Peter Brötzmann

From Houston’s Nameless Sound:

Brötzmann/Drake/Parker
Eldorado Ballroom
2310 Elgin St, HOUSTON, TX 77004
Thursday, May 7, 2015
8pm
$13/$10 Student/Free under 18
Peter Brötzmann (Wuppertal, Germany) – saxophones, clarinets
Hamid Drake (Chicago) – drums, percussion
William Parker (New York) – double bass

Nicole Mitchell‘s Indigo Trio
MECA
1900 Kane St, HOUSTON, TX 77007
Saturday, May 23, 2015
8pm
$13/$10 Student/Free under 18
Nicole Mitchell (Chicago/California) – flute
Avreeayl Ra (Chicago) – drums
Harrison Bankhead (Chicago) – bass

mazen

ElDorado Ballroom
2310 ELGIN ST, HOUSTON, TX 77004

May 7, 2015
8PM

Seattle Scene: April 30 – May 16, 2015


From Seattle’s Wayward Music Series:

Jeff Bowen & Inverted Space
Thu. April 30, 7:30 PM; $5 – $15 at the door

Seattle composer Jeff Bowen and UW’s contemporary music ensemble Inverted Space present new works for chamber ensemble.

Giacomo Fiore + Rocco DiPietro
Sat. May 2, 8:00 PM; $5 – $15 at the door

WA Composers Forum presents Italian guitarist Giacomo Fiore performing music for electric guitar by Eve Beglarian, Christian Wolff, Nick Didkovsky, Anthony Porter, and Larry Polansky. The first half of the program will present works by Columbus, OH composer Rocco DiPietro, with pianist Cristina Valdes.

THU. 5/7 – Machinations Divers, Musical & Sundry; new electroacoustic works by composers associated with UW’s DXARTS program

FRI. 5/8 – Seattle Composers’ Salon: Michael Owcharuk, Matthew James Briggs, Jessi Harvey, Ian McKnight

SAT. 5/9 – FHTAGN is a large improvising ensemble focused on spatialized, surround-sound live performance

THU. 5/14, 7:30 – UW’s Inverted Space ensemble performs Stockhausen’s Stimmung

FRI. 5/15 – Greg Campbell (percussion) and Frank Clayton (bass, drums)

SAT. 5/16 – David Hahn’s Concert Imaginaire: Another Day in Suck City

The Bridge #8 in Chicago Tonight and Tomorrow


The Bridge is kicking off its latest exploratory tour with a gentle introduction: two inaugural concerts, on Monday at Arts Incubator and on Tuesday at the Whistler, by the original and daunting ensemble The Bridge #8, three saxophonists and a drummer who will quite literally blow your minds.

The Bridge #8
Ernest Khabeer Dawkins – saxophones
Antonin-tri Hoang – alto saxophone, clarinet
Mars Williams – saxophones, clarinet
Samuel Silvant – drums

Monday April 27th – The Arts Incubator
doors open 6:30 pm; 2 sets 7-9pm; $10
301 E. Garfield Boulevard

Tuesday April 28th – The Whistler
Relax Attack Jazz Series
2 sets at 9:30pm and 10:30pm
2nd set w/ special guests: Khari B., Jim Baker, Fred Jackson, and Marquis Hill
2421 N. Milwaukee Ave

Cafe OTO in May


English: Fred Frith, moers festival 2010

Fred Frith

From London’s Cafe OTO:

1–2 May 2015
Paal Nilssen-love Large Unit – Two Day Residency

Sunday 3 May 2015, 8pm
Ashley Paul / Olan Stephen / Ben Pritchard (Trio) + Sue Tompkins (Solo) + Ben Pritchard (Solo)

Monday 4 May 2015, 8pm
Alan Wilkinson / Janne Tuomi / Pat Thomas (Trio) + Alan Wilkinson / Janne Tuomi (Duo) + Pat Thomas (Solo)

Tuesday 5 May 2015, 8pm
Kammer Klang – Might Be Silent / Won’t Be Clean
We Spoke &Amp; Aperghis / Applebaum / Wenjing + William Cobbing

Wednesday 6 May 2015, 8pm
Yong Yong + Klein

Thursday 7 May 2015, 8pm
Diagonal Presents:
Beau Wanzer (Live) / Not Waving (Live) / Trevor Jackson (DJ) / Jaime Williams (DJ)

Friday 8 May 2015, 8pm
Uiq Presents:
Lee Gamble &Amp; Dave Gaskarth (Live a/v) + N1l (Live) + Yutaka Makino (Live)

Sunday 10 May 2015, 8pm
Alash

Monday 11 May 2015, 8pm
Norberto Lobo &Amp; João Lobo Band

Tuesday 12 May 2015, 8pm
Sarah Brand Sextet

Wednesday 13 May 2015, 8pm
Terry Day / Pat Thomas / Alan Wilkinson / Davey Payne / Neil Charles

Thursday 14 May 2015, 8pm
Brighton Poetry Underground:
Map 71 + Binnsclagg + in Threads + Rebecca E Davies &Amp; Holly Jarvis + Keston Sutherland &Amp; Thf Drenching + Alan Hay + Verity Spott &Amp; Dolly Dollycore

15–16 May 2015
Baby Dee – Two Day Residency + Opal Onyx

Sunday 17 May 2015, 8pm
Bird on the Wire Presents:
Lubomyr Melnyk

Monday 18 May 2015, 8pm
Modern Feelings + Slow Listener

Tuesday 19 May 2015, 8pm
Hangjun Lee &Amp; Chulki Hong, Will Guthrie

Wednesday 20 May 2015, 8pm
Matthew Shipp / Michael Bisio / John Butcher

Thursday 21 May 2015, 8pm
Jooklo Duo + West Hill Blast Quartet

Friday 22 May 2015, 8pm
Denovali Festival 2015:
Dalhous + Ricardo Donoso + Karen Gwyer + Matthew Collings

24–25 May 2015
Aska Presents:
Lcdd (Los Caballos DE Düsseldorf) – Two Day Residency with Blowing up the Workshop (DJ) + Clive Bell / Rie Nakajima + Continuo (DJ)

Sunday 24 May 2015, 8pm
Foom &Amp; Toutpartout Present:
Arthur Russell – Instrumentals Directed by Peter Gordon + Benjamin Freeney (Support)

Tuesday 26 May 2015, 8pm
Charles Gayle / Roger Turner / John Edwards Trio

Wednesday 27 May 2015, 8pm
Pre-cert &Amp; Cacophonic Present:
Neotantrik (Andy Votel + Sean Canty) + Cybernetic Grandmother (Sirconical) + Doug Shipton (DJ)

Thursday 28 May 2015, 8pm
Eric Chenaux + Oscilanz (Charles Hayward / Ralph Cumbers / Laura Cannell)

29–31 May 2015
Fred Frith – Three Day Residency

The Stone in May


b07dd5d4bcb65e3af2c6c4029a958From New York’s Stone:

May 2015 at the Stone
curated by Ben Goldberg / John King / Yuka Honda/ Aram Bajakian / Mark Dresser

5/3 Sunday (KM)
2 pm
SUNY PURCHASE COMPOSER’S PORTRAIT
Alex Fortes (violin) Katie Hyun (violin) DJ Cheek (viola) Michael Nicholas (cello) Logan Coale (bass) Suzanne Farrin (ondes Martenot)

5/5 Tuesday (ICS)
8 pm
Jeanann Dara and John King
Jeanann Dara (viola) John King (viola, electronics)
Violapotheosis and new premieres by Jeanann Dara and John King.

10 pm
Amorphous=Kato Hideki/John King
Kato Hideki (electronics) John King (guitar, electronics)
Active Installation/live interactive electro-acoustic music.

5/6 Wednesday (ICS)
8 pm
TILT Brass Sextet
TILT Brass Sextet, director Chris McIntyre
Past and present brass/brass electronics pieces.

10 pm
KOSMOS_solos
Jeffrey Ziegler (cello) Todd Reynolds (violin) Gina Izzo (flute) John King (electronics)

5/7 Thursday (EP)
8 pm
George Lewis/David Behrman/John King
George Lewis, David Behrman (electronics) John King (guitar, electronics)
Trifecta new trio assemblages.

10 pm
Gelsey Bell+Fast Forward+John King
Gelsey Bell (voice electronics) Fast Forward (objects) John King (guitar, electronics)

5/8 Friday (EP)
8 pm
Jenny Lin
Jenny Lin (piano)
Selections from “23 Rubai’yat” and “Piano Diaries” plus a world premiere.

10 pm
Raz Mesinai/John King
Raz Mesinai (electronics) John King (guitar, electronics)
DubDuoGuitorganum.

5/9 Saturday (DDT)
8 pm
String Noise
Pauline Kim Harris, Conrad Harris (violins)
“Triple Helix,” “C-H-A-C-O-N-N-E,” plus a world premiere.

10 pm
Flux Quartet
Flux Quartet
“KOSMOS quadrant I” (full realization for string quartet and electronics.)

5/10 Sunday (BS)
8 pm
A Secret Quartet
Cornelius Dufallo, Jennifer Choi (violins) Ljova Zhurbin (viola) Yves Dharamraj (cello)
Selections from Free Palestine string quartets.

10 pm
Wang Wei songs from the T’ang Dynasty
Carol To (soprano) Robert Dick (flute) John King (viola)

5/11 Monday (RJP)
8 pm
24th Anniversary Celebration of DOWNTOWN MUSIC GALLERY
Chuck Bettis, Sylvie Courvoisier, Marty Ehrlich, Mark Helias, Ikue Mori, Chris Pitsiokos, Ned Rothenberg, Steve Swell, Nate Wooley
All-star improv: GREAT MUSIC TO BENEFIT OUR FAVORITE RECORD STORE! ALL PROCEEDS TO GO TO HELP THE STORE STAY IN BUSINESS—TWENTY DOLLARS.

10 pm
24th Anniversary Celebration of DOWNTOWN MUSIC GALLERY
Matt Shipp, Michael Bisio
All-star improv: GREAT MUSIC TO BENEFIT OUR FAVORITE RECORD STORE! ALL PROCEEDS TO GO TO HELP THE STORE STAY IN BUSINESS—TWENTY DOLLARS.

5/12 Tuesday (LC)
8 pm
OP-1+ Project
Jared Samuel, Michael Leonhart, Yuka C. Honda
An improvisation centered around the keyboard/sequencer/sampler OP-1 by Teenage Engineering.

10 pm
○△
Simone Giuliani (piano) Devin Hoff (double bass) Nels Cline (guitars) Yuka C. Honda (electronics, other)

5/13 Wednesday (AV)
8 pm
OP-1+ Project
Thomas Bartlett, Merrill Garbus, Yuka C. Honda
An improvisation centered around the keyboard/sequencer/sampler OP-1 by Teenage Engineering.

10 pm
Why Georgia
Brian Close, Justin Tripp, India Menuez, Yuka C. Honda
Sound of Philadelphia, Chinatown, Iceland, Japan and New Jersey.

5/14 Thursday (LC)
8 pm
OP-1+ Project
Sean Lennon, Money Mark, Yuka C. Honda
An improvisation centered around the keyboard/sequencer/sampler OP-1 by Teenage Engineering.

5/15 Friday (SC)
8 pm
WhyDB
Nate Brenner (bass, synth) Dani Markhan (drums) Yuka C. Honda + Special Guest
Why not.

10 pm
100%
Devin Hoff (guitars) Dani Markhan (drums) Yuka C. Honda (bass)
Interpretations of the music of Sonic Youth.

5/16 Saturday (EP)
8 pm
Pseudo Matto
Miho Hatori (vocals) Julian Lage (guitars) Devin Hoff (bass) Yuka C. Honda
Pseudo Matto: Interpretations of the music of Cibo Matto.

10 pm
Where The Boys Aren’t
Charlotte Muhl, Miho Hatori, Dani Markhan, Margaret Glaspy, Jordyn Blakey, Yuka C. Honda
Where the boys aren’t.

5/17 Sunday (EP)
8 pm
Duo
Laurie Anderson, Yuka C. Honda

10 pm
Love Evolve
Sean Lennon, Nels Cline (guitars) Money Mark, Yuval Lion (drums) Yuka C. Honda

5/19 Tuesday (EP)
8 pm
Autophysiopsychic
Alex Marcelo (piano) Kirk Knuffe (trumpet) Aram Bajakian (guitar)
A night of music inspired by and in homage to Dr. Yusef Lateef, Aram’s first mentor and teacher.

10 pm
Autophysiopsychic
Sylvie Courvoisier (piano) Mat Maneri (viola) Aram Bajakian (guitar)
A night of music inspired by Dr. Yusef Lateef, Aram’s first mentor and teacher.

5/20 Wednesday (MJC)
8 pm
Duets and Trios with Jon Madof and Jonathan Goldberger
Aram Bajakian, Jon Madof, Jonathan Goldberger (guitars)

10 pm
Music Inspired By The Color of Pomegranates
Aram Bajakian (guitar)
Aram Bajakian plays new music for solo guitar inspired by Sergei Parajanov’s film The Color of Pomegranates.

5/21 Thursday (AV)
8 pm
Alan Semerdjian and Aram Bajakian
Aram Bajakian (guitar)
Poet Alan Semerdjian recites poems by Armenian poets killed in the Armenian Genocide of 1915 with Aram Bajakian accompanying on guitar.

10 pm
Music Inspired By The Color of Pomegranates
Aram Bajakian (solo guitar)
Aram Bajakian plays new music for solo guitar inspired by Sergei Parajanov’s film The Color of Pomegranates.

5/22 Friday (SC)
8 pm
Two Archtops
Aram Bajakian, Joe Morris (guitars)

10 pm
Dálava Duets
Julia Ulehla (vocals) Aram Bajakian (guitars)
Aram Bajakian and vocalist Julia Ulehla’s collaboration of reworked Moravian folk songs in duet form.

5/23 Saturday (RK)
8 pm
Dálava
Aram Bajakian (guitar) Julia Ulehla (vocals) Tom Swafford, Jake Shulman Ment (violins) Shanir Blumenkranz (bass)
Selections from Aram Bajakian and Julia Ulehla’s 2014 collaboration of reworked Moravian Folk songs Dálava.

10 pm
Selections from Aram Bajakians Kef with Frank London.
Aram Bajakian (guitar) Tom Swafford, Jake Shulman Ment (violins) Shanir Blumenkranz (bass) Frank London (trumpet)
Tonight’s performance will include pieces from Aram Bajakians 2011 Tzadik release Aram Bajakian’s Kef, as well as new pieces from Sasna Tser, a new collection of pieces based on the Armenian epic, David of Sassoun.

5/24 Sunday (SV)
8 and 10 pm
Dolphy Formations
Jeremiah Cymerman (clarinet) Jon Irabagon (saxes) Garth Stevenson (bass) Aram Bajakian (guitar)
Dolphy Formations is a piece written by Bajakian that is based on the Eric Dolphy Synthetic Formations found in Dr. Yusef Lateef’s book, the Repository of Scales and Melodic Patterns.

5/26 Tuesday (KR)
8 pm
Mark Dresser Solo
Mark Dresser (bass)

10 pm
SLM Ensemble: Spectral Syn and SubTeleToning
Jane Ira Bloom (soprano sax) Marty Ehrlich (alto sax, clarinet) Julie Ferrara (oboe) Sara Schoenbeck (bassoon) Matthias Ziegler (flutes) Dave Taylor (trombone) Ray Anderson (trombone) Denman Maroney (piano) Matt Wilson (drums) Mark Dresser (bass) Sarah Weaver (conductor)

5/27 Wednesday (KR)
8 pm
Trio M
Myra Melford (piano) Matt Wilson (drums) Mark Dresser (bass)

10 pm
Jones Jones
Larry Ochs (saxophones) Vladimir Tarasov (percussion) Mark Dresser (bass)

5/28 Thursday (DDT)
8 pm
Ned Rothenberg and Mark Dresser
Ned Rothenberg (sax) Mark Dresser (bass)

10 pm
Deep Tones for Peace Bass Ensemble
Rufus Reed, Mark Helias, Rob Nairn, Samir Basim, Lindsey Horner, Dave Phillips, Ken Filiano (basses) Sarah Weaver (conductor)

5/29 Friday (HM)
8 pm
Diane Moser and Mark Dresser
Diane Moser (piano) Mark Dresser (bass)

10 pm
C/D/E
Marty Ehrlich (sax) Andrew Cyrille (drums) Mark Dresser (bass)

5/30 Saturday (HM)
8 pm
Roswell Rudd and Mark Dresser
Roswell Rudd (trombone) Mark Dresser (bass)

10 pm
Mark Dresser Trio
Matthias Ziegler (flutes) Denman Maroney (hyperpiano) Mark Dresser (bass)

5/31 Sunday (SV)
8 pm
Ray Anderson and Mark Dresser
Ray Anderson (trombone) Mark Dresser (bass)

10 pm
Peter Evans, Earl Howard, and Mark Dresser
Peter Evans (trumpets) Earl Howard (saxes, live sampling) Mark Dresser (bass)